Pewność wyniku testu NIFTY pro | Badanie NIFTY Pro
Zapytaj o badanie:
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Pewność wyniku testu NIFTY pro

czułość testu NIFTY pro ponad 99%Wynik testu NIFTY pro pozwala z czułością ponad 99% sprawdzić zdrowie dziecka (m.in. w kierunku zespołu Downa) już od 10 tygodnia ciąży. Jednocześnie jest całkowicie bezpieczny – do badania wystarczy jedynie próbki krwi mamy, pobrana jak do morfologii. 

Spis treści:

  1. Jaka jest pewność wyniku testu NIFTY pro?
  2. Porównanie testu NIFTY pro i innych badań prenatalnych
  3. Co świadczy o pewności wyniku testu NIFTY pro? Walidacja kliniczna i 5 000 000 badań NIFTY na całym świecie
  4. Częste pytania

Jaka jest pewność testu NIFTY pro?

Czułość testu NIFTY pro wynosi ponad 99%. Jest to obecnie jedno z najbardziej dokładnych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego czułość znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych w tym testu PAPP-A i jest porównywalna z czułością amniopunkcji (na poziomie 99%).

Porównanie testu NIFTY pro i badań prenatalnych przesiewowych

Pewność wyniku testu NIFTY pro - porównanie wskaźników wykrywania

Pewność wyniku testu NIFTY pro - porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Co świadczy o pewności wyniku testu NIFTY pro?

  • Ponad 5 000 0000 testów wykonanych na całym świecie
  • Szeroka walidacja kliniczna test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie dotyczącym dotychczasowej skuteczności klinicznej NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż.
  • Analizy przeprowadzane są w jednym z największych, światowych ośrodków zajmujących się genomiką – certyfikowanym laboratorium BGI, z wykorzystaniem metody Sekwencjonowania Nowej Generacji (transport próbki do laboratorium trwa tylko 1-2 dni robocze – dowiedz się więcej)

Walidacja kliniczna

Laboratorium  wykonujące bezinwazyjny test prenatalny NIFTY opublikowała 3 duże studia walidacyjne. Pierwsze wykonane zostało na grupie kobiet z grupy tzw. wysokiego ryzyka (w wieku powyżej 35 lat, z historią chorób genetycznych w rodzinie). Badanie obejmowało populację 3464 ciężarnych. Najnowsze studium walidacyjne obejmuje z kolei bardzo dużą populację kobiet – aż 11 000. W oparciu o uzyskane dane opublikowana została informacja na temat skuteczności testu NIFTY na poziomie 99%. Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology.

Ubezpieczenie wyniku testu NIFTY pro

ubezpieczenie wynikuPomimo bardzo wysokiej czułości testu, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walutowego). Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

Test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. –  dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa.

Częste pytania dotyczące pewności wyniku NIFTY pro:

Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?

Aby badanie NIFTY pro mogło się odbyć, minimalny procent cffDNA musi być na poziomie przynajmniej 3,5%. Wartość ta nie wpływa na pewność wyniku, tylko na możliwość przeprowadzenia badania. Dla pewności wyniku nie ma więc znaczenia, czy stężenie wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów będą tak samo pewne. Jeżeli cffDNA okaże się być za mało, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne. Czytaj więcej o cffDNA

Czy transport nie wpływa na jakość próbek?

Transport próbek do laboratorium zachowuje ich jakość. Próbka do testu NIFTY pro jest przesyłana specjalną przesyłką medyczną dedykowaną dla nauk biologicznych i opieki medycznej – DHL Medical Express. Jest to przesyłka materiałów biologicznych o pilnym terminie doręczenia do laboratorium, która charakteryzuje się pierwszeństwem w dostawie w docelowej lokalizacji, wykwalifikowaną obsługą dla próbek biologicznych i centralnym monitoringiem. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jakość próbki okaże się nie być wystarczająca do badania (np. próbka przeterminuje się), wówczas laboratorium przekazuje taką informację i pobierana jest bezpłatnie nowa próbka. Są to bardzo rzadkie przypadki. Czytaj więcej o transporcie

Co oznacza prawidłowy (negatywny) wynik testu NIFTY pro?

Wynik prawidłowy (negatywny) oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby. Warto wiedzieć, że test NIFTY pro jako jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne jest objęte ubezpieczeniem wyniku na wypadek, gdyby wynik był negatywny, a dziecko urodziłoby się z chorobą (której dotyczył ten wynik). Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i rodzice wówczas otrzymują odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut). Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

Co oznacza nieprawidłowy (pozytywny) wynik testu NIFTY pro?

Wynik nieprawidłowy (pozytywny) oznacza, że badanie wykazało podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Jeśli wynik testu NIFTY pro wykaże podwyższone ryzyko choroby, wówczas masz zapewnioną bezpłatną konsultację z lekarzem genetykiem. Lekarz w czasie rozmowy telefonicznej wyjaśni Ci, co oznacza wynik oraz wskaże dalsze postępowanie.

bezpłatna konsultacja z lekarzem genetykiem

W przypadku wykrycia podwyższonego ryzyka choroby zaleca się wykonanie badania diagnostycznego (np. amniopunkcji). Jest ono refundowane do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Warto podkreślić, że test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które posiada tę refundację w ramach ubezpieczenia wyniku. Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

W ilu przypadkach w Polsce zdarzyło się, że został wydany fałszywie negatywny wynik testu NIFTY pro?

W Polsce wykonano już kilkadziesiąt tysięcy testów NIFTY pro. Do tej pory odnotowano jeden przypadek wydania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro i dotyczył on zespołu Turnera.

Jakie są możliwe przyczyny fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest badaniem bardzo czułym, natomiast jak w przypadku każdego badania przesiewowego istnieje niewielkie ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Zdarza się to bardzo rzadko i powodem tego może być np. mozaikowatość łożyska, której nie jesteśmy w stanie wcześniej przewidzieć.

Powodem występowania takich wyników jest czułość testu NIFTY pro wynosząca ponad 99%, a nie 100%. Przyczyny mogą być wielorakie. Statystycznie, wynik fałszywie negatywny pojawia się w 1/10 000 przypadków.

Takie wyniki występują we wszystkich testach NIPT, w ilości od 1-5/10 000 (w zależności od badania). Test NIFTY pro jest jednym z najbardziej dokładnym spośród innych NIPT i jako jedyny jest objęty ubezpieczeniem. W przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro, pacjentka otrzymuje wysokie odszkodowanie wysokości do 210 000 zł (w zależności od aktualnego kursu walut). Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

Należy pamiętać, że test NIFTY pro jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Posiada jednak zalety obu grup badań – pozwala dokładnie sprawdzić zdrowie dziecka z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa.

Zobacz więcej: Najczęściej zadawane pytania o test NIFTY pro

Chcesz otrzymać przykładowy wynik testu NIFTY pro? Napisz do nas na info@badanienifty.pl

Źródła: Materiały informacyjne Medfemina


Skip to content
Zarezerwuj termin
Zadzwoń teraz