Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Genetyka Komórki rozrodcze nośnikiem informacji o środowisku?
nośniki informacji o środowisku

Komórki rozrodcze nośnikiem informacji o środowisku?

Komórki rozrodcze nośnikiem informacji o środowisku?

nośniki informacji o środowiskuNaukowcy z University of Adelaide dowiedli, że plemniki oraz komórki jajowe nie są tylko i wyłącznie nośnikiem informacji genetycznej. Jak się okazuje zawierają one również informacje na temat środowiska, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie – podaje artykuł opublikowany w czasopiśmie Science.

Istnieją dowody wskazujące na to, że dzieci są nosicielami informacji o środowisku, w którym żyją – mówi Sarah Robertson – dyrektor The Robinson Research Institute i główna autorka badania.

Dieta, jaką stosuje kobieta, jej wiek oraz masa ciała mogą być głównymi czynnikami wpływającymi na zdrowie potomstwa, które przekazane zostaną za pomocą pojedynczej komórki jajowej. U mężczyzn sprawa wygląda podobnie. Ich wiek, styl życia, a więc ilość spożywanego alkoholu czy innych substancji uzależniających (np. narkotyków) może modyfikować informację zawartą w nasieniu.

Badania prowadzone na zwierzętach sugerują, że różnego rodzaju doświadczenia, takie jak stres, lęk, infekcje sprzyjają powstawaniu zmian w komórkach rozrodczych oraz decydują o zdrowiu przyszłych pokoleń. Naukowcy dopiero zaczynają odkrywać ścieżki przepływu informacji o naszych przeżyciach na komórki rozrodcze oraz przyszłe potomstwo. Już od dawna wiadomo, że geny zawarte w tych komórkach są nośnikiem kodu determinującego cechy każdego osobnika. Kluczowy wpływ na indywidualne własności organizmu mają także zjawiska epigenetyczne. Proces przepływu informacji o środowisku obejmuje różne mechanizmy, a w tym m.in. sposób w jaki geny są pakowane czy to, jak reagują one z innymi genami. Połączenie genów i czynników epigenetycznych warunkuje o rozwoju zarodka oraz jego stanie zdrowia.

W tym kontekście niezwykle ważne wydaje się poczucie odpowiedzialności oraz styl życia przyszłych rodziców. I nie chodzi tu o czas po zapłodnieniu, ale okres poprzedzający samą ciążę, a więc moment tworzenia się komórek rozrodczych. Rodzice dbający o swoje zdrowie mają większe szanse na równie zdrowe i silne potomstwo. Przyszłe matki, jak również przyszli ojcowie powinni być świadomi, że o zdrowiu swoich dzieci decydują na długo przed poczęciem.


Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin