KUP TERAZ ZAPŁAĆ PÓŹNIEJ. Sprawdź więcej metod płatności za NIFTY pro tutaj >>x
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

nifty a inne badania prenatalne, Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Test NIFTY pro jest przesiewowym badaniem prenatalnym o wysokiej czułości i szerokim zakresie. Czym badanie NIFTY pro różni się od testu PAPP-a, USG i amniopunkcji oraz innych badań prenatalnych?

Spis treści – najważniejsze informacje:

 1. Porównanie badań prenatalnych
 2. Porównanie wskaźników wykrywania oraz porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych
 3. Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?
 4. Czym różni się test NIFTY od innych testów NIPT?

Porównanie badań prenatalnych

Test NIFTY pro łączy w sobie bezpieczeństwo badań nieinwazyjnych (takich jak np. test PAPP-a) i wysoką czułość na poziomie ponad 99% dla trisomii 21., porównywalną do czułości amiopunkcji. W odróżnieniu od innych badań przesiewowych wykonywanych z krwi test NIFTY pro jest badaniem genetycznym (nie biochemicznym) – zastosowanie metody NGS pozwala na osiągnięcie tak wysokiej czułości. Jednocześnie test NIFTY pro ma szeroki zakres. Poza podstawowymi trisomiamii (21., 13., 18.) badanymi w teście PAPP-a obejmuje on inne nieprawidłowości, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje (w sumie 94 choroby).

porównanie badań prenatalnych


Dowiedz się więcej:


Porównanie wskaźników wykrywania oraz porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?

W czasie badań prenatalnych I trymestru wykonuje się również badanie USG. Ocenia się w nim czy występują zaburzenia anatomii dziecka, które nie są zawsze są związane z zespołami genetycznymi badanymi w teście NIFTY pro. Dlatego badania USG powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Sekcji USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA badania wolnego płodowego DNA nie zastępują badań przesiewowych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości w teście NIFTY pro, zaleca się wykonanie badań diagnostycznych (takich jak np. amniopunkcja) w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Są one refundowane do kwoty ok. 2600 zł*. Czytaj więcej: Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?

dla spokojnej ciążyKiedy warto wykonać test NIFTY pro?

 • Test NIFTY pro warto wykonać przede wszystkim w sytuacji, gdy badania I trymestru (PAPP-a i USG) wskażą na podwyższone ryzyko choroby. Jego pewny wynik może wówczas pomóc zdecydować, czy wykonywać badania inwazyjne. Jeśli jest prawidłowy, można ich uniknąć. Często jest tak, że badania prenatalne I trymestru wskazują podwyższone ryzyko, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele matek zdrowych dzieci ma więc „niepotrzebnie” wykonywaną amniopunkcję. Czytaj więcej: Zły wynik testu PAPP-a
 • Aby bezpiecznie sprawdzić zdrowie dziecka bez wykonywania badań inwazyjnych. W sytuacji gdy występują wątpliwości i obawy o zdrowie dziecka prawidłowy wynik testu NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój dzięki wysokiej czułości i szerokiemu zakresowi.

Test NIFTY pro jest wskazany też dla pacjentek po 35 roku życia, w ciąży po in vitro, w sytuacji, gdy w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne lub gdy pacjentka ma przeciwwskazania do badań inwazyjnych. Zobacz też: Wskazania do testu NIFTY pro

Czym różni się test NIFTY od innych testów prenatalnych NIPT?

test nifty„Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 9 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości. Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Więcej informacji:

Możesz sprawdzić najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje test NIFTY pro?

Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, ubezpieczenie, konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem genetykiem. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…

Co bada test NIFTY?
Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia:

  • Trzech najczęstszych wad chromosomowych tj. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa oraz Zespołu Patau, trisomii 9, 16, 22
  • Aneuploidii chromosomów płci: monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY
  • Zespołu mikrodelecji: 5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1, zespołu Jacobsena (11q23), zespołu DiGeorge’a 2 (10p14-p13), zespołu Van der Woude (1q32.2), zespołu Pradera-Williego/Angelmana (15q11.2).
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Nie, NIFTY pro jest badaniem genetycznym i bada DNA dziecka, nie czynniki wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trisomii, jednak NIFTY pro ma znacznie szerszy zakres badanych chorób (94, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje). Czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99% dla trisomii 21., a w przypadku testu Pappa jest to 90%.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. Amniopunkcja wiąże się z ryzykiem powikłań takich jak poronienie, tymczasem NIFTY pro jest badaniem wykonywanym z krwi matki, jest więc zupełnie bezpieczny.

Ile czeka się na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas, często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Transport trwa zwykle 1-2 dni robocze. Czytaj więcej o transporcie

To jest maksymalny czas oczekiwania, często wynik dostępny jest szybciej.

zobacz więcej pytań

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

* W zależności od kursu walutowego

5/5 - (3 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>
x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 251 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626