Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Poradnik Jak wybrać test NIFTY pro? Na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium lub sklep internetowy? 10 ważnych wskazówek

Jak wybrać test NIFTY pro? Na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium lub sklep internetowy? 10 ważnych wskazówek

jak sprawdzić wiarygodność laboratorium niftyDroga Mamo,

NIFTY pro to ważny krok w poznaniu zdrowia Twojego maleństwa jeszcze przed narodzinami. Jednak, przy wyborze takiego testu istnieje kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

W tym artykule omówimy je szczegółowo, abyś mogła podejść do tej decyzji świadomie, z pewnością i spokojem.

W różowej ramce znajdziesz informacje w skrócie, pod ramką możesz przeczytać cały artykuł.

Co warto sprawdzić przed zakupem NIFTY pro:

 1. Wybierz podmiot leczniczy posiadający ubezpieczenie OC. Sprawdź firmę w rejestrze: rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPM/Search
 2. Wybierz certyfikowane laboratorium wpisane do KIDL, posiadające długoletnie doświadczenie, któremu zaufasz. Dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Numer wpisu do KIDL możesz sprawdzić na stronie kidl.org.pl/laboratory/map.
 3. Sprawdź, czy firma posiada fizyczną siedzibę, do której możesz przyjść i porozmawiać.
 4. Zweryfikuj informacje na stronie internetowej zwłaszcza te różniące się od informacji na formularzach zlecenia badania oraz nieposiadające źródeł. Uwagę powinien zwrócić brak informacji o ograniczeniach testu NIPT czy straszenie amniopunkcją. Niektóre informacje mogą być chwytem marketingowym. Pamiętaj, że w przypadku nieprawidłowości w NIPT zawsze możesz zrobić bezpłatną amniopunkcję (na NFZ) i to w dowolnej placówce u wybranego przez Ciebie lekarza, a nie w miejscu narzuconym przez firmę sprzedającą NIFTY pro (w ramach dodatkowego „ubezpieczenia” NIFTY pro”).
 5. Zwróć uwagę, czy podana jest cena całkowita, czy czekają Cię dodatkowe opłaty np. za pobranie próbki czy konsultację nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem klinicznym.
 6. Sprawdź, czy lekarz, który będzie konsultował Twój wynik specjalizuje się w konsultowaniu wyników tego badania. Zgodnie z rekomendacjami powinien to być lekarz genetyk kliniczny lub perinatolog. 
 7. Nie płać zanim nie wybierzesz miejsca pobrania próbki i upewnisz się, że nie ma przeciwskazań do wykonania NIFTY pro.
 8. Sprawdź, czy opinie dotyczą faktycznie badania NIFTY pro wykonywanego w Polsce i oferowanego przez placówkę sprzedającą badanie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dotyczą interesującej Cię usługi.
 9. Zweryfikuj dostępność i doświadczenie konsultantów medycznych, którzy będą odpowiadać na Twoje pytania i prowadzić Cię przez cały proces badania. Niektóre firmy udostępniają informacje o swoim zespole na stronie internetowej.
 10. Zapoznaj się z formularzami zlecenia badania oraz przykładowym wynikiem NIFTY pro wydawanym przez daną firmę.

jak wybrać nifty

Przeczytaj cały artykuł:

Na co zwrócić uwagę wybierając NIFTY pro

1. Wybierz podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC

Dlaczego jest ważne, aby NIFTY pro zlecić w firmie będącej podmiotem leczniczym?

 • Badania medyczne powinno zlecać się w firmach, które są podmiotami leczniczymi.
 • Firma niebędąca podmiotem leczniczym nie podlega kontrolom urzędowym i nie musi posiadać ubezpieczenia OC.
 • Podmiot leczniczy odpowiada za poprawność merytoryczną usługi, a dystrybutor tylko sprzedaje badania. Co ważne, podmiot leczniczy dobiera usługi tak, aby zagwarantować pomoc i wsparcie – również w postaci poradni genetycznej, aby umożliwiać Pacjentom konsultacje z lekarzami genetykami klinicznymi.

2. Wpis do KIDL, renoma i doświadczenie w badaniach genetycznych

Przy wyborze testu NIFTY pro, sprawdź wiarygodność firmy: jak długo istnieje na rynku, jakie ma opinie, referencje, partnerów. Wybierając test NIFTY pro, warto zwrócić uwagę na renomowane laboratoria z certyfikatami, które mają długoletnie doświadczenie w dziedzinie badań genetycznych.

Dla wielu Mam wynik badania NIFTY pro ma zagwarantować spokój i poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem spotykamy się z postami na forach, w których – już po otrzymaniu wyniku NIFTY pro – rodzice szukają informacji o danej firmie. Mają wątpliwości w przypadku wyniku wydanego przez sklep internetowy zarejestrowany zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Być może dla Ciebie nie ma to żadnego znaczenia, ale upewnij się wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak wybrać NIFTY pro

Źródło: Facebook.com

3. Sprawdź, czy firma posiada fizyczną siedzibę.

Fizyczna siedziba to kolejny czynnik potwierdzający wiarygodność firmy. Warto wybrać firmę z wieloletnią siedzibą, do której możesz przyjść i porozmawiać (w odróżnieniu od np. wirtualnego biura).

 4. Weryfikacja informacji na stronach internetowych

Dokumenty zlecenia badania mogą pozwolić zweryfikować  informacje zamieszczane na stronach internetowych, takie jak kwoty ubezpieczenia, zakres badanych chorób czy miejsce analiz.

Niektóre firmy mają szeroką ofertę badań wykonywanych w różnych laboratoriach, a na stronie internetowej wyróżniają tylko jedno z nich. Możesz spotkać się z obietnicami, że wynik badania na pewno dostaniesz w 5 dni. Dlaczego więc takiego zapewnienia nie ma na formularzu zlecenia badania, który jest wiążącym dokumentem?

Zwróć uwagę również na:

 • Niektóre informacje mogą być chwytem marketingowym. Pamiętaj, że w przypadku nieprawidłowości w NIPT zawsze możesz zrobić bezpłatną amniopunkcję (na NFZ). I to w dowolnej placówce u wybranego przez Ciebie lekarza, a nie w miejscu narzuconym przez firmę sprzedającą NIFTY w ramach ubezpieczenia NIFTY pro. Dlatego przed wyborem badania warto przeanalizować co faktycznie jest dla Ciebie korzystne.
 • Straszenie amniopunkcją. Amniopunkcja jest badaniem bezpiecznym jeśli wykonuje je doświadczony specjalista. W wielu krajach jest traktowana jak każdy inny test w ciąży, jeśli jest wykonywana jest przez dobrego specjalistę [4] Oczywiście warto poznać korzyści i ryzyka wynikające z obu badań, aby wybrać świadomie. Jednak czy wzbudzanie strachu przyszłej mamy, aby sprzedać NIFTY pro, jest dobrą praktyką? Czy zaufasz takiej firmie?
 • Brak informacji o ograniczeniach testu NIFTY pro, wśród których można wymienić następujące:
  • NIFTY pro nie jest testem diagnostycznym;
  • NIFTY pro może dać wynik fałszywie negatywny i fałszywie pozytywny;
  • NIFTY pro nie bada wszystkich przypadków zespołu DiGorge’a (NIFTY pro bada zmiany powyżej 10 Mpz [2], tymczasem za większość przypadków zespołu DiGorge’a odpowiadają zmiany o wielkości 3 Mpz [3]). Tymczasem niektóre firmy promują NIFTY pro jako test badający zespół DiGorge’a.
   Ograniczenia opisujemy szerzej w artykule: test-nifty.pl/poradnik/test-nifty-ograniczenia/
 • Brak źródeł. Szukając ofert NIFTY pro można spotkać się z licznymi „naj”. Czy są to jednak informacje potwierdzone badaniami? Co właściwie znaczy, że test jest najbardziej kompletny i najbardziej wiarygodny, a cena jest najkorzystniejsza?
 • Przypisywanie sobie liczby 10 milionów wykonanych NIFTY. NIFTY został wykonany ponad 10 000 000 razy, ale przez wszystkie placówki na całym świecie przez ponad 10 lat [5]. Nie przez jeden sklep internetowy działający kilkanaście miesięcy.

5. Zwróć uwagę, czy podana jest cena całkowita.

Sprawdź, czy nie czekają Cię dodatkowe opłaty np. za pobranie próbki czy konsultację nieprawidłowego wyniku badania.

6. Lekarz specjalista konsultujący wynik

Przy wyborze testu NIFTY pro, upewnij się, że wynik w przypadku wykrycia nieprawidłowości, będzie konsultowany przez odpowiedniego specjalistę. To powinien być doświadczony lekarz genetyk kliniczny lub perinatolog, który pomoże Ci zrozumieć wyniki, odpowie na Twoje pytania i wskaże dalsze kroki. Dlaczego jest to ważne?

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka: „W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania genetycznego wykonywanego na wolnym, płodowym DNA wskazana jest konsultacja pacjentki z specjalistą genetykiem klinicznym lub perinatologiem” [1]

Tymczasem można spotkać się z ofertami, gdzie wynik NIFTY ma konsultować ginekolog lub nawet diagnosta laboratoryjny. Przed zakupem badania warto zapytać o imię i nazwisko oraz specjalizację lekarza. To pozwoli Ci również zapoznać się z opiniami jego temat oraz jego doświadczeniem w konsultowaniu wyników NIFTY pro.

7. Czy przed zapłatą wiesz, czy w ogóle możesz zrobić badanie NIFTY pro i gdzie zostanie pobrana próbka?

Cena NIFTY pro nie jest niska, a niektóre placówki pobierają opłatę z góry, nawet przed potwierdzeniem dostępności terminu i wykluczeniem przeciwwskazań!

 • Przy płaceniu za NIFTY pro, upewnij się, że wiesz, gdzie i kiedy odbędzie się badanie. Dzięki temu unikniesz późniejszego rozczarowania, kiedy się okaże, że termin nie jest jednak na dziś, a do placówki trzeba dojechać znacznie dalej niż planowałaś. I gdybyś wiedziała o tym wcześniej, to skorzystałabyś z innej oferty, tymczasem Twoje (niemałe) środki są zablokowane.
 • W przypadku NIFTY pro bardzo ważne jest przeprowadzenie ankiety dotyczącej zdrowia i ciąży, która ma na celu również wykluczenie przeciwwskazań oraz zapewnienie odpowiedniego przygotowanie do badania. Taki wywiad powinien być zrobiony jeszcze przed zakupem badania, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i straty czasu, kiedy przyszła mama dopiero po zakupie dowiaduje się, że nie może zrobić NIFTY pro.

8. Opinie

Opinie innych mam mogą dostarczyć Ci cennych informacji. Sprawdź jednak, czy dane opinie dotyczą faktycznie testów NIFTY pro (a nie innych badań) wykonanych przez pacjentki w Polsce (a nie klientki zagranicznego podmiotu). To pomoże Ci zweryfikować, na ile te opinie odnoszą się do interesującej Cię usługi i czy warto je brać pod uwagę dokonując wyboru laboratorium lub sklepu internetowego.

9. Wsparcie konsultantów medycznych

W trakcie ciąży, masz pewnie wiele pytań i obaw. Dlatego zwróć uwagę na to, czy firma oferuje łatwy, szybki i codzienny dostęp do rozmów z konsultantami medycznymi, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i zapewnią Ci wsparcie. Sprawdź, jakie doświadczenie mają konsultanci, na których ciąży przecież tak duża odpowiedzialność. Wybierając NIFTY pro zwróć uwagę na firmy, które publikują na stronie internetowej informacje o swoich pracownikach i ich doświadczeniu. To kolejny czynnik potwierdzający wiarygodność firmy.

10. Możliwość zapoznania się z formularzami i przykładowym wynikiem przed zakupem badania

Zrobienie badania NIFTY pro to czas pełen emocji. Dlatego jeszcze przed zakupem testu warto poprosić o przesłanie formularzy zlecenia badania. Dzięki temu będziesz miała dużo czasu na spokojne zapoznanie się z nimi i podjęcie świadomej decyzji.

Dokumenty zlecenia zawierają m. in. nazwę badania, miejsce analiz, zakres badanych nieprawidłowości i warunki ubezpieczenia. W tej sposób upewnisz się również, jakie badanie faktycznie kupujesz. Zdarza się, że różne nazwy handlowe badań NIFTY i NIPT są używane zamiennie, a zupełnie inne badania przedstawiane jako ten sam test.

Poznanie wyniku NIFTY pro dla wielu mam jest niezwykle ważnym wydarzeniem od którego zależy też dalsze postępowanie. Chcą dzięki niemu poczuć spokój i radność na resztę ciąży. Dlatego przed wyborem placówki poproś o przykładowy wynik badania NIFTY pro. W ten sposób jeszcze przed zakupem będziesz mogła zobaczyć jak wygląda ten dokument i czego możesz się spodziewać.

Przyszła Mamo, pamiętaj, że wybór testu NIFTY pro to ważna decyzja dla zdrowia Twojego dziecka. Warto korzystać z powyższych wskazówek, aby podejść do tego zadania w sposób świadomy i pewny. Twoja troska i staranność przyczynią się do spokoju i radości w tym pięknym okresie oczekiwania. Życzymy Ci spokojnej ciąży!

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji, w czasie których można uzyskać informacje o badaniu NIFTY pro. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

bezpłatne konsultacje Nifty

Poniżej można zamówić bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę telefoniczną z naszą konsultantką medyczną. Po otrzymaniu zgłoszenia, oddzwonimy do Ciebie. Jesteśmy dostępne codziennie, również w niedziele i święta.

Zamów rozmowę

  Administratorem danych podanych w formularzu jest TESTDNA sp. z o.o. z siedzibą: ul. Bocheńskiego 38 A, 40-859 Katowice, o numerze KRS: 0001091570, NIP: 634-282-27-48, REGON: 243413225, e-mail: biuro@testDNA.pl , tel.: 32/ 445-34-26.

  Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu:
  1) umówienia wizyty w placówce testDNA Laboratorium lub u któregoś z partnerów współpracujących (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 2016, Nr 119) – w dalszej części RODO);
  2) dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
  3) odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO;

  Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://badanienifty.pl/polityka-prywatnosci/

  .

  Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

  „ Jeśli chodzi o samą logistykę badania (infolinia, informacja, placówka w której pobierano mi krew, czas oczekiwania na wynik- u mnie 5 dni!!!) to jest poziom extra ligi. Pełen profesjonalizm, za który serdecznie dziękuję-wart swojej ceny 🙂 ”
  Agnieszka
  „Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.
  Adrian I Ania
  „Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.”
  Adrian I Ania
  „Wspaniały kontakt, przemili pracownicy, pomocni, potrafią dodać otuchy. Szczerze polecamy.”
  Adrian I Ania

  Nasi partnerzy

  20 lat testdna

  Więcej informacji o nas >>

   


  Źródła:

  [1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNAGinekol Pol. 2015, 86, 966-969

  [2] https://www.niftytest.com [dostęp: 21.09.2022 r.] [3] https://www.orpha.net/data/patho/Pro/pl/Zespol_delecji_22q11.2_PL_pl_PRO_ORPHA567.pdf [dostęp: 25.08.2023 r.] [4]  https://badaniaprenatalne.pl/czeste-pytania/czy-bac-sie-badan-prenatalnych/ [dostęp: 25.08.2023 r.] [5]  https://www.niftytest.com/ [dostęp z dnia 29.06.2023 r.]

  Więcej: badanienifty.pl/zrodla

  4.6/5 - (5 głosów / głosy)

  Mapa

  Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
  Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

  Umów wizytę domową
  CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>
  Zarezerwuj termin