𝗙𝗔𝗤 Najczęściej zadawane pytania 𝗡𝗜𝗙𝗧𝗬 𝗽𝗿𝗼 ❤ ❤ ❤ | Badanie NIFTY Pro
Zapytaj o badanie:
Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o test NIFTY pro. Zapraszamy do lektury.

test NIFTY pro teraz zrobisz w domu

Ile kosztuje test NIFTY pro?

Z czego wynika cena testu NIFTY pro?

Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?

Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?

Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego? Czy muszę go podać?

Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki?

Co to jest BGI?

Czy transport nie wpływa na jakość próbek?

Jak chronione są dane osobowe w Chinach i czy muszę je podawać?

Co bada test NIFTY pro?

Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?

Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Jak wygląda badanie NIFTY pro?

Na czym polega test NIFTY pro?

Co oznacza negatywny wynik testu NIFTY pro?

Co oznacza pozytywny wynik testu NIFTY pro?

W jaki sposób uzyskać potwierdzoną za zgodność z oryginałem papierową wersję wyniku testu?

Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?

Jaka jest pewność testu NIFTY pro?

Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?

Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?

Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?

Czym różni się test NIFTY pro od innych testów z wolnego DNA płodowego (NIPT)?

Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?

Gdzie znajdę autoryzowane punkty pobrań do testu NIFTY pro?

 

Jeśli masz więcej pytań o test NIFTY pro, skontaktuj się się z nami: zadzwoń pod numer 533 090 626 lub napisz na bezpłatnym czacie. 

test NIFTY pro i NOVA

Ile kosztuje test NIFTY pro?

Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena obejmuje:

 • analizę 94 chorób,
 • określenie płci, która jest podawana na życzenie rodziców,
 • ubezpieczenie wyniku (jest to jedyny nieinwazyjny test prenatalny z ubezpieczeniem wyniku),
 • pobranie próbki w autoryzowanej placówce medycznej lub w domu,
 • konsultację z lekarzem genetykiem (w przypadku wyniku pozytywnego).

Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Czytaj więcej o cenie badania

Z czego wynika cena testu NIFTY pro?

Badanie wolnego płodowego DNA wymaga zastosowania jednej z najbardziej nowoczesnych technologii, która sama w sobie wiąże się z wysokim kosztem. Jednak tylko jej zastosowanie pozwala na zapewnienie wysokiej czułości wykonanego testu i jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentek, które obawiają się badań inwazyjnych, w tym amniopunkcji. Czytaj więcej o metodzie badania

Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?

Wynik dostępny jest w 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. Transport próbki trwa najczęściej 1-2 dni robocze więc wynik dostępny jest w ciągu 11-12 dni roboczych. Wynik badania NIFTY Pro jest dostępny online w Panelu Klienta na stronie internetowej testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?

Zadatek jest wymagany, ponieważ do placówki jest wysyłany indywidualnie przygotowany zestaw z unikalnym numerem, który czeka na pacjentkę w umówionym terminie badania.  Żadna inna osoba nie skorzysta z zestawu. Kwota zadatku jest wliczona w cenie badania.

Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego? Czy muszę go podać?

Numer dowodu osobistego wymagany jest do otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia, którym objęte są wyniki testu NIFTY pro w dwóch przypadkach:

 • W przypadku, gdy test NIFTY pro wyjdzie fałszywie ujemny, pacjentka ma możliwość otrzymania odszkodowania w kwocie do 210 000 zł (w zależności od kursu walut).
 • Ubezpieczenie obejmuje również sytuację, w której wynik testu NIFTY pro wskaże na konieczność wykonania badań diagnostycznych (wówczas ich wykonanie w dowolnej placówce w Polsce jest refundowane w kwocie do 2600 zł – w zależności od kursu walut).

Brak podania numeru dowodu osobistego jest równoznaczny z rezygnacją z ubezpieczenia, umożliwia jednak przeprowadzenie badania. Podanie numeru dowodu osobistego nie jest obowiązkowe dla przeprowadzenia testu NIFTY pro.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki? Dlaczego nie jest już wykonywany w Polsce?

Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu ponieważ to właśnie to laboratorium opracowało całą metodologię tego badania. Przez jakiś czas w Polsce był wykonywany test NIFTY na licencji BGI jednak posiadał on mniejszy zakres badania niż NIFTY pro, a pacjentki wykonujące to badanie nie były objęte ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego. Test NIFTY pro będący jednocześnie najszerszym nieinwazyjnym testem prenatalnym dostępnym w Polsce jest wykonywany wyłącznie w Hongkongu jednak co warto podkreślić – pacjentki mimo to otrzymują wynik badania często szybciej niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych badań wykonywanych w Polsce. Zaletą przeprowadzania badania bezpośrednio przez BGI jest duża pewność wyniku. To laboratorium wykonało najwięcej badań, ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i możliwość przeprowadzenia bardzo szerokich badań walidacyjnych potwierdzających skuteczność testu NIFTY. Takiej możliwości nie ma żaden europejski ośrodek. Tylko pacjentki wykonujące oryginalny test NIFTY pro mają też możliwość skorzystania z ubezpieczenia.

Co to jest BGI?

BGI to jedno z największych, światowych ośrodków zajmujących się tak zwaną genomiką. Założono go w 1999 roku w celu uczestnictwa w prestiżowym międzynarodowym projekcie kompleksowego poznania genomu ludzkiego (Human Genome Project). W chwili obecnej BGI stanowi jednego z najważniejszych partnerów naukowych dla światowej społeczności badawczej i jest oficjalnym ośrodkiem, w którym wykonuje się test NIFTY pro. Platformy technologiczne BGI wykorzystują wielkoskalowe Sekwencjonowanie Nowej Generacji, która jest metodą wykorzystywaną w teście NIFTY pro. Czytaj więcej: O laboratorium BGI

Czy transport nie wpływa na jakość próbek?

Transport próbek do laboratorium zachowuje ich jakość. Próbka do testu NIFTY pro jest przesyłana specjalną przesyłką medyczną dedykowaną dla nauk biologicznych i opieki medycznej – DHL Medical Express. Jest to przesyłka materiałów biologicznych o pilnym terminie doręczenia do laboratorium, która charakteryzuje się pierwszeństwem w dostawie w docelowej lokalizacji, wykwalifikowaną obsługą dla próbek biologicznych i centralnym monitoringiem.

Probówka z krwią jest zabezpieczona m.in. w kopercie z żelem (Softbox), kopercie bąbelkowej i kopercie Speceimen Transport Bag. Posiada ona specjalne kieszenie na dokumenty zabezpieczające je przed przypadkowym oddzieleniem się od próbki. Dodatkowym zabezpieczeniem jest oznakowanie kodem, który jest taki sam na probówce i formularzu zlecenia badania. Przesyłka posiada wszystkie wymagane do transportu dokumenty, w tym przeznaczone dla celników. Wszystko to powoduje, że można być spokojnym o jakość i bezpieczeństwo próbki w czasie transportu.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jakość próbki okaże się nie być wystarczająca do badania (np. próbka przeterminuje się), wówczas laboratorium przekazuje taką informację i pobierana jest bezpłatnie nowa próbka. Są to bardzo rzadkie przypadki.

Jak chronione są dane osobowe w Chinach i czy muszę je podawać?

 • Laboratorium BGI w Chinach nie przechowuje danych osobowych poza numerem zestawu użytego do badania. Próbka jest utylizowana po badaniu z wyjątkiem próbek ze zleceń, w których pacjentka wyraziła zgodę na przekazanie próbki do anonimowych danych.
 • Dane osobowe są przechowywane w Chinach wyłącznie przez ubezpieczyciela, który je zabezpiecza. Dane te są przechowywane wyłącznie w przypadku wykonania badania z ubezpieczeniem przez okres 24 miesięcy od daty badania, następnie są niszczone. Można zrezygnować z ubezpieczenia testu i nie podać numeru dowodu osobistego w czasie zlecania testu NIFTY pro.

Czytaj więcej: Ochrona danych

Co bada test NIFTY pro?

Test NIFTY pro określa ryzyko wystąpienia:

 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.

Czytaj więcej: Pełny zakres badania NIFTY pro [TABELKA]

Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Zarówno test NIFTY pro jak i test PAPP-a są nieinwazyjnymi (przesiewowymi) badaniami prenatalnymi, wykonywanymi z krwi i całkowicie bezpiecznymi dla dziecka.  Nie są jednak tym samym, różnią się m. in. czułością, metodą badania (pierwszy jest testem genetycznym, drugi – biochemicznym) i zakresem badanych chorób (test PAPP-A bada 3 choroby, test NIFTY pro – 94). Jeżeli masz wątpliwości które badania będą dla Ciebie odpowiednie, skonsultuj się z Twoim lekarzem. Czytaj więcej o podobieństwach i różnicach między testem PAPP-a a testem NIFTY pro

Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?

Test NIFTY pro i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99%), ale należą do innych grup badań. Test NIFTY pro jest badaniem prenatalnym przesiewowym (ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości), natomiast amniopunkcja jest badaniem diagnostycznym i pozwala postawić diagnozę. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY pro wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby rekomendowane jest wykonanie badania diagnostycznego w celu potwierdzenia diagnozy (które jest refundowane do kwoty 2600 zł, w zależności od kursu walutowego). Czytaj więcej: Test NIFTY pro a amniopunkcja

Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Test można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży.

Warto wiedzieć: niepowodzenie badania jest związane ze zbyt małą ilością DNA płodowego w osoczu matki. Dlatego też w tym przypadku badanie zostaje powtórzone za około 2 tygodnie od pierwszej próby. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Jak wygląda badanie NIFTY pro?

 1. Po rezerwacji terminu kontaktuje się z Państwem nasz konsultant medyczny w celu wypełnienia ankiety. Ankieta zawiera pytania istotne do przeprowadzenia badania (m.in. jaki jest wiek ciąży, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, jakie leki są przyjmowane oraz czy chcą Państwo mieć na wyniku informację o płci dziecka).
 2. W umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki. Dzięki wcześniejszej rezerwacji terminu badanie odbywa się bez oczekiwania w kolejce.
 3. Na miejscu podpisywany jest formularz zlecenia badania.
 4. Do badania pobierana jest próbka krwi od matki, podobnie jak do badania krwi typu morfologia. Pobranie próbek jest szybkie i cała wizyta w placówce trwa zwykle do 20 minut.
 5. Próbka wraz z formularzem zlecenia przekazywana jest do laboratorium BGI, w którym wykonywane są analizy.
 6. Wynik badania NIFTY Pro jest dostępny online w Panelu Klienta na stronie internetowej testDNA Laboratorium.

Na czym polega test NIFTY pro?

Test NIFTY pro polega na analizie tzw. wolnego DNA (ang. cffDNA) krążącego we krwi matki. Już od 32 dnia po zapłodnieniu we krwi matki pojawia się materiał genetyczny dziecka. Jego izolacja i analiza pozwala na ocenę ryzyka rozwoju wad chromosomowych. Czytaj więcej o cffDNA

Co oznacza negatywny (prawidłowy) wynik testu NIFTY pro?

Wynik negatywny (prawidłowy) oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby.

Warto wiedzieć, że test NIFTY pro jako jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne jest objęte ubezpieczeniem wyniku na wypadek, gdyby wynik był negatywny, a dziecko urodziłoby się z chorobą (której dotyczył ten wynik). Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i rodzice wówczas otrzymują odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut). Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

Co oznacza pozytywny (nieprawidłowy) wynik testu NIFTY pro?

Wynik pozytywny (nieprawidłowy) oznacza, że badanie wykazało podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Zalecane jest w tym przypadku wykonanie badania diagnostycznego, np. amniopunkcji, które jest refundowane do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Warto podkreślić, że test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które posiada tę refundację w ramach ubezpieczenia wyniku. W przypadku wyniku pozytywnego nasze pacjentki mają również zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem w cenie badania. Więcej informacji o konsultacji

bezpłatna konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem

Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

W jaki sposób uzyskać potwierdzoną za zgodność z oryginałem papierową wersję wyniku testu?

Wersja wyniku ściągana z panelu pacjenta jest oryginałem. Dokument ten jest podpisywany elektronicznie.
Nie ma zatem konieczności dodatkowego potwierdzania go „za zgodność z oryginałem”.

Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?

Ponowne pobranie zdarza się niezwykle rzadko i może być spowodowane jakością próbki, która obniży się w czasie transportu lub zbyt małą ilością wolnego DNA płodowego (np. wiek ciąży został źle określony). W takiej sytuacji Pacjentka jest informowana o konieczności ponownego pobrania próbki, które jest dla Pacjentki bezpłatne.

Jaka jest pewność testu NIFTY pro?

Czułość testu NIFTY wynosi ponad 99%. Jest to obecnie jedno z najbardziej dokładnych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego czułość znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych w tym testu PAPP-A (ok. 90% dla zespołu Downa) i jest porównywalna z czułością amniopunkcji (na poziomie 99%). Czytaj więcej: Pewność wyniku testu NIFTY pro

Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?

Aby badanie NIFTY pro mogło się odbyć, minimalny procent cffDNA musi być na poziomie przynajmniej 3,5%. Wartość ta nie wpływa na pewność wyniku, tylko na możliwość przeprowadzenia badania. Dla pewności wyniku nie ma więc znaczenia, czy stężenie wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów będą tak samo pewne. Jeżeli cffDNA okaże się być za mało, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne.

Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?

Tak. Często jest tak, że nawet jeśli test PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u pacjentek, których dzieci są zdrowe. Test NIFTY pro dzięki swojej bardzo wysokiej dokładności może więc pomóc lekarzowi podjąć decyzję, czy amniopunkcja jest konieczna.

Test NIFTY pro jest objęty ubezpieczeniem wyniku i w przypadku konieczności wykonania badania diagnostycznego (np. amniopunkcji, biopsji trofoblastu, kordocentezy, FISH, analizy mikromacierzy chromosomów CGH i innych), pacjentka otrzymuje refundację jego kosztów do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Obrazuje to poniższy przykład:

test nifty pro pytania

Źródło: https://badaniaprenatalne.pl/

Jeśli uzyskany wynik testu NIFTY pro będzie wskazywał na podwyższone ryzyko choroby, pacjentka może skorzystać z bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem. Więcej informacji o konsultacji

Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?

Oba testy różnią się przede wszystkim zakresem badania i ubezpieczeniem wyniku.

W laboratorium w Polsce przez jakiś czas był wykonywany test NIFTY na licencji BGI. Od 2018 roku dostępna jest jego rozszerzona wersja – NIFTY pro, w której analizy DNA są przeprowadzane bezpośrednio w laboratorium BGI w Hongkongu. Dla pacjentek oznacza to możliwość ubezpieczenia oraz szerszy zakres badania, co przedstawia poniższa tabelka:

Test NIFTY Test NIFTY pro
Zakres badania
 • 3 trisomie: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau
 • Zaburzenia liczby chromosomów płci
 • Wybrane
  zespoły mikrodelecyjne
 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
Miejsce przeprowadzania analiz Polska Chiny
Zwrot za badanie inwazyjne w przypadku wyniku pozytywnego ✅ (do ok. 2 600 zł)
Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego ✅ (ok. 210 000 zł)

Czym różni się test NIFTY pro od innych testów z wolnego DNA płodowego (NIPT)?

Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu.

Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 4 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie. – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Różnice pojawiają się też w czasie oczekiwania na wynik (dla testu NIFTY pro jest to do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium), lokalizacji laboratorium wykonującego analizy (oryginalny test NIFTY pro z ubezpieczeniem jest wykonywany w BGI w Hongkongu) oraz w cenie i tego co ona obejmuje (nasze pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem jeśli wynik testu NIFTY pro wskaże na podwyższone ryzyko choroby u dziecka).

Bardziej szczegółowe porównanie testu NIFTY pro z innymi nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi z wolnego DNA płodowego są dostępne w serwisie badaniaprenatalne.pl:

Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?

Placówka autoryzowana oznacza punkt pobrań, w którym pobierana jest krew do oryginalnego testu NIFTY pro przez certyfikowanego partnera laboratorium BGI (producenta badania NIFTY pro) i Medfeminy (oficjalnego przedstawiciela badania NIFTY pro na Polskę). Wybierając placówkę autoryzowaną masz pewność, że wykonasz wiarygodny test NIFTY pro (nie NIFTY, czy test podobny do niego, ale będący zupełnie innym badaniem). Pamiętaj, że tylko test NIFTY pro ma najszerszy zakres i objęty jest ubezpieczeniem wyniku. Listę placówek autoryzowanych udostępnia Medfemina na stronie https://testnifty.eu/gdzie-wykonasz-niftypro/.

Gdzie znajdę autoryzowane punkty pobrań do testu NIFTY pro?

Autoryzowane punkty pobrań można znaleźć na naszej stronie tutaj oraz kontaktując się z nami pod numerem telefonu: 533 090 626. Jeśli chcesz zrobić badanie w innej lokalizacji, możesz skorzystać z wizyty domowej, w ramach której pielęgniarka przyjedzie do Ciebie aby pobrać krew do testu.

Jeśli masz więcej pytań o test NIFTY pro, skontaktuj się się z nami:Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz