Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Choroby układu moczowego Podawanie antybiotyków u dzieci z chorobami nerek niepotrzebne?
choroby układu moczowego u dzieci

Podawanie antybiotyków u dzieci z chorobami nerek niepotrzebne?

Podawanie antybiotyków u dzieci z chorobami nerek niepotrzebne?

choroby układu moczowego u dzieciChoroby nerek, do których zalicza się m. in. wodonercze, to jedne z najczęstszych wad rozwojowych u niemowlaków w Stanach Zjednoczonych. Zaburzenia tego typu dotyczą prawie 5% dzieci. Większość z nich przez pierwsze lata swojego życia profilaktycznie otrzymuje antybiotyki. Nie ma jednak żadnych dowodów, które jednoznacznie potwierdziłyby skuteczność takiego leczenia.

Wyniki badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie Journal of Pediatric Urology sugerują, że w wielu przypadkach stosowanie antybiotyków jest zupełnie niepotrzebne. Artykuł opisuje również szereg objawów wynikających z nadużywania antybiotykoterapii.

Testy przeprowadzone przez specjalistów z Nationwide Children’s Hospital pokazują, że skuteczność antybiotyków u dzieci z zaburzeniami pracy nerek jest zależna od  ich stanu. Okazuje się, że u niemowlaków z takimi schorzeniami jak np. odpływ pęcherzowo-moczowodowy (ang. vesicoureteral reflux, VUR), poszerzenie moczowodu czy niedrożność moczowodu stosowanie antybiotykoterapii zmniejsza ryzyko rozwoju zakażenia układu moczowego (ZUM). W takich przypadkach aplikacja tego rodzaju środków jest jak najbardziej właściwa. Niemniej jednak u dzieci cierpiących na łagodną postać wodonercza profilaktyczne podawanie antybiotyków nie jest już konieczne. Specjaliści podkreślają, że u dzieci, u których nie zdiagnozowano któregokolwiek z trzech wymienionych wyżej zaburzeń niebezpieczeństwo rozwoju zakażenia układu moczowego jest bardzo mało prawdopodobne. Niewielkie ryzyko infekcji sprawia, że wprowadzenie antybiotykoterapii wydaje się nie mieć sensu.

Aby potwierdzić postawione przez siebie hipotezy naukowcy postanowili przeanalizować wyniki badań ponad 400 dzieci, znajdujących się pod obserwacją Nationwide Children’s oraz Children’s Hospital at Dartmouth-Hitchcock przez okres 2 lat. Antybiotykoterapię zastosowano u 278 dzieci, w przypadku 127 pacjentów nie podjęto natomiast takiego działania. Następnie obserwowano, w której grupie rozwinie się zakażenie.

Kwestia leczenia dzieci z zaburzeniami układu moczowego jest przedmiotem dyskusji wielu specjalistów. Wyniki badań sugerują jednak, że antybiotyki powinny być poddawane tylko i wyłącznie w leczeniu najcięższych przypadków. Takie działania rozwiązałyby również problem oporności na antybiotyki, która jest wynikiem ich częstego nadużywania.


Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin