Ciąża po 40 – zagrożenia i możliwości badań
Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Zgodnie z medyczną opinią ciąża po 40 roku życia wiążę z rosnącym ryzykiem zagrożenia ciąży. Zdrowa ciąża po 40 jest jak najbardziej możliwa, jednak w tym szczególnym czasie kobieta musi dobrze zadbać o siebie oraz przyszłe potomstwo. Dzięki stale rozwijającej się medycynie na rynku znajdziemy wiele badań który mają za zadanie monitorowania stanu zdrowia dziecka oraz mamy.
Jakie są zagrożenia ciąży po 40?
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 40 roku życia?
Ciąża po 40 – czy warto wybrać test NIFTY?
Ciąża w wieku 39 lat jakie badania warto wykonać?
Jakie są zagrożenia ciąży po 40?
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Ciężarne kobiety po 40 roku życiu są również bardziej narażone na cukrzycę ciążową, wysokie ciśnienie, problemy z łożyskiem oraz inne komplikacje występujące przy samym porodzie. Zauważa się również zwiększone ryzyko poronienia, urodzenia wcześniaka lub dziecka o niskiej wadze. Często Panie po 40 roku życia zmuszone są do wyboru cesarskiego cięcia, ponieważ ich organizmy są za słabe na poród siłami natury.
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 40 roku życia?
Badania genetyczne, wykonane na wczesnym etapie ciąży, pozwalają na sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie jest obciążone chorobą genetyczną. Rodzaje badań genetycznych dostępnych dla ciężarnych po 40 roku życia to przykładowo badanie kariotypu, mikromacierze (badania prenatalne diagnostyczne, inwazyjne) oraz test NIFTY pro (badania wolnego płodowego DNA).
Ciąża po 40 – czy warto wybrać test NIFTY?
NIFTY to nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny wykrywający nieprawidłowości genetyczne dziecka. Test NIFTY łączy w sobie korzyści tradycyjnych badań prenatalnych. Badanie wykazuje bardzo wysoką czułość na występujące choroby genetyczne. Wskazane jest aby kobiety po 40 roku życia skorzystały z testu.
Ciąża w wieku 39 lat jakie badania warto wykonać?
Wiele kobiet w wieku 39 lat zastanawia się jakie badania warto wykonać w czasie ciąży. Decydując się na macierzyństwo w wieku 39 lat warto wykonać testy genetyczne które posiadają szeroki zakres wykrywania chorób płodu. Badania prenatalne są jak najbardziej wskazane jeśli decydujemy się na późne macierzyństwo.
Najczęściej kobiety po 39 roku życia wykonują nieinwazyjne badania prenatalne, czyli badania przesiewowe. Do takich badań należą testy biochemiczne z krwi (jak test PAPP‑a) i USG. Są one bezpieczne dla dziecka. Jeśli badania wykryją nieprawidłowości, to wskazane jest przeprowadzenie dodatkowych badań przykładowo amniopunkcji.