Ciąża po 35 roku życia – czy jest ona obciążona ryzykiem?
Ciąża po 35 roku życia nikogo nie dziwi – kobiety coraz częściej odkładają w czasie decyzje o macierzyństwie, stawiając na znalezienie stabilnej pracy i dobre zarobki, a także zdobycie wykształcenia. Ciąża po 35 roku życia wcale nie musi wiązać się z ryzykiem – należy jednak pamiętać o regularnych i odpowiednim stylu życia.
Pierwsza ciąża w wieku 35 lat
Ciąża po 35 – jakie badania prenatalne warto wykonać?badaniach w ciąży
Czy badania po 35 roku życia w ciąży są bezpieczne?
Czy ciąża w wieku 35 lat zwiększa ryzyko poronienia?
Pierwsza ciąża w wieku 35 lat
Pierwsza ciąża w wieku 35 lat pod względem biologicznym nie jest najlepszym wyjściem, jednak coraz więcej kobiet rodzi w takim wieku. Ciężarna wymaga wówczas opieki lekarskiej od pierwszych tygodni ciąży, wskazane jest również wykonanie dodatkowych badań prenatalnych. Wydolność organizmu po 35 roku życia jest mniejsza niż u kobiet 5-10 lat młodszych, dlatego panie mogą gorzej znosić ciążowe dolegliwości.
Ciąża po 35 – jakie badania prenatalne warto wykonać?
Badania po 35 roku życia w ciąży to standardowe badania jak w przypadku każdej ciąży i dodatkowo testy genetyczne. Zaleca się wykonać badania prenatalne po 35 roku życia, które wskazują ryzyko wad genetycznych dziecka np. badanie NIFTY, test PAPP-A. Niektóre badania są refundowane w ramach NFZ, jednak ciąża w wieku 35 lat to nieco większe ryzyko dla zdrowia dziecka – zaleca się wówczas wykonać płatne badania o znacznie szerszym zakresie.
Czy badania po 35 roku życia w ciąży są bezpieczne?
Wszystkie badania prenatalne nieinwazyjne są w pełni bezpieczne dla matki oraz dziecka i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Ryzyko to pojawia się w przypadku badań prenatalnych inwazyjnych jak np. amniopunkcja. Takie badania są wskazane do wykonania dopiero wówczas, kiedy w czasie diagnostyki nieinwazyjnej badania wskazują na możliwość występowania wad genetycznych płodu. Badania inwazyjne są dobrowolne – kobieta może, ale nie musi ich wykonywać.
Czy ciąża w wieku 35 lat zwiększa ryzyko poronienia?
Ciąża po 35 roku życia wiąże się z większym ryzykiem poronienia – dla grupy wiekowej 35+ ryzyko poronienia samoistnego wynosi 20%,a więc jest dwukrotnie wyższe niż przed 30 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że po 35 roku życia ciąża nie zostanie donoszona – wiele kobiet rodzi w tym wieku zdrowe dzieci.