Czym są zespoły mikrodelecyjne? Jakie zespoły bada test NIFTY? Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Czym są zespoły mikrodelecyjne?

Czym są zespoły mikrodelecyjne?

Delecje są rodzajem mutacji genowej następującej zwykle w sposób spontaniczny, które polegają na częściowej utracie fragmentu chromosomu. Przyczyniają się one do powstania wielu poważnych zaburzeń rozwojowych u dzieci. O stopniu nasilenia objawów chorobowych decyduje umiejscowienie i rozmiar obszaru, w którym doszło do utraty części chromosomu. Obecność niewielkich zmian w składzie nukleotydów DNA nazywa się mikrodelecjami, a zaburzenia wywołane tym zjawiskiem zespołami mikrodelecyjnymi.

Ryzyko pojawienia się zespołu mikrodelecyjnego u dziecka można stwierdzić przy pomocy przesiewowych testów prenatalnych, takich jak badanie NIFTY. W przypadku testu NIFTY pro wyniki obejmują aż 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji, które są w zakresie badania. Poniżej scharakteryzujemy niektóre z zaburzeń, jakie są w nim badane.

Zespół mikrodelecji 5p (ang. cri du chat syndrome)

To rzadka choroba genetyczna wywołana częściową utratą materiału genetycznego w 5 chromosomie. Charakterystycznym objawem zespołu kociego krzyku, bo tak w języku polskim brzmi potoczna nazwa tego zespołu, jest płacz dziecka, przypominający miauczenie kota. Wydawanie specyficznych dźwięków będzie konsekwencją nieprawidłowości w budowie krtani i nagłośni oraz zaburzeń w obrębie OUN. Anomalie dotyczą również budowy ciała i wyglądu zewnętrznego dziecka. Należy tu wymienić m. in.: małogłowie, uwidocznione guzy czołowe, cofnięcie żuchwy, zmarszczkę nakątną, płaski nos o krótkim i szerokim grzbiecie. W zespole dość często występuje upośledzenie umysłowe, zwiększona ruchomość stawów oraz koślawość kończyn.

Zespół monosomii 1p36

To równie rzadki zespół wad o podłożu genetycznym, który jest wynikiem utraty części krótkiego ramienia chromosomu 1. Zespół przyczynia się do powstania widocznych zmian w obrębie twarzy i głowy, takich jak: małogłowie, głęboko osadzone oczy, wydatne czoło, duże przednie ciemiączko, wąskie otwory powiekowe, rozszczep wargi i/lub podniebienia. Obecność monosomii 1p36 wpływa również na pracę wielu narządów wewnętrznych przyczyniając się m. in. do powstania chorób układu krążenia, układu nerwowego, układu rozrodczego oraz narządu słuchu.

Zespół monosomii 2q33.1

To kolejna rzadka choroba, której przyczyna leży w genetyce, a konkretnie w częściowej utracie chromosomu 2. U osób dotkniętych tym zespołem można zauważyć zmiany w wyglądzie twarzy, przejawiające się np. rozszczepem podniebienia. Dość charakterystyczne jest również opóźnienie intelektualne, zaburzenia behawioralne oraz trudności z opanowaniem mowy.


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626