Test NIFTY a Harmony - czy istnieje jakaś różnica? | Test Nifty
Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00
Zapytaj o badanie:

NIFTY a Harmony – czy istnieje różnica?

 

Test NIFTY a badanie Harmony

NIFTY i Harmony to dwa najbardziej dokładne, przesiewowe badania prenatalne, które wykonywane są w celu określenia ryzyka rozwoju najczęstszych wad genetycznych u dzieci. Wysoka skuteczność i 100% bezpieczeństwo jest tym, co wyróżnia je spośród innych dostępnych na rynku testów przesiewowych. Oba można  zrealizować już od 10 tygodnia ciąży.

.

NIFTY i Harmony – podobieństwa i różnice

Choć oba badania, zarówno pod względem przeznaczenia, jak i skuteczności są do siebie bardzo podobne, można jednak wskazać pewne różnice między nimi. Przede wszystkim różnią się stosowaną metodę, zakresem wykrywanych nieprawidłowości, a także możliwością przeprowadzania badana w przypadku ciąży mnogiej. Ponadto test NIFTY wykonywany jest w Polsce, test Harmony prowadzą Stany Zjednoczone.

Poniżej zamieściliśmy tabelę ilustrującą jak te dwa testy różnią się od siebie, a w czym są do siebie podobne.

NIFTY_HARMONY_poprawione

.

Jak zlecić test NIFTY i Harmony?

W przypadku obu badań wystarczy zgłosić się do placówki, która ma je w swojej ofercie. W ustalonym wcześniej terminie zostanie pobrana niewielka ilości krwi z żyły odłokciowej. Pobranie przypomina zwykłe badanie morfologiczne, dlatego jest całkowicie bezpieczne. Przed samym pobraniem nie trzeba być na czczo, można spokojnie zjeść obfity posiłek. Warto również wspomnieć o tym, że testy te nie są refundowane przez NFZ, można je wykonać prywatnie.

.

Test NIFTY – wskazania i przeciwskazania

  • Wskazania

Test NIFTY polecany jest kobietom, które zdecydowały się na ciążę po 35. roku życia, bądź tym przyszłym mamom, u których wyniki badań wykonanych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują podwyższone ryzyko rozwoju nieprawidłowości o podłożu genetycznym. Kolejnym wskazaniem do testu jest również długotrwałe leczenie niepłodności, włącznie z metodą in vitro. NIFTY proponuje się również pacjentkom, u których diagnostyczne badania prenatalne mogłyby doprowadzić do powikłania ciąży, w tym poronienia oraz kobiet zakażonych wirusami: HIV, HBS oraz HCV. I wreszcie przesiewowe badanie prenatalne NIFTY powinny wykonać te panie, którym zależy na informacji na temat stanu zdrowia ich dziecka, ale chciałyby uniknąć diagnostyki prenatalnej, w tym amniopunkcji.

  • Przeciwskazania

Badanie NIFTY jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, w związku z czym nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla matki i dziecka. Przeciwskazań do jego wykonania jest naprawdę bardzo mało, niemniej jednak warto o nich wspomnieć. Z NIFTY na pewno powinny zrezygnować ciężarne po operacjach przeszczepu narządu lub transplantacji szpiku. Na test nie powinny się również decydować panie, które 6 miesięcy przed zapłodnieniem miały przetaczaną krew. Z kolei obecność wady chromosomowej u kobiety lub przebyta terapia komórkami macierzystymi może sprawić, że wynik badania nie będzie wiarygodny. W takim przypadku również należy z niego zrezygnować.

przeczytaj_poradnik_na_temat_testu_NIFTYTest Harmony – wskazania i przeciwskazania

  • Wskazania

Test Harmony, podobnie jak test NIFTY będzie najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, które zdecydowały się na późne macierzyństwo, czyli po 35. roku życia oraz dla tych, które uzyskały nieprawidłowe wyniki innych przesiewowych badań prenatalnych (USG, genetyczne, test PAPP-A). Badanie dedykowane jest również kobietom, dla których inwazyjna diagnostyka prenatalna mogłaby być niebezpieczna, m.in. z powodu przodującego łożyska, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zakażenia wirusem HIV. I wreszcie badanie Harmony dedykowane jest wszystkim przyszłym mamom, które chciałyby wykluczyć chorobę genetyczną u swojego dziecka (np. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau), ale obawiają się ryzyka jakie niosą ze sobą metody inwazyjne.

  • Przeciwskazania

Test Harmony nie będzie odpowiedni dla kobiet, które nie osiągnęły jeszcze 10. tygodnia ciąży oraz będących w ciąży wielopłodowej – z większą liczbą płodów niż 2. W takim przypadku badanie może dać rezultat niezgodny ze stanem faktycznym.

Nieprawidłowy wynik jednego jak i drugiego z omówionych testów należy potwierdzić wykonując diagnostyczne badania prenatalne – amniopunkcję lub biopsję kosmówki. NIFTY i Harmony są bowiem badaniami przesiewowymi, a nie rozstrzygającymi. Trzeba mieć na uwadze również to, że w przypadku takich chorób, jak choćby zespół Downa czy zespół Edwardsa zawsze mamy do czynienia z uszkodzonymi genami. Zanim więc pacjentka uda się na badania diagnostyczne, powinna zasięgnąć opinii lekarza genetyka i omówić z nim wyniki badań przesiewowych. Wcale nie trzeba udawać się do placówki, wynik badania można skonsultować w trakcie rozmowy telefonicznej.

Najczęstsze pytania o test NIFTY

Ile kosztuje test NIFTY?

Całkowity koszt testu NIFTY wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, wynik w języku polskim i/lub angielskim, oraz zwrot części poniesionych kosztów wykonania badań diagnostycznych. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…

Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Po części tak. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trzech trisomii. Niemniej jednak czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99%. W przypadku testu Pappa jest to 90%.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy.

Ile się czeka na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się do 11 dni roboczych.

 

Dowiedz się więcej:

zadzwon napisz skorzystaj-z-czatu

Oceń ten artykuł

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie