Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega? | Test NIFTY pro Przeskocz do treści
badanienifty.pl Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega badanie?

Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega badanie?

Test NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) to prenatalne badanie genetyczne wykonywane po 10 tygodniu ciąży. Wykorzystuje analizę wolnego płodowego DNA (ang. cell free fetal DNA) i charakteryzuje się wysoką czułością (ponad 99%). Jednocześnie test NIPT jest zupełnie bezpieczny – do badania wystarczy próbka krwi pobrana od matki.

test nipt cena

Cena testów NIPT kształtuje się na podobnym poziomie (około 2000-2500 zł), natomiast testy NIPT różnią się m.in. zakresem badanych chorób. Testem NIPT jedynym z ubezpieczeniem jest test NIFTY pro. Ubezpieczenie to jest w cenie badania i jest dobrowolne.

Spis treści:

 1. Test NIPT – co to takiego?
 2. Test NIPT o szerokim zakresie badanych chorób: test NIFTY pro
 3. Co jeszcze wyróżnia test NIFTY pro na tle innych testów NIPT? Ubezpieczenie i walidacja kliniczna
 4. Test NIPT: cena badania NIFTY pro
 5. Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera także konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem
 6. Wynik badania NIPT: prawidłowy i nieprawidłowy
 7. Gdzie można zrobić badanie NIFTY pro?
 8. Jakie są wskazania do wykonania testu NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT – co to takiego?

czułość ponad 99%Test NIPT to nowoczesne badanie genetyczne polegające na analizie wolnego płodowego DNA (cffDNA), czyli materiału genetycznego dziecka, wyizolowanego z krwi ciężarnej. Mimo, że jest to badanie przesiewowe, to charakteryzuje je bardzo wysoka czułość ponad 99% – porównywalna z czułością amniopunkcji.

Testy NIPT wykorzystuje się, by oszacować ryzyko obecności u nienarodzonego jeszcze dziecka trisomii – zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz innych chorób. Określają również płeć dziecka, o której informacja jest podawana na wyniku jeśli rodzice mają takie życzenie.

Zobacz też: Czym różnią się testy NIPT? Porównanie NIPT

Test NIPT o szerokim zakresie: test NIFTY pro

test nifty pro - aż 94 chorobyPierwszym testem NIPT, który pojawił się w Polsce był test NIFTY. Obecnie dostępna jest nowa, rozszerzona wersja tego badania, czyli test NIFTY pro. Test ten korzysta z metody Sekwencjonowania Nowej Generacji, dzięki czemu podczas jednego badania można przeanalizować cały genom. Zakres badania obejmuje aż 94 choroby, w tym:

 • 6 trisomii (trisomia 21., trisomia 18., trisomia 13., trisomia 9., trisomia 16., trisomia 22.),
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci (zespół XXX, zespół XYY, zespół Klinefertera, zespół Turnera).
 • 84 mikrodelecje i zespoły duplikacji.

Zobacz więcej: Zakres badania testu NIFTY pro

Co jeszcze wyróżnia test NIFTY pro na tle innych testów NIPT? Ubezpieczenie i szeroka walidacja kliniczna

Spośród różnych testów NIPT dostępnych na rynku test NIFTY pro wyróżnia również szeroka walidacja kliniczna oraz ubezpieczenie wyniku.

test nifty

Walidacja kliniczna i ponad 5 000 000 badań na całym świecie

 • Test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie dotyczącym dotychczasowej skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż.
 • Na całym świecie wykonano już ponad 5 milionów testów NIFTY.

