Przesiewowe badania prenatalne a ryzyko fałszywego wyniku Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – na czym polegają? Kiedy je wykonać? Przesiewowe badania prenatalne a ryzyko uzyskania fałszywego wyniku

Przesiewowe badania prenatalne a ryzyko uzyskania fałszywego wyniku

fałszywy wynik badania prenatalnegoWykonanie przesiewowego badania prenatalnego powinno być pierwszym krokiem, jaki podejmujemy w celu określenia ryzyka wad rozwojowych płodu. Przede wszystkim ze względu na niezwykle wysokie bezpieczeństwo, a w tym brak ewentualnych powikłań. Niezależnie od rodzaju badania każde z nich obarczone jest jednak możliwością uzyskania wyniku fałszywie negatywnego lub fałszywie pozytywnego. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest wynik fałszywie negatywny oraz fałszywie pozytywny

Wynik fałszywie negatywny następuje wtedy, gdy test stwierdzi niskie ryzyko pojawiania się wady genetycznej u płodu, a dziecko mimo to urodzi się chore. Z kolei wynik fałszywie pozytywny podaje, że płód może być dotknięty wadą genetyczną, podczas gdy przeprowadzone w dalszej kolejności diagnostyczne badania prenatalne wykluczają takie zagrożenie. Należy jednak pamiętać, że przesiewowe badania prenatalne służą wyłącznie do określenia ryzyka powstania danej choroby, a nie do jej ostatecznego zdiagnozowania. Właśnie dlatego w przypadku uzyskania niepokojącego rezultatu, ciężarna kobieta kierowana jest na kolejne badania diagnostyczne.

Test testowi nierówny…

Procent fałszywych wyników przesiewowych badań prenatalnych zależy oczywiście od zastosowanej metody. Wśród badań tego rodzaju wyróżnia się mianowicie takie metody jak np. badania biochemiczne krwi matki, badanie przezierności karkowej (NT) czy test zintegrowany. Ostatnio sporym uznaniem cieszy się także badanie NIFTY. Można powiedzieć, że stawowi ono HIT na rynku przesiewowych badań prenatalnych, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Skuteczność tej metody jest wręcz niewiarygodnie wysoka i wynosi ponad 99%. Dla porównania ryzyko uzyskania wyniku fałszywie dodatniego w przypadku pierwszej z wymienionych technik wynosi aż 5 %, a ogólna wykrywalność chorób określana jest na 60%-80%. Sprawa wygląda bardzo podobnie, jeśli chodzi o ocenę przezierności karkowej. Test zintegrowany pozwala na wykrycie zaburzeń rozwojowych w 94%-96%, niemniej jednak niebezpieczeństwo uzyskania rezultatu fałszywie pozytywnego także wynosi 5%. Okazuje się, że test NIFTY jest tutaj bezkonkurencyjny – jak już wspomniano czułość tej metody pozwala na określenie nieprawidłowości w ponad 99%. Co więcej prawdopodobieństwo otrzymania wyniku fałszywie pozytywnego wynosi mniej niż 1%.

Ubezpieczenie testu NIFTY – jedyne takie na rynku

Badanie NIFY jest wyjątkowe pod jeszcze jednym dość istotnym względem. Jako jedyne na rynku obejmuje bowiem dobrowolne ubezpieczenie na wypadek wydania rezultatu niezgodnego ze stanem faktycznym. Jeśli okaże się, że analiza stwierdzi ryzyko wystąpienia choroby, a pacjentka zdecyduje się na dalszą diagnostykę, wtedy może liczyć na pokrycie części kosztów związanych z badaniami.

 


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626