Czy badanie NIFTY pro może się nie udać? Kiedy i Dlaczego?
Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Czy badanie NIFTY pro może się nie udać?

Czy badanie NIFTY pro może się nie udać?

niepowodzenie testu niftySkuteczność przesiewowego prenatalnego testu NIFTY jest bardzo wysoka (wynosi ponad 99% dla trisomii 21.). Właśnie dlatego stanowi obecnie najpewniejsze nieinwazyjne badanie prenatalne. Czy istnieje zatem ryzyko, że nie przyniesie ono żadnego rezultatu? Jak często zdarzają się takie przypadki? Jak należy postępować w przypadku ewentualnego niepowodzenia?

Spis treści:

  1. Na czym polega test NIFTY pro? Stosowana metoda
  2. Jaka jest możliwość niepowodzenia badania NIFTY pro?
  3. Ponowne bezpłatne pobranie próbki do NIFTY pro

Zanim odpowiemy, czy test NIFTY pro może się nie udać, przyjrzyjmy się metodzie stosowanej w badaniu.

Na czym polega test NIFTY pro? Stosowana metoda

Test NIFTY pro pozwala określić prawdopodobieństwo rozwoju najczęściej występujących wad chromosomowych u dzieci tj. zespołu Downa, zespołu Edwardsa orazzZespołu Patau, trisomii 9, 16 i 22. Oprócz tego wskazuje niebezpieczeństwo pojawienia się wybranych aneuploidii chromosomów płciowych oraz tzw. zespołów mikrodelecyjnych i mikroduplikacyjnych. Na życzenie na wyniku testu NIFTY pro jest też podawana płeć.

Badanie opiera się na analizie cffDNA (ang. cell free fetal DNA) czyli wolnego, pozakomórkowego DNA płodu. Pojawia się ono we krwi matki już 32 dni po zapłodnieniu i krąży w niej jeszcze na kilka godzin po porodzie. To właśnie dlatego standardową próbką do testu NIFTY będzie ok. 10 ml krwi obwodowej ciężarnej kobiety.

na czym polega test nifty pro

Zobacz więcej: Metoda badania NIFTY pro

Jaka jest możliwość niepowodzenia badania NIFTY pro

Ilość płodowego DNA zwiększa się wraz z wiekiem ciąży. W 12 tygodniu jego stężenie osiąga już 10 -12% ogólnego DNA. Choć badanie można wykonać po 10 tygodnia ciąży. Ilość wolnego DNA płodu będzie już wówczas odpowiednia (np. jeśli wiek ciąży został niepoprawnie określony).

Ewentualne niepowodzenie testu nie będzie jednak związane z błędem laboratorium, a ze zbyt małą ilością cffDNA w osoczu matki. Pamiętajmy, że nie występuje ono w postaci długich sekwencji, lecz krótkich i „postrzępionych” fragmentów. Jego izolacja, a następnie dalsza analiza jest więc w tym przypadku znacznie trudniejsza. Z uwagi na ten fakt bardzo ważne jest prawidłowe określenie wieku ciąży przed samym przystąpieniem do badania.

Takie przypadki są jednak bardzo rzadkie, a jeśli pojawią się, dla pacjentki organizowane jest ponowne pobranie próbki w cenie badania.

Ponowne bezpłatne pobranie próbki do NIFTY pro

Jeśli okaże się, że ilość płodowego DNA w pobranej próbce krwi jest niewystarczająca, a co się z tym wiąże nie pozwala na przeprowadzenie dalszej analizy, pacjentce przysługuje wówczas prawo do ponownego pobrania materiału, bez konieczności wnoszenia żadnych dodatkowych opłat, czyli w cenie badania NIFTY pro. Drugie pobranie powinno odbyć się w odstępie ok. 2 tygodni od pierwszego.

Przejdź do: Test NIFTY pro cena badania. Cennik

5/5 - (2 głosów / głosy)

* W zależności od kursu walutowego

5/5 - (2 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin