Test NIFTY - jakie są przeciwwskazania do wykonania badania? | Badanie NIFTY Pro
Zapytaj o badanie:
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Przeciwwskazania do testu NIFTY

Test NIFTY jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Mogą go zatem z powodzeniem wykonać również kobiety z zagrożoną ciążą (np. łożyskiem przodującym itp.) i te u których z różnych przyczyn amniopunkcja nie jest wskazana. Istnieją jednak sytuacje, w których pacjentka powinna zrezygnować z testu NIFTY. Jest to związane z ryzykiem uzyskania niewiarygodnego rezultatu.

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania testu NIFTY jest zbyt mały wiek ciąży. Badanie można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Jego przeprowadzenie we wcześniejszym terminie może być przyczyną konieczności ponownego pobrania próbki z uwagi na zbyt małą ilość DNA płodu w osoczu matki. Rekomendowane jest z kolei wykonanie testu NIFTY u pacjentek po 10 tygodniu ciąży. Jest to optymalny termin, w przypadku którego ryzyko konieczności ponownego pobrania próbki jest minimalne.

Przeciwwskazania do testu NIFTY:

  • Przeprowadzona transfuzja krwi w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zajściem pacjentki w ciążę
  • Przeprowadzenie u pacjentki przeszczepu narządów
  • Nosicielstwo chromosomalnej aneuploidii, chimerii chromosomowej, mikrodelecji i mikroduplikacji chromosomowych
  • Terapia komórkami macierzystymi

NIFTY a ciąża mnoga …

Na wielu stronach www pojawia się informacja, że jednym z przeciwwskazań do wykonania testu NIFTY jest ciąża mnoga. Tymczasem warto wiedzieć, że w chwili obecnej badanie to z powodzeniem można wykonać również u kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka. W tym przypadku jednak ryzyko obciążenia wadami chromosomowymi będącymi przyczyną m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy Patau dotyczy całej ciąży (nie można określić, który płód jest chory) oraz nie ma możliwości oznaczenia płci. Pacjenta niestety nie zostaje również objęta dobrowolnym ubezpieczeniem. Warto jednak podkreślić, że badanie NIFTY w odniesieniu do ciąż mnogich przeszło rygorystyczne testy walidacyjne i jego skuteczność wynosi w tym przypadku również ponad 99%.

Możesz sprawdzić najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje test NIFTY?

Całkowity koszt testu NIFTY wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, wynik w języku polskim i/lub angielskim, oraz zwrot części poniesionych kosztów wykonania badań diagnostycznych. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…

Co bada test NIFTY?

Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia:

  • Trzech najczęstszych wad chromosomowych tj. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa oraz Zespołu Patau
  • Aneuploidii chromosomów płci: monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY
  • Zespołu mikrodelecji: 5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Po części tak. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trzech trisomii. Niemniej jednak czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99%. W przypadku testu Pappa jest to 90%.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy.

Ile czeka się na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się 11 dni roboczych.

zobacz więcej pytań

Dowiedz się więcej:


Skip to content
Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz