Refundacja amniopunkcji przy nieprawidłowym wyniku testu NIFTY – na czym polega?
Stworzone w instytucie BGI w Shenzhen przesiewowe badanie prenatalne NIFTY jest obecnie najpewniejszym narzędziem do oceny ryzyka wystąpienia chorób o podłożu genetycznym wśród dzieci. W sytuacji, gdyby okazało się, że test wskaże wysokie ryzyko choroby i kobieta będzie musiała poddać się dalszym badaniom, to może ubiegać się o zwrot części kosztów za amniopunkcję lub biopsję kosmówki.
Refundacja badań diagnostycznych na wypadek wysokiego ryzyka choroby
Wszystkim pacjentkom, które poddały się badaniu prenatalnemu NIFTY przysługuje prawo skorzystania z ubezpieczenia. Jeśli test NIFTY wskaże wysokie ryzyko choroby, kobieta kierowana jest na badanie rozstrzygające – amniopunkcję lub biopsję trofoblastu. Refundacja, którą otrzyma w ramach testu NIFTY pozwoli jej pokryć część kosztów związanych z tym badaniem. Refundacja nie jest obowiązkowa, a jego cena wliczona została w cenę samego badania. Aby pacjentka została objęta ubezpieczeniem, musi wyrazić na to zgodę w dokumentach zlecenia.
Formy refundacji
Pacjentka, której wynik badania ujawni wysokie prawdopodobieństwo choroby u dziecka może liczyć na zwrot części kosztów (do 1 200 zł), związanych z dalszą diagnostyką prenatalną, a w tym prywatną amniopunkcją.