Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIFTY pro – w którym tygodniu wykonać? I do którego tygodnia?

Test NIFTY pro – w którym tygodniu wykonać? I do którego tygodnia?

Często spotykamy się z pytaniem, w którym tygodniu wykonać test NIFTY pro. Pacjentki pytają także, do którego tygodnia ciąży można przeprowadzić to badanie. Odpowiadamy!

test nifty w którym tygodniuSpis treści:

  1. Test NIFTY pro – w którym tygodniu wykonać?
  2. Do którego tygodnia wykonać test NIFTY pro?
  3. Dlaczego test NIFTY pro wykonuje się tylko do 24 tygodnia ciąży?

Test NIFTY pro – w którym tygodniu wykonać?

Zaleca się, aby test NIFTY pro wykonać po skończonym 10 tygodniu ciąży.

Z czego to wynika? Otóż w teście NIFTY pro analizowane jest wolne płodowe DNA, które przenika głównie przez łożysko do krwiobiegu matki. Pojawia się w nim już około 7 tygodnia ciąży i wraz z wiekiem ciąży jego stężenie rośnie. Właśnie po 10 tygodniu ciąży osiąga wartość odpowiednią do badania, dlatego okres po 10 tygodniu ciąży jest optymalny do wykonania testu NIFTY pro.

Ilość cffDNA jest istotna – wolne płodowe DNA nie składa się z długich sekwencji, tylko krótkich, porwanych fragmentów. Warto podkreślić, że procent cffDNA – wolnego płodowego DNA – nie wpływa na pewność wyniku testu NIFTY pro, a jedynie na możliwość przeprowadzenia analizy. Jeżeli okaże się, że stężenie wolnego płodowego DNA jest zbyt niskie, wówczas organizujemy dla pacjentki bezpłatne ponowne pobranie krwi. Są to jednak rzadkie sytuacje.

Czytaj więcej: cffDNA, wolne płodowe DNA w testach NIPT

Do którego tygodnia wykonać test NIFTY pro?

Jako górną granicę wieku ciąży, do którego wykonuje się test NIFTY pro, podaje się 24 tydzień ciąży, jednak badanie można zrobić też później.

Dlaczego test NIFTY pro wykonuje się tylko do 24 tygodnia ciąży?

24 tydzień ciąży podaje się jako górną granicę wieku ciąży w teście NIFTY pro. Nie jest jednak wykluczone wykonanie badania po 24 tygodniu ciąży i zdarza się, że badanie wykonywane jest później.

Ciąża po 24 tygodniu nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania NIFTY pro wymaga jednak zgłoszenia. Zobacz: Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro

Na formularzu zlecenia badania znajduje się zapis: „Test NIFTY pro przeprowadza się od 10 do 24 tygodnia ciąży. Badanie może być przeprowadzone po 24 tygodniach ciąży tylko zgodnie z lokalnym prawem.”

Wykonując test po 24 tygodniu ciąży trzeba mieć na uwadze, że szpitale zwykle przyjmują termin 22-24 tygodnia ciąży jako chwilę osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety i jednocześnie limit czasowy zabiegu terminacji ciąży.

Zobacz też:


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626