Czym różni się test NIFTY 𝗽𝗿𝗼 od NIFTY? | Test NIFTY pro Przeskocz do treści
badanienifty.pl Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania Czym różni się test NIFTY pro od testu NIFTY?

Czym różni się test NIFTY pro od testu NIFTY?

Pacjenci często pytają, czym różni się test NIFTY pro od testu NIFTY. Podstawowa różnica między nimi dotyczy zakresu badanych chorób oraz bezpłatnego ubezpieczenia wyniku. Jeżeli chodzi o test NIFTY pro i test NIFTY cena obu badań jest podobna. Dowiedz się więcej o badanych chorobach, ubezpieczeniu i miejscu wykonywania analiz obu badań.

test nifty pro a test nifty

Spis treści:

  1. Czym różni się test NIFTY pro od testu NIFTY?
  2. Test NIFTY pro a test NIFTY – porównanie

Czym różni się test NIFTY pro od testu NIFTY?

aż 94 chorobyZakres badanych chorób

Od 2018 roku w Polsce dostępna jest rozszerzona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro. Nowe badanie NIFTY pro swoim zakresem obejmuje aż 94 choroby, co czyni go najszerszym testem NIFTY. Jego zakres obejmuje nie tylko trisomie, ale też 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji.  Czytaj więcej: Co bada test NIFTY pro?

W przypadku NIFTY i NIFTY pro oraz innych testów NIPT ceny są porównywalne. Warto więc wybrać badanie, które ma najszerszy zakres badanych nieprawidłowości oraz ubezpieczenie.

Ubezpieczenie wyniku

Ubezpieczenie wynikuUbezpieczenie wyniku w teście NIFTY pro jest bezpłatne i dobrowolne. Dzięki niemu rodzice mogą uzyskać wysokie odszkodowanie w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (co zdarza się niezwykle rzadko, jednak nie są wtedy pozostawieni bez wsparcia finansowego). Czytaj więcej: Ubezpieczenie wyniku NIFTY pro

Test NIFTY pro jest jedynym przesiewowym badaniem prenatalnym w Polsce objętym ubezpieczeniem. Jest ono możliwe od czasu, gdy od 2018 roku test NIFTY pro jest wykonywany bezpośrednio w laboratorium BGI w Hongkongu.

Dlaczego test NIFTY pro nie jest wykonywany w Polsce?

szybki transport próbki NIFTY proW laboratorium w Polsce przez pewien czas był przeprowadzany test NIFTY na licencji BGIOd 2018 roku dostępna jest jego wersja rozszerzona – badanie NIFTY pro. W badaniu tym analizy DNA są przeprowadzane bezpośrednio w laboratorium BGI w Hongkongu. Test NIFTY pro jest tu wykonywany, ponieważ to właśnie laboratorium BGI w Hongkongu opracowało metodologię tego badania.

Wcześniej wykonywany w Polsce test NIFTY na licencji BGI posiadał mniejszy zakres badania niż NIFTY pro, a pacjentki go wykonujące nie były objęte ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego.

Zaletą przeprowadzania badania bezpośrednio przez BGI jest duża pewność wyniku. To laboratorium wykonało najwięcej badań, ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i możliwość przeprowadzenia bardzo szerokich badań walidacyjnych potwierdzających skuteczność testu NIFTY. Takiej możliwości nie ma żaden europejski ośrodek.

Test NIFTY pro a test NIFTY – porównanie

test nifty

Test NIFTYTest NIFTY pro
Zakres badania
  • 3 trisomie: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau
  • Zaburzenia liczby chromosomów płci
  • Wybrane
    zespoły mikrodelecyjne
  • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
  • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
Miejsce przeprowadzania analizPolskaChiny
Zwrot za przeprowadzone badanie prenatalne inwazyjne (diagnostyczne) w przypadku wyniku pozytywnego✅ (do ok. 2 600 zł*)
Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego✅ (do ok. 210 000 zł* przy wyniku fałszywie negatywnym po urodzeniu dziecka oraz do ok. 11 000 zł* przy wyniku fałszywie negatywnym przed urodzeniem, z terminacją ciąży)

Zobacz też: Testy NIPT – porównanie

test nifty pro

* W zależności od kursu walut


Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz