Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce

Badania wolnego płodowego DNA

Badania wolnego płodowego DNA w ciąży charakteryzują się wysoką czułością i bezpieczeństwem. Badania wolnego płodowego DNADzięki nim można wykryć zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób genetycznych jeszcze w czasie ciąży. Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA? Kiedy warto wykonać test DNA płodu i ile on kosztuje? Podpowiadamy!

UWAGA. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. Zobacz poradnik: Jak wybrać NIPT [PDF]

Spis treści:

 1. Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?
 2. Jakie są wskazania do wykonania badań wolnego płodowego DNA?
 3. Czy stężenie wolnego płodowego DNA wpływa na pewność badań prenatalnych?
 4. Badanie wolnego płodowego DNA o szerokim zakresie badanych chorób: test NIFTY pro
 5. Badania wolnego płodowego DNA – cena testu NIFTY pro

Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA  to prenatalne badania genetyczne, które polegają na analizie cffDNA (wolnego płodowego DNA). Materiał genetyczny dziecka, który krąży w krwioobiegu matki, można wyizolować z próbki jej krwi. Dzięki temu badania te są nieinwazyjne i bezpieczne. Dowiedz się więcej o cffDNA

Badania wolnego płodowego DNA – jakie są wskazania do ich wykonania?

Badania wolnego płodowego DNA wykonuje się w celu wykrycia ryzyka wystąpienia trisomii, takich jak np. zespół Downa, oraz innych chorób genetycznych. Pozwalają także określić płeć dziecka (na życzenie rodziców).

dla spokojnej ciążyBadania wolnego płodowego DNA są zalecane dla wszystkich ciężarnych, w szczególności są wskazane, gdy otrzymano:

 • nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych,
 • skierowanie na badania prenatalne inwazyjne.

Wskazania do badań wolnego płodowego DNA to także wiek ciężarnej (powyżej 35 lat) oraz przypadki chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach.

Badania wolnego DNA płodu wykonywane z krwi nie zastępują badań prenatalnych diagnostycznych. Jeśli ich wynik wskazuje na podwyższone ryzyko choroby, wówczas zaleca się wykonanie badań diagnostycznych, w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Czy stężenie wolnego płodowego DNA wpływa na pewność badań prenatalnych?

Do badania konieczne jest określone stężenie wolnego płodowego DNA. Nie wpływa ono natomiast na pewność badania.

Badania wolnego płodowego DNA o szerokim zakresie badanych chorób: test NIFTY pro

Test DNA płodu NIFTY pro to prenatalne badanie genetyczne, które wyróżnia szeroka walidacja kliniczna. Test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie (dotyczącym skuteczności klinicznej), które obejmowało 146 958 ciąż. Więcej informacji… Na całym świecie test NIFTY został wykonany już ponad 6 000 000 razy.

Test DNA płodu NIFTY pro to także szeroki zakres badanych chorób. Badania wolnego płodowego DNA NIFTY pro potrafią wykryć aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym trisomie oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji! Zobacz też: Zakres testu NIFTY pro

Badania wolnego płodowego DNA – cena testu NIFTY pro

Test NIFTY pro

 • Oryginalny test NIFTY pro wykonywany w laboratorium BGI. Bezpieczny test z krwi o wysokiej czułości.
 • Pobranie próbki w placówce lub w domu w cenie badania – w całej Polsce.
 •  Jedyny test NIPT z ubezpieczeniemW cenie testu jest ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu dziecka (do 210 000 zł) i przed urodzeniem z terminacją ciąży (do 11 000 zł) oraz zwrot kosztów wykonanej diagnostyki prenatalnej (np. amniopunkcji, analizy mikromacierzy chromosomów) do 2600 zł jeśli wynik testu NIFTY pro będzie pozytywny.
 • Najszerszy test NIFTY. W ciąży pojedynczej – 94 choroby, zakres: trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa), trisomia 13 (zespół Patau), trisomia 9, trisomia 16, trisomia 22, mikrodelecje i zespoły duplikacji – łącznie aż 84 mikrodelecje / duplikacje oraz płeć na życzenie. W ciąży bliźniaczej: trisomia 21., trisomia 18., trisomia 13. i płeć na życzenie.
 • Płeć podawana na wyniku na życzenie rodziców.
 • Dostępny od 10 tygodnia ciąży.
 • Wynik do 10 dni roboczych (czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium, transport trwa najczęściej 1-2 dni robocze). Jest to maksymalny czas oczekiwania, często wynik dostępny jest szybciej.
 • Bezpłatne ponowne pobranie próbki jeśli jakość próbki nie będzie wystarczająca do badania.
 • Bezpłatna konsultacja z lekarzem genetykiem w przypadku wyniku pozytywnego.
 • Możliwość płatności w ratach.

Całkowita cena testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Jest to cena ostateczna, bez dodatkowych opłat. 

test NIFTY pro
Zapytaj o badanie
Cena: 2397,-

Zarezerwuj online

Cena badania NIFTY pro zawiera ubezpieczenie wyniku

Co jeszcze wyróżnia badanie NIFTY pro na tle innych badań wolnego płodowego DNA? To jedyny nieinwazyjny test prenatalny, który posiada ubezpieczenie wyniku (jest ono w cenie badania i jest dobrowolne). Ubezpieczenie obejmuje sytuacje:

 • gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik testu (po narodzinach odszkodowanie wynosi do około 210 000 zł*),
 • gdy rodzice otrzymają pozytywny wynik testu NIFTY pro, ze wskazaniem konieczności wykonania badań prenatalnych inwazyjnych (wówczas badania prenatalne diagnostyczne są refundowane do kwoty ok. 2600 zł*)

Cena badania NIFTY pro to także konsultacja z lekarzem w przypadku wyniku nieprawidłowego

Cena testu NIFTY pro zawiera również konsultację wyniku z lekarzem genetykiem. Rodzice mogą z niej skorzystać w sytuacji, gdy badania wolnego płodowego DNA – badanie NIFTY pro dały nieprawidłowy (pozytywny) wynik. Test NIFTY pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży.

jak wybrać test nipt

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

* W zależności od kursy walut

Aktualizacja: 14 grudnia 2020 r.


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626