Czym różnią się testy NIPT? Jak wybrać? Porównanie badań NIPT
Czym różnią się testy NIPT? Jakie mają cechy wspólne? Na co zwrócić uwagę wybierając badanie? Sprawdź porównanie testów NIPT oraz pobierz bezpłatny poradnik.
Spis treści – najważniejsze informacje:
- 10 wskazówek jak wybrać test NIPT? Na co zwrócić uwagę wybierając badanie?
- Testy NIPT – cechy wspólne
- Czym różnią się testy NIPT?
- Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT?
- Test NIFTY pro a Prenatal testDNA, Panorama, Harmony, Sanco – porównanie badań
Czy wiesz, że… Ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma szeroką walidację. Zobacz więcej w poradniku:
10 wskazówek jak wybrać test NIPT?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając i porównując testy NIPT? Poniżej znajdziesz skrót informacji, a także link do bezpłatnego poradnika, z którego dowiesz się więcej.
- Na ilu przypadkach sprawdzono skuteczność testu NIPT? Ważne jest aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, dla jakich badanych nieprawidłowości została potwierdzona skuteczność testu.
- Czy test wolnego płodowego DNA, który wykonasz jest faktycznie tym, który chcesz zrobić? Przed zleceniem badania warto dopytać o jego nazwę i zapoznać się w wzorem formularza zlecenia badania.
- Jak blisko jest najbliższa placówka, w której wykonasz test wolnego płodowego DNA? Czy placówka jest autoryzowana? Czy badanie możesz zrobić w domu? W obecnej sytuacji wiele Mam korzysta z opcji badania w domu, dzięki czemu unikają wizyty w przychodni.
- Jak wygląda przykładowy wynik testu wolnego płodowego DNA? Przed zleceniem badania warto poprosić o przykładowy wynik badania, a także sprawdzić, czy jest w języku polskim lub z tłumaczeniem i czy zawiera ważny wskaźnik czyli frakcję płodową. Czytaj więcej o frakcji płodowej
- Jaki jest zakres badanych chorób? Testy NIPT mają podobna cenę dlatego warto wybrać ten o szerokim zakresie badanych chorób. Niektóre testy badają też mikrodelecje i mikroduplikacje (panel może się różnić w zależności od badania i zawierać np. zespół DiGorge’a). Wyższa cena NIPT nie zawsze oznacza więcej badanych chorób – czasami badania droższe badają ich mniej dlatego warto dokładnie je porównać. Niektóre testy dodatkowo umożliwiają ustalenie RHD płodu, co ma znaczenie gdy mama ma grupę krwi RH+, a ojciec RH-.
- Czy w przypadku wyniku pozytywnego uzyskasz konsultację z lekarzem? W zależności od badania w cenie może być zawarta konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem klinicznym, który wskaże dalsze postępowanie.
- Jak długo placówka funkcjonuje na rynku? Lata doświadczenia, certyfikaty, referencje, opinie pomogą Ci sprawdzić jej wiarygodność.
- Czy z konsultanci są łatwo dostępni dla Ciebie? Warto mieć możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji.
- Czy płatność za test wolnego płodowego DNA możesz rozłożyć na raty? Aktualnie w niektórych placówkach są dostępne raty a także płatności odroczone, co jest ułatwieniem dla wielu przyszłych rodziców.
- Jakiego przygotowania wymaga badanie? W przypadku niektórych testów NIPT wymagane jest odstawienie heparyny na 24 godziny przed pobraniem próbki, w innych nie. Dlatego zawsze warto dopytać laboratorium jakie są zalecenia.
Który NIPT wybrać?
Zastanawiasz się który test NIPT wybrać? Czym różnią się te badania? Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami w bezpłatnym poradniku. Poradnik możesz zamówić wypełniając formularz:
Testy NIPT – cechy wspólne dostępnych w Polsce prenatalnych badań przesiewowych wolnego płodowego DNA
To, co łączy dostępne na polskim rynku testy NIPT to:
- bezpieczeństwo – testy NIPT są nieinwazyjne,
- nie trzeba być na czczo przed pobraniem próbki,
- brak refundacji NFZ – testy NIPT to badania prywatne,
- możliwość określenia płci dziecka na życzenie rodziców,
- małe prawdopodobieństwo otrzymania wyniku fałszywie dodatniego (w przeciwieństwie do biochemicznych badań prenatalnych – np. testu PAPP-a),
- sposób pobrania próbki – badanie wykonuje się z krwi matki w której obecne jest wolne płodowe DNA,
- wysoka czułość
- dostępność po ok. 10 tygodniu ciąży,
- 3 trisomie w zakresie badanych chorób: trisomia 21., 18., 13.
Czym różnią się testy NIPT?
Podstawowe różnice, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze testu NIPT to:
- walidacja kliniczna (jakiej grupy ciąż i jakich badanych nieprawidłowości dotyczyła) i liczba badań przeprowadzonych na całym świecie
- cena – cena testów NIPT może wynosić od około 1900 złotych do 3000 złotych i różne oferty mogą różnić się tym, co cena zawiera;
- możliwość wykonania badania w ciąży bliźniaczej,
- zakres badanych chorób (liczba chromosomów, mikrodelecje i mikroduplikacje, RHD płodu),
- udogodnienia dla pacjenta związane z ofertą placówki – niektóre laboratoria oferują w cenie badania wiele dodatkowych udogodnień, np. darmową konsultację wyniku nieprawidłowego z lekarzem genetykiem, pobranie próbki w domu lub w placówce w cenie badania, czy możliwość rozłożenia płatności na raty.
Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIFTY i NIPT?
Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji aby dowiedzieć się więcej o badaniach: tel. 533 090 626
Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
Sprawdzony na dużej liczbie przypadków
Spośród wszystkich badań NIPT walidację kliniczną (146 958 przetestowanych przypadków) posiada test NIFTY. Więcej
Badanie jest wykonywane w jednym z największych na świecie ośrodków zajmujących się genomiką – laboratorium BGI. O wiarygodności tej placówki naukowej świadczą liczne uzyskane certyfikaty, referencje, opinie klientów, a także długoletnia obecność na rynku.
Szeroki zakres badanych chorób
Test NIFTY pro to badanie, które charakteryzuje szeroki zakres badanych chorób. Wiele badań NIPT nie bada w ogóle mikrodelecji i mikroduplikacji – test NIFTY pro tak! W zakres badanych przez badanie NIFTY pro chorób – obok trisomii 21., 13. i 18. – wchodzą w sumie 92 mikrodelecje i mikroduplikacje. Zobacz: Co bada test NIFTY pro? Zakres badania
NIFTY pro to test, który jest łatwo dostępny. Płatność za badanie NIFTY pro można rozłożyć na wygodne raty, można je wykonać w ponad 200 placówkach na terenie całego kraju. W cenie badania pacjent może także zamówić mobilną pielęgniarkę, nawet do małej miejscowości lub wsi. Zobacz też: Test NIFTY pro – gdzie zrobić?
Dlaczego test NIFTY pro warto wykonać w testDNA?
- Szybkie terminy badań – nawet w dniu umówienia.
- Raty i płatności odroczone – P24NOW, PayPo, Mediraty.
- Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce – również wizyta domowa jest w cenie badania NIFTY pro. Pobrania w domu organizujemy też w małych miasteczkach i wsiach.
- Wynik wygodnie ONLINE – nasze pacjentki mają dostęp do wygodnego Panelu Pacjenta na stronie internetowej.
- Konsultacja z lekarzem genetykiem w cenie badania NIFTY pro w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (nieprawidłowego).
- Bezpłatne konsultacje
- Marka testDNA jest obecna na rynku od 2003 roku. W tym czasie wykonaliśmy analizy dla ponad 250 000 pacjentów, nawiązaliśmy współpracę z wieloma specjalistami i ośrodkami, zdobyliśmy zaufanie sądów, prokuratury i lekarzy.
- Pozytywne opinie naszych Pacjentek (średnia 4,94/5 na badanienifty.pl). Zobacz opinie
Co mówią Pacjentki, które wykonały test NIFTY pro? W przypadku testu NIFTY pro opinie często świadczą o spokoju, który przyniosło Mamom wykonanie badania, pozbyciu się stresu i możliwości cieszenia się ciążą. Sprawdź opinie
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
Test NIFTY pro a Prenatal testDNA, Panorama, Harmony, Sanco – porównanie badań
Kliknij wybraną pozycję aby przejść do artykułu:
Porównanie NIFTY i innych testów NIPT
Sprawdź najczęściej zadawane pytania dotyczące NIFTY pro:
Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki (94 choroby i płeć na życzenie), pobranie materiału w placówce medycznej lub w domu, konsultację pozytywnego wyniku testu NIFTY pro z lekarzem genetykiem, wydanie wyniku oraz zwrot poniesionych kosztów wykonania badań diagnostycznych np. amniopunkcji w przypadku wyniku pozytywnego (do kwoty 0k. 2600 zł, w zależności od kursu walutowego). Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…
Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym, natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii, rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. Niemniej jednak test NIFTY jest najczulszym i najbardziej pewnym przesiewowym badaniem prenatalnym. Wiele pacjentek decyduje się więc na test NIFTY w sytuacji, gdy wynik testu PAPP-A jest nieprawidłowy. Zobacz porównanie testu NIFTY pro i amniopunkcji
Na wynik testu oczekuje się do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. To jest maksymalny czas oczekiwania, często zdarza się, że wynik jest wydawany szybciej i jest udostępniany od razu online.
Test NIFTY pro wykonuje się po 10 tygodniu ciąży.
Test NIFTY pro posiada szerszy zakres badania oraz jest objęty ubezpieczeniem wyniku. Czytaj więcej
Zobacz więcej pytań o NIFTY pro >>
Czytaj więcej:
- Test NIPT – na czym polega? Jaka jest cena testu NIPT?
- Zły wynik testu PAPP-a – co oznacza, jakie badania warto wykonać?
- PORADNIK: Jak wybrać NIPT?