Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badanie wolnego płodowego DNA – na czym polega?

Badanie wolnego płodowego DNA – na czym polega?

Badanie wolnego płodowego DNA to najnowocześniejsza analiza prenatalna, dzięki której można poznać stan zdrowia dziecka już od 10 tygodnia ciąży. W Polsce można skorzystać z oferty laboratoriów genetycznych, które oferują wiele analiz, nieco różniących się swoim zakresem czy ceną.

Od kiedy większą popularność zaczęły zyskiwać badania wolnego płodowego DNA?
Co wyróżnia badania wolnego płodowego DNA na tle innych badań prenatalnych?
Jakie choroby wykrywają badania cffDNA?
Do kiedy można wykonać badania wolnego płodowego DNA?

Od kiedy większą popularność zaczęły zyskiwać badania wolnego płodowego DNA?

Badania analizujące cffDNA wyodrębnione z krwi ciężarnej zaczęły zyskiwać popularność w ostatnich latach. Testy NIPT są stosunkowo młodymi badaniami, które pojawiły się na rynku dwie dekady temu. Stopniowo spadała ich cena, przez co stały się coraz bardziej dostępne dla par oczekujących narodzin dziecka. Dziś badania te znajdują się w ofercie większości laboratoriów genetycznych na terenie całego kraju.

Co wyróżnia badania wolnego płodowego DNA na tle innych badań prenatalnych?

Badania wolnego płodowego DNA nie mają sobie równych – obecnie nie ma dokładniejszej diagnostyki prenatalnej. Inne dostępne testy nie dają tak wysokiego poziomu skuteczności, często w celu uzyskania diagnozy należy wykonać kilka badań, które powodują zbędny stres. Co ważne, badania NIPT mogą zastąpić badania inwazyjne, wiążące się z ryzykiem poronienia.

Jakie choroby wykrywają badania cffDNA?

Badania oparte na analizie cffDNA wykrywają zróżnicowany zakres chorób genetycznych, co zależy od typu wybranego badania. Dla przykładu badanie NIFTY wykrywa 94 schorzenia genetyczne, wśród których znajdują się schorzenia wywołane nieprawidłowościami takimi jak mikrodelecje i mikroduplikacje, trisomie czy zaburzenia w obrębie chromosomów płci.

Do kiedy można wykonać badania wolnego płodowego DNA?

Badania cffDNA można wykonywać do 24 tygodnia, chociaż nie jest to termin, którego nie można przekroczyć. Jest to granica, w której można dokonać terminacji ciąży ze względu na wykryte podczas badania wady genetyczne. Kobieta może jednak zbadać stan zdrowia swojego dziecka również po 24 tygodniu ciąży, szczególnie kiedy chce potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.

Oceń

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin