Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Czym jest cffDNA? Wolne płodowe DNA

Czym jest cffDNA? Wolne płodowe DNA

Analiza wolnego płodowego DNA (ang. cell free fetal DNA, cffDNA) wykorzystywana jest w prenatalnych testach NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing), które charakteryzują się wysoką czułością, wynoszącą ponad 99% dla trisomii 21. Jedynym badaniem wolnego płodowego DNA z ubezpieczeniem jest test NIFTY pro, który posiada szeroki zakres badanych chorób (aż 94). Sprawdź na czym polega i dlaczego warto je wykonać. Dowiedz się, czym jest frakcja płodowa na wyniku NIFTY pro.

Spis treści – najważniejsze informacje:

  1. Czym jest wolny płodowy DNA (cffDNA) i wolny pozakomórkowy DNA (cfDNA)?
  2. Czym jest frakcja płodowa?
  3. Rola cffDNA w diagnostyce prenatalnej
  4. Nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości oparte na analizie cffDNA
  5. Test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym z ubezpieczeniem wyniku
  6. Czy procent cffDNA ma wpływ na pewność wyniku?

POLECAMY PORADNIK: Jak wybrać test NIPT? [PDF]

jak wybrać test nipt

Czym jest wolny płodowy DNA (cffDNA) i wolny pozakomórkowy DNA (cfDNA)?

Wolny płodowy DNA (cffDNA) to krótkie, często porwane fragmenty DNA płodu, które są obecne w krwiobiegu matki w czasie ciąży. Przedostają się do niego głównie przez łożysko. Wchodzą w skład wolnego pozakomórkowego DNA (cfDNA), w którym jest również DNA pochodzący od matki.

Obecność wolnego płodowego DNA (cffDNA) w krwiobiegu matki można stwierdzić już w okolicach 7 tygodnia ciąży i stężenie DNA płodu rośnie wraz z wiekiem ciąży. W 12 tygodniu stanowi już 10-12% ogółu wolnego pozakomórkowego DNA.

Ilość materiału genetycznego jest w tym przypadku szczególnie ważna. Wolny płodowy DNA składa się jedynie z krótkich, często porwanych fragmentów (obejmujących ok. 200 – 300 nukleotydów), a nie długich sekwencji.

DNA płodu nie pozostaje w ciele kobiety na zawsze. Czas rozpadu cffDNA wynosi zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut, dlatego też znika ono z organizmu matki niedługo po porodzie.

Czym jest frakcja płodowa?

Frakcja płodowa to określenie, które pojawia się na wyniku testu NIFTY pro

frakcja plodowa

W polu „Frakcja płodowa” znajdują się informacje o procencie cffDNA w  krwi matki.

Aby badanie NIFTY mogło się odbyć, minimalny procent cffDNA musi być na poziomie przynajmniej 3,5%. Wartość ta nie wpływa na pewność wyniku testu NIFTY pro, tylko na możliwość przeprowadzenia badania. Dla pewności wyniku nie ma więc znaczenia, czy stężenie wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów NIFTY pro będą tak samo pewne.

Jeżeli cffDNA okaże się być za mało, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne. Są są to jednak bardzo rzadkie sytuacje. Zobacz jak wygląda wynik testu NIFTY pro

Rola cffDNA w diagnostyce prenatalnej

Początkowo cffDNA wykorzystywano jedynie do wykrywania zaburzeń w obrębie chromosomów płciowych. Z czasem jego istnienie okazało się równie pomocne do określania ryzyka trisomii, a więc zjawiska polegającego na obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu. Dlaczego? Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w sytuacji pojawienia się trisomii u płodu, w krwioobiegu matki wzrasta wówczas ilość fragmentów DNA z chromosomów występujących potrójnie. Innymi słowy, stwierdzenie zwiększonej ilości DNA w poszczególnych chromosomach może sugerować obecność choroby.

Testy opierające się na analizie cffDNAzupełnie bezpieczne – do badania wystarczy pobrać próbkę krwi mamy. Czytaj więcej o metodzie badania NIFTY pro

Nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości z wolnego płodowego DNA oparte na analizie wolnego płodowego DNA (cffDNA)

Dzisiejsze metody pozwalają na określenie ryzyka najpowszechniejszych trisomii, a zalicza się do nich trisomię 21, 13, 18, 9, 16 i 22. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które do tego służą jest przesiewowe badanie prenatalne NIFTY pro. Polega ono na zbadaniu omawianego właśnie cffDNA. Oczywiście materiał genetyczny płodu należy najpierw odpowiednio wyizolować, następnie poddać analizie. Zobacz też: Testy NIPT – porównanie

Test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jedynym z ubezpieczeniem wyniku

test nifty proTest NIFTY to pierwszy dostępny w Polsce nieinwazyjny test prenatalny o wysokiej czułości. Oprócz głównych trisomii spotykanych w tego typu testach, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również aż 84 mikrodelecje / mikroduplikacje oraz 6 chorób związanych z nieprawidłowościami chromosomów płci (w sumie 94 nieprawidłowości). Zobacz zakres testu NIFTY pro

Jest to jedyny nieinwazyjny test prenatalny objęty ubezpieczeniem wyniku. Dzięki temu w przypadku wyniku pozytywnego (nieprawidłowego) rodzice mogą uzyskać refundację badań diagnostycznych do kwoty ok. 2600 zł*, natomiast jeśli okaże się, że dziecko urodzi się chore mimo, że test nie wykrył podwyższonego ryzyka, rodzice mogą uzyskać odszkodowanie do ok. 210 000 zł*. Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

Test NIFTY pro, w którym analizuje się wolne płodowe DNA charakteryzuje się czułością wynoszącą ponad 99% dla trisomii 21. Czułość ta przewyższa czułość badań prenatalnych biochemicznych, np. testu PAPP-a, dla którego wynosi ona 90% przy zespole Downa. Zobacz też: Pewność wyniku testu NIFTY pro

porównanie wskaźników wykrywania badań prenatalnych

porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Częste pytania:

Czy procent cffDNA ma wpływ na pewność wyniku testu NIFTY pro?

Do przeprowadzenia badania NIFTY pro wymagany jest minimalny procent cffDNA na poziomie przynajmniej 3,5%. Procent cffDNA nie wpływa na pewność wyniku, a jedynie na możliwość przeprowadzenia analizy. Dla pewności wyniku testu NIFTY pro nie ma znaczenia, czy stężenie cffDNA wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów będą tak samo pewne.

próbka do laboratorium jest dostarczana w 1-2 dni roboczeCo oznacza ponowne pobranie próbki?

Jeżeli cffDNA okaże się być za mało w pobranej próbce, wówczas zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne.

Zobacz też:

* W zależności od kursy walut

Aktualizacja: 26 marca 2021 r.

Tagi: Frakcja płodowa


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 135 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626