Dowiedz się więcej: Pewność wyniku

Ubezpieczenie wyniku testu NIFTY pro

ubezpieczenie wyniku testu NIFTYproTest NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które jest objęte ubezpieczeniem wyniku. Ubezpieczenie to jest bezpłatne i dobrowolne, a obejmuje trzy sytuacje. Rodzice mogą z niego skorzystać, gdy:

 • otrzymają fałszywie negatywny wynik po urodzeniu dziecka – gdy mimo ujemnego wyniku testu NIFTY pro dziecko urodzi się chore, jego rodzice otrzymają rekompensatę finansową w wysokości do 210 000 złotych*,
 • otrzymają fałszywie negatywny wynik przed urodzeniem i zdecydują się na terminację ciąży – odszkodowanie wynosi wówczas do 11 000 złotych*,
 • test NIFTY pro da wynik pozytywny i wskaże konieczność wykonania badania prenatalnego diagnostycznego – gdy rodzice wykonają amniopunkcję lub inne badanie diagnostyczne, otrzymają zwrot kosztów wykonania tego badania (w kwocie do 2600 złotych*.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Test NIPT – cena badania NIFTY pro

Cena testu NIPT – NIFTY pro wynosi 2397 złotych, to cena ostateczna, bez żadnych dodatkowych opłat. Płatność za badanie można rozłożyć na raty.

Jeżeli chodzi o test NIFTY cena badania zawiera:

 • pobranie próbki w placówce lub w domu (wizyta domowa)
 • wykonanie analizy genetycznej na podstawie dostarczonej próbki,
 • wydanie pewnego wyniku oryginalnego testu NIFTY pro (w języku polskim i/lub angielskim),
 • ubezpieczenie wyniku.

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa„Przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera także konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem genetykiem

Cena testu NIFTY pro zawiera także konsultację z lekarzem genetykiem w sytuacji, gdy rodzice otrzymali nieprawidłowe wyniki, specjalista pomoże im właściwie zinterpretować wyniki testu DNA i wskaże dalsze postępowanie.

bezpłatna konsultacja z lekarzem genetykiem

 

Wynik badania NIPT: prawidłowy i nieprawidłowy

Prawidłowy wynik badania NIPT oznacza, że nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby. Z kolei pozytywny (nieprawidłowy) wynik badania oznacza, że wykazało podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Zalecane jest w tym przypadku wykonanie prenatalnego badania diagnostycznego, np. amniopunkcji.

Zobacz więcej: Wynik testu NIFTY pro – co zawiera i o czym informuje? Przykładowy wynik badania

Wynik testu NIFTY pro jest dostępny w panelu pacjenta online do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium (jest to maksymalny czas oczekiwania, wynik dostępny jest szybciej).

Gdzie można zrobić badanie NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro można wykonać w całej Polsce w jednej z 200 autoryzowanych placówek medycznych, a także w domu. W cenie tego badania NIPT została bowiem zawarta możliwość zamówienia wizyty domowej, nawet do małych miejscowości.

Sprawdź tutaj mapę wszystkich punktów pobrań do testu NIFTY gdzie zrobić możesz badanie w całej Polsce.

Wizytę w placówce można umówić nawet z dnia na dzień (w niektórych lokalizacjach nawet tego samego dnia). W przypadku chęci uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 533 090 626. Telefon jest czynny przez 7 dni w tygodniu, od rana do późnych godzin wieczornych.

wykonaj test NIFTY pro w autoryzowanej placówce lub w domu - rejestracja

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

Jakie są wskazania do wykonania testu NIPT – NIFTY pro?

dla spokojnej ciążyTest NIPT – NIFTY pro – jest zalecany dla każdej przyszłej mamy, która chciałaby zbadać dziecko i odzyskać spokój, tak ważny w czasie ciąży. W szczególności jednak badanie powinny wykonać kobiety, które:

 • miały w rodzinie przypadki chorób genetycznych,
 • otrzymały nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPPa),
 • otrzymały skierowanie na amniopunkcję – wynik wskazujący na niskie ryzyko może pozwolić uniknąć inwazyjnego badania,
 • w wieku powyżej 35 lat – ciąża po 35 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia u dziecka chorób genetycznych,
 • urodziły w poprzedniej ciąży dziecko z chorobą genetyczną lub wadami cewy nerwowej.

Zobacz też:

* W zależności od kursy walut


Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz