Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Poradnik Badanie Rh płodu – genotypowanie RhD może zwolnić z profilaktyki śródciążowej

Badanie Rh płodu – genotypowanie RhD może zwolnić z profilaktyki śródciążowej

Badanie Rh płodu wykonuje się, aby ocenić ryzyko konfliktu serologicznego. W Polsce można już wykonać nowoczesne genotypowanie RhD płodu, czyli badanie antygenu RhD płodu z krwi matki. Test prenatalny zwalnia w niektórych sytuacjach z profilaktyki śródciążowej.

Chcesz zrobić badanie RhD płodu w ciąży?

Zadzwoń do nas: Tel. 533 090 626

badanie Rh płodu, RhD płodu, RhD płodu co to jest, genotypowanie RhD płodu

Spis treści:

  1. RhD płodu – co to jest? Co oznacza to pojęcie?
  2. Badanie Rh płodu pozwala ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego
  3. RhD płodu – na czym polega badanie, które je identyfikuje?
  4. Genotypowanie RhD płodu – nowoczesna metoda badania Rh płodu
  5. Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki może zwolnić z profilaktyki śródciążowej

RhD płodu – co to jest? Co oznacza to pojęcie?

Zanim przejdziemy do konfliktu serologicznego i metod oceny ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, warto wyjaśnić pojęcie RhD płodu. Co to jest? Każdy z nas ma określoną grupę krwi, 0, A, B lub AB, związaną z tym, jakie antygeny występują na krwinkach czerwonych.

Wyróżniamy następujące grupy krwi:

  • 0 – ta grupa krwi oznacza brak antygenu;
  • A – antygen A;
  • B – antygen B;
  • AB – antygeny A i B.

Drugim istotnym układem grup krwi jest układ Rh. Rh może być ujemne (brak antygenu D) lub dodatnie (antygen D). U 85% ludzi na krwinkach czerwonych występuje czynnik D, a więc są oni Rh-dodatni. Natomiast u około 15-20% populacji brak antygenu D.

Badanie Rh płodu pozwala ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego

Znajomość czynnika Rh jest istotna podczas przetaczania krwi i przy wykonywaniu przeszczepu narządów. Wiedzę na ten temat powinny posiadać także pary planujące zajście w ciąże. Dlaczego? Ponieważ jeżeli matka dziecka ma grupę Rh-, a ojciec jest Rh-dodatni, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.

Konflikt serologiczny to sytuacja, w której organizm matki postrzega krwinki dziecka jako wrogie i zaczyna wytwarzać przeciwko nim przeciwciała. Produkowane przez ciężarną przeciwciała są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą one przenikać przez łożysko i uszkadzać płód. Dzięki badaniu RH płodu można ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego i do niego nie dopuścić.

RhD płodu – na czym polega badanie, które je identyfikuje?

Badanie Rh płodu wykonuje się już po rozpoznaniu ciąży. Polega ono na oznaczeniu grupy krwi wraz z czynnikiem Rh. Gdy u ciężarnej zostanie zidentyfikowany rzadki układ Rh-, konieczne są dalsze badania mające na celu określenie rodzaju oraz poziomu przeciwciał anty-Rh. Niewielka liczba przeciwciał anty-Rh nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jeśli jednak wartość przeciwciał jest wysoka, niezbędna jest interwencja lekarska. Specjalista może zalecić podawanie immunoglobuliny anty D lub transfuzję wewnątrzmaciczną. Działania te mają na celu zniszczyć przeciwciała skierowane przeciwko dziecku.

Genotypowanie RhD płodu – nowoczesna metoda badania Rh płodu

W Polsce można już wykonać genotypowanie RhD płodu, czyli analizę materiału genetycznego dziecka krążącego w krwi ciężarnej pod kątem układu Rh. Badanie jest nieinwazyjne, opiera się ono metodzie analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA), czyli analizie materiału genetycznego dziecka krążącego w krwi ciężarnej. Test DNA jest przydatny przy kwalifikacji ciężarnej do śródciążowej profilaktyki konfliktu serologicznego.

Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki może zwolnić z profilaktyki śródciążowej

Genotypowanie RhD płodu może zwolnić z profilaktyki śródciążowej [1]. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Centrum Krwi na zwolnienie z profilaktyki śródciążowej mogą liczyć te kobiety, których płody są RhD ujemne [2]. Jeśli matka i dziecko posiadają układ Rh-, nie ma ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego i nie trzeba podawać żadnych leków. Tym samym badanie antygenu RhD płodu z krwi matki pozwala na zaoszczędzenie kosztów, które poniosłaby pacjentka lub system ochrony zdrowia [3].

Chcesz zrobić badanie RhD płodu w ciąży?

Zadzwoń do nas: Tel. 533 090 626

Źródła:
1. Zalecenia Narodowego Centrum Krwi dotyczące stosowania immunoglobuliny anty-RhD w profilaktyce konfliktu matczyno-płodowego w zakresie antygenu D z układu Rh obowiązujące od dnia 18.12.2015 r.
2. Baczyńska-Strzecha M., Kalinka J., 2018. Profilaktyka śródciążowa i okołoporodowa konfliktu serologicznego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna; 3 (2): 64-69.
3. Sapa A i inni, 2014. Diagnostyczna przydatność detekcji genu RHD w osoczu ciężarnych w profilaktyce konfliktu matczyno-płodowego na tle antygenu D z układu Rh. Ginekologia Polska; 85: 570-576.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin