Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

nifty a inne badania prenatalne, Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Test NIFTY pro jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym o wysokiej czułości i szerokim zakresie badanych nieprawidłowości. Czym badanie NIFTY pro różni się od testu PAPP-A, USG i amniopunkcji oraz innych badań prenatalnych?


Spis treści – najważniejsze informacje:

 1. Porównanie badań prenatalnych
 2. Porównanie wskaźników wykrywania oraz porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych
 3. Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?
 4. Czym różni się test NIFTY od innych testów NIPT?

Porównanie badań prenatalnych

Test NIFTY pro łączy w sobie nieinwazyjny charakter badań przesiewowych (takich jak np. test PAPP-A) i wysoką czułość na poziomie ponad 99% dla trisomii 21., porównywalną do czułości amniopunkcji. Do NIFTY pro wystarczy pobrać małą próbkę krwi Mamy.

W odróżnieniu od innych badań przesiewowych wykonywanych z krwi, test NIFTY pro jest badaniem genetycznym (nie biochemicznym) – zastosowanie metody NGS pozwala na osiągnięcie tak wysokiej czułości. Jednocześnie test NIFTY pro ma szeroki zakres. Poza podstawowymi trisomiamii (21., 13., 18.) badanymi w teście PAPP-a obejmuje on inne nieprawidłowości, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje (w sumie 94 nieprawidłowości).

porównanie badań prenatalnych

Porównanie wskaźników wykrywania oraz porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?

W czasie badań prenatalnych I trymestru wykonuje się również badanie USG. Ocenia się w nim czy występują zaburzenia anatomii dziecka, które nie są zawsze są związane z zespołami genetycznymi badanymi w teście NIFTY pro. Dlatego badania USG powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Sekcji USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA badania wolnego płodowego DNA nie zastępują badań przesiewowych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

ubezpieczenie NIFTY proNatomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości w teście NIFTY pro, zaleca się wykonanie badań diagnostycznych (takich jak np. amniopunkcja) w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Są one refundowane do kwoty ok. 2600 zł* w ramach ubezpieczenia NIFTY pro. Więcej o ubezpieczeniu >>

Jednak warto wiedzieć, że NIFTY ma niskie prawdopodobieństwo wyniku wskazującego na chorobę, której nie ma. Wynosi ono poniżej 0,05 % dla trisomii 21., 18. i 13.

Kiedy warto wykonać test NIFTY pro?

 • Test NIFTY pro warto wykonać przede wszystkim w sytuacji, gdy badania I trymestru  (test PAPP-A, test złożony) wskażą na podwyższone ryzyko trisomii. Wynik NIFTY pro może wówczas pomóc zdecydować, czy wykonywać badania inwazyjne. Jeśli jest prawidłowy, to nie ma wskazań, aby wykonać amniopunkcję. Często jest tak, że badania prenatalne I trymestru wskazują podwyższone ryzyko, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji wykonywanych jest więc u matek zdrowych dzieci. Więcej: Zły wynik testu PAPP-A >>
 • Aby sprawdzić zdrowie dziecka bez wykonywania badań inwazyjnych. W sytuacji gdy występuje chęć sprawdzenia zdrowia dziecka jeszcze przed narodzinami.

Test NIFTY pro jest wskazany też dla pacjentek po 35 roku życia, w ciąży po in vitro, w sytuacji, gdy w rodzinie lub w poprzedniej ciąży wystąpiły choroby genetyczne lub gdy pacjentka ma przeciwwskazania do badań inwazyjnych. Więcej: Wskazania do testu NIFTY pro >>

Czym różni się test NIFTY od innych testów prenatalnych NIPT?

 • NIFTY został wykonany już ponad 10 000 000 razy, a potwierdzeniem jego wiarygodności jest szeroka walidacja kliniczna, na blisko 147 000 ciąż.
 • NIFTY posiada ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego oraz pozytywnego. Wyniki fałszywie negatywne są niezwykle rzadkie i dotyczą też innych badań nieinwazyjnych. Jednak w NIFTY rodzice mogą uzyskać wysokie odszkodowanie do około 210 000 zł (w zależności od kursu walutowego).
 • NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI, które opracowało metodę NIFTY i ma duże doświadczenie w nieinwazyjnych testach prenatalnych.

Więcej: Czym różni się test NIFTY pro od innych NIPT? Porównanie nieinwazyjnych testów prenatalnych NIPT

Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje test NIFTY pro?

Całkowity koszt testu NIFTY pro w testDNA wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, ubezpieczenie, konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem genetykiem. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej w cenniku >>

Co bada test NIFTY?
Test NIFTY pro w ciąży pojedynczej to badanie w kierunku:

  • Trzech najczęstszych wad chromosomowych tj. zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau, a także rzadszych  trisomii 9, 16, 22
  • Aneuploidii chromosomów płci: monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY
  • 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji.
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Nie, NIFTY pro jest badaniem genetycznym i bada DNA dziecka, nie czynniki wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trisomii, jednak NIFTY pro ma znacznie szerszy zakres badanych chorób (94, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje). Czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99% dla trisomii 21., a w przypadku testu Pappa jest to 90%. NIFTY pro warto wykonać gdy test PAPP-A wskazuje na możliwość wystąpienia trisomii, wówczas prawidłowy wynik NIFTY pro nie wymaga potwierdzenia badaniem inwazyjnym.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Do NIFTY pro pobiera się małą próbkę krwi Mamy, a do amniopunkcji płyn owodniowy pobrany z otoczenia płodu. W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. W NIFTY istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku wskazującego na chorobę, której nie ma (wynik fałszywie pozytywny). Wynosi ono poniżej 0,05% dla trisomii 21., 18. i 13.

Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?

Na wynik testu oczekuje się 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas, często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Transport trwa zwykle 1-2 dni robocze. Czytaj Więcej o transporcie >>

Więcej pytań >>

Opinie o testDNA:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

„ Jeśli chodzi o samą logistykę badania (infolinia, informacja, placówka w której pobierano mi krew, czas oczekiwania na wynik- u mnie 5 dni!!!) to jest poziom extra ligi. Pełen profesjonalizm, za który serdecznie dziękuję-wart swojej ceny 🙂 ”
Agnieszka
„Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.
Adrian I Ania
„Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.”
Adrian I Ania
„Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.”
Adrian I Ania

* W zależności od kursu walutowego

5/5 - (3 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin