Czym różnią się testy NIPT? Porównanie | Test NIFTY pro Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Czym różnią się testy NIPT? Porównanie badań NIPT

Czym różnią się testy NIPT, porównanie NIPT, testy NIPT różniceTesty NIPT to prenatalne, nieinwazyjne, przesiewowe badania, które wykonuje się już po 10 tygodniu ciąży. Czym różnią się testy NIPT? Jakie są między nimi różnice? Podpowiadamy!

Spis treści:

 1. Testy NIPT – cechy wspólne
 2. Czym różnią się testy NIPT?
 3. Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT?
 Zobacz też: Test NIPT – na czym polega? 

Testy NIPT – cechy wspólne dostępnych w Polsce prenatalnych badań przesiewowych z wolnego płodowego DNA

To, co łączy dostępne na polskim rynku testy NIPT to:

 • bezpieczeństwo – testy NIPT są nieinwazyjne,
 • brak konieczności specjalnych przygotowań do badania, nie trzeba być na czczo,
 • brak refundacji NFZ – testy NIPT to badania prywatne,
 • możliwość określenia płci dziecka na życzenie rodziców,
 • niewielkie ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego (w przeciwieństwie do biochemicznych badań prenatalnych – np. testu PAPP-a),
 • sposób pobrania próbki – DNA dziecka izoluje się z próbki krwi ciężarnej,
 • wysoka czułość – kształtuje się ona na poziomie powyżej 99%,
 • dostępność po ok. 10 tygodniu ciąży.

Czym różnią się testy NIPT?

Podstawowe różnice, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego testu NIPT to:

 • cenacena testów NIPT może wynosić od około 2100 złotych do 3000 złotych,
 • stosowane metody badań oraz miejsce analiz,
 • możliwość wykonania badania w ciąży mnogiej,
 • zakres badanych chorób (liczba chromosomów, mikrodelecje i mikroduplikacje),
 • możliwość dodatkowego badania RHD płodu,
 • wysokość kwoty refundacji diagnostycznego badania prenatalnego przeprowadzonego w przypadku uzyskanego wyniku pozytywnego (nieprawidłowego),
 • udogodnienia dla pacjenta – niektóre laboratoria genetyczne oferują w cenie badania wiele dodatkowych udogodnień, np. darmową konsultację wyniku nieprawidłowego z lekarzem genetykiem, ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego, pobranie próbki w domu lub w placówce w cenie badania, czy możliwość rozłożenia płatności na raty.
 • Walidacja kliniczna
 • Ilość badań przeprowadzonych na całym świecie

Czy wiesz, że… Pierwszym dostępnym w Polsce testem NIPT był test NIFTYDo tej pory wykonano już ponad 5 000 000 badań NIFTY na całym świecie! W przypadku testu NIFTY pro wynik jest ubezpieczony – jest to jedyny test NIPT z ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego. Zdarza się to bardzo rzadko i rodzice uzyskują wówczas wysokie odszkodowanie (do ok. 210 000 zł w przypadku wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu).

Czym różni się test NIFTY pro od innych NIPT?

Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości. Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie. – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Spośród wszystkich badań NIPT najszerszą walidację kliniczną (146 958 przetestowanych przypadków) posiada test NIFTY. Badanie jest wykonywane w jednym z największych na świecie ośrodków zajmujących się genomiką – laboratorium BGI. O wiarygodności tej placówki naukowej świadczą liczne uzyskane certyfikaty, referencje, opinie klientów, a także długoletnia obecność na rynku.

Test NIFTY pro to badanie, które charakteryzuje szeroki zakres badanych chorób. Wiele badań NIPT nie bada w ogóle mikrodelecji i mikroduplikacji – test NIFTY pro tak! W zakres badanych przez badanie NIFTY pro chorób – obok trisomii 21., 13. i 18. – wchodzą między innymi:

 • zespół Digorge’a,
 • zespół Angelmana / Pradera-Williego,
 • zespół Wolfa-Hirschhorna,

w sumie 84 mikrodelecje i mikroduplikacje. Zobacz: Co bada test NIFTY pro? Zakres badania

Test NIFTY pro to jedyny test z badań NIPT, który posiada w cenie badania ubezpieczenie. Odszkodowanie przysługuje, gdy test NIFTY pro da wynik fałszywie negatywny, a także w sytuacji, gdy badanie wskaże konieczność wykonania badań inwazyjnych. Wtedy rodzice mogą liczyć na wysoką kwotę refundacji badań diagnostycznych (do 2600 złotych). Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

NIFTY pro to test, który jest łatwo dostępny. Płatność za badanie NIFTY pro można rozłożyć na wygodne raty, można je wykonać w ponad 200 placówkach na terenie całego kraju. W cenie badania pacjent może także zamówić mobilną pielęgniarkę, nawet do małej miejscowości lub wsi. Zobacz też: Test NIFTY pro – gdzie zrobić?

Co mówią Pacjentki, które wykonały test NIFTY pro? W przypadku testu NIFTY pro opinie często świadczą o spokoju, który przyniosło Mamom wykonanie badania, pozbyciu się stresu i możliwości cieszenia się ciążą.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz