Ból brzucha i wzdęcia w ciąży po wypiciu mleka
Wzdęcia i problemy żołądkowe to dla przyszłych mam codzienność. Zazwyczaj nie stanowią one powodu do obaw. Po prostu w ciąży nasz układ pokarmowy nieco „zwalnia”. Jeśli jednak zauważyłaś, że Twoje dolegliwości takie jak ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, biegunka czy nudności występują ze wzmożoną siłą po spożyciu mleka i produktów mlecznych to koniecznie zrób test na nietolerancję laktozy.
Kiedy ból brzucha i wzdęcia są spowodowane nietolerancją laktozy?
Ból brzucha i wzdęcia w ciąży po wypiciu mleka mogą być spowodowane nietolerancją cukru mlecznego czyli laktozy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Nietolerancja laktozy może powodować nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego ale też zapalenie zatok, astmę, bóle stawów i kości czy osteoporozę. Te ostatnie problemy mogą w szczególności wystąpić właśnie u przyszłych mam. Dzieje się tak dlatego, że przy nietolerancji laktozy dochodzi dosyć często do obniżonego wchłaniania wapnia z pożywienia. Pomimo, że spożywamy mleko i jego przetwory składnik ten nie wchłania się prawidłowo. Organizm matki jest z kolei tak „zaprogramowany”, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby dziecka. Tworzący się u maluszka szkielet kostny oraz zęby wymagają dużej ilości wapnia z pożywienia. W wyniku tego organizm matki ma liczne niedobory, które w konsekwencji prowadzą do problemów z kośćmi i stawami.
Nie wystarczy przestać pić mleko – zrób badanie!
Sama dieta bezlaktozowa nie jest rozwiązaniem w tej sytuacji ponieważ nadal nie wiemy, co jest przyczyną nietolerancji laktozy. Trzeba pamiętać też, że laktoza zawarta jest nie tylko w mleku. Znajdziemy ją w słodyczach, frytkach, lekach, wędlinie i wielu innych produktach. Z kolei przyczyną nietolerancji laktozy może być zmiana w genie LCT odpowiedzialnym za produkcję enzymu trawiącego cukier mleczny (bardzo częsta sytuacja), ale też sam brak tolerancji laktozy może stanowić objaw innej choroby np. celiakii czy zapalenia jelit. Wykonanie testu genetycznego, który da Ci informację, czy to Twoje geny powodują problemy jelitowe po spożyciu mleka pomoże Ci ochronić swoje zdrowie oraz swojego maluszka. Nawet co 3 Polak (38% populacji) ma nietolerancję laktozy. Świadomość, że masz zmiany w genach powodujące nietolerancje laktozy i wykonanie w przyszłości badania u dziecka może pomóc Ci uchronić je przed groźnymi powikłaniami.