𝗪𝗶𝗲𝗸 kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy wiek na ciążę | Badanie NIFTY Pro
Zapytaj o badanie:
Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00
Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie. Ma to swoje zalety, ale wiąże się także z wieloma wadami. Co ma wspólnego wiek kobiety i ciąża? W jakim wieku najlepiej zostać mamą? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule!

Spis treści:
Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na płodność?
Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?
Jak wiek wpływa na przebieg ciąży?
Badania prenatalne – nie tylko w ciąży powyżej 35 roku życia

Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na płodność?

Lekarze mówią o tym, by kobiety nie odkładały na później macierzyństwa. Co ma wspólnego wiek kobiety a ciąża? Maksimum kobiecej płodności przypada na wiek 25 lat, następnie zaczyna ona spadać w związku ze starzeniem się komórek jajowych. Mając 30 lat, kobieta ma nawet do 40% słabej jakości komórek jajowych, przez co zajście w ciążę jest coraz trudniejsze. Ciąża po 30 roku życia wiąże się także z zagrożeniami w postaci wad genetycznych. Im bowiem wyższy wiek matki, tym większe szanse na to, u malucha pojawią się nieprawidłowości.

Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Zgodnie z powyższym, najlepszym wiekiem na zostanie mamą (w kontekście biologicznym) jest wiek pomiędzy 20, a 30 rokiem życia.

Większość Polek jednak zwleka z macierzyństwem – według statystyk polskie kobiety rodzą pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Najczęstsze powody takiej decyzji to chęć skupienia się na karierze zawodowej lub brak odpowiedniego partnera.

Jak wiek wpływa na przebieg ciąży?

Wiemy już, jak wiek wpływa na płodność. A jak wpływa wiek na ciążę? Niestety im starsza jest kobieta, tym trudniejsze będzie przejście przez poród. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powikłań ciąży takich jak przedwczesny poród czy nawet poronienie. Z wiekiem rośnie także prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia tętniczego.

Badania prenatalne – nie tylko w ciąży po 35 roku życia

Wiek powyżej 35 lat jest jednym ze wskazań do wykonania badań prenatalnych. Po 35 roku życia niektóre badania są refundowane, co wynika z faktu, że z wiekiem wzrasta ryzyko urodzenia malucha obarczonego wadami genetycznymi.

Statystyki pokazują jednak, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą nie te kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, a przed 35 rokiem życia. Warto zatem rozważyć wykonanie badań prenatalnych bez względu na wiek.

Badania przedurodzeniowe (prenatalne) mają one na celu wykluczyć lub potwierdzić wady rozwojowe u nienarodzonego jeszcze malucha. Dzięki badaniom prenatalnym można zyskać spokój, że dziecko urodzi się zdrowe, a w sytuacji, gdy badanie wykryje nieprawidłowości, można podjąć od razu działanie i zadbać o jego zdrowie jeszcze przed narodzinami.

W Polsce w pierwszej kolejności wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne. Zaliczamy do nich między innymi tradycyjne USG oraz test biochemiczny PAPP-A, ale i także nowoczesne badania genetyczne z krwi mamy o wysokiej czułości (ponad 99%) wykonywane z wolnego płodowego, cffDNA. Należy do nich test NIFTY pro. To pierwszy w Polsce prenatalny test nieinwazyjny o tak szerokim zakresie badanych chorób (94), a także jedyny na rynku badanie objęty ubezpieczeniem. Czytaj więcej o teście NIFTY pro

Zobacz też:

 


Skip to content
Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz