Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Ciąża – objawy, pierwsza wizyta u lekarza, badania prenatalne i poród

Ciąża – objawy, pierwsza wizyta u lekarza, badania prenatalne i poród

Ciąża to piękny czas w życiu każdej kobiety. Pierwsza wizyta u lekarza ma miejsce zazwyczaj od razu po zauważeniu wczesnych symptomów ciąży, takich jak brak miesiączki czy nudności. Co dzieje się dalej? Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne i jak przygotować się do porodu? Podpowiadamy.

ciążaSpis treści:

 1. Ciąża – pierwsze objawy
 2. Ciąża – objawy w kolejnych tygodniach
 3. Ciąża – pierwsza wizyta u lekarza
 4. Ciąża – badania prenatalne
 5. Ciąża – jak się przygotować do porodu?

Ciąża – pierwsze objawy

Ciąża objawia się przede wszystkim poprzez brak miesiączki. Z krwawieniem menstruacyjnym może jednak zostać pomylone tzw. krwawienie implantacyjne, wynikające z zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy. Czym krwawienie implantacyjne różni się od miesiączki? Jest ono krótsze i mniej intensywne oraz występuje na kilka dni przed okresem.

Ciąża – objawy w kolejnych tygodniach

Ciąża objawia się u każdej kobiety inaczej – niektóre panie mają łagodne i trudne do rozpoznania symptomy, u innych przebieg jest intensywny i wyraźny.

Poza brakiem miesiączki, ważne symptomy ciąży to także:

 • częste oddawanie moczu;
 • mdłości i nudności;
 • nagłe zmiany apetytu;
 • obniżenie nastroju i apatia;
 • powiększenie i tkliwość piersi;
 • wrażliwość na zapachy;
 • zawroty głowy i omdlenia;
 • zmęczenie i senność.

Ciąża – pierwsza wizyta u lekarza

Pierwsza wizyta u lekarza w ciąży odbywa się z reguły tuż po zauważeniu pierwszych objawów ciąży i otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Podczas niej ginekolog przeprowadza z ciężarną wywiad położniczy, wykonuje także USG i cytologię oraz inne podstawowe badania, takie jak np. pomiar ciśnienia i masy ciała.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa pacjentka jest pytana o datę ostatniej miesiączki – na tej podstawie określony zostanie termin porodu. Otrzymuje również kartę przebiegu ciąży oraz skierowanie na kolejne badania. Dokument należy mieć zawsze pod ręką.

Ciąża – badania prenatalne

10 tydzień ciąży to dobry czas, aby wykonać pierwsze badania prenatalne. Mają one na celu wczesne wykrycie u płodu wad rozwojowych i chorób genetycznych, takich jak np. zespół Downa. Wykluczenie nieprawidłowości pomoże parze w spokoju cieszyć się ciążą.

W pierwszej kolejności wykonywane są nieinwazyjne badania prenatalne, a dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, pacjentka jest kierowana na badania inwazyjne.

Do nieinwazyjnych testów prenatalnych należą między innymi:

Natomiast inwazyjne badania prenatalne to np. amniopunkcja, biopsja kosmówki oraz kordocenteza.
Niektóre z badań można wykonać bezpłatnie w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ, pod warunkiem, że zostało spełnione jedno z poniższych kryteriów:

 • ciąża po 35 roku życia;
 • nieprawidłowości genetyczne w poprzedniej ciąży, u rodziców lub innych bliskich w rodzinie;
 • nieprawidłowy wynik badań biochemicznych lub USG.

Ciąża – jak się przygotować do porodu?

Ciąża u człowieka trwa około 9 miesięcy kalendarzowych. Termin porodu jest wyznaczany na podstawie znajomości daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długości cyklu menstruacyjnego.

Jak przygotować się do porodu? Pierwszy krok to wybór miejsca, w którym ma dojść do szczęśliwego rozwiązania. Ciężarna powinna się upewnić, że placówka jest w stanie spełnić jej wszystkie wymagania co do porodu.

W kolejnych tygodniach przyszła mama powinna dbać o aktywność fizyczną, wykonywać zalecane ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, a także uczęszczać ze swoim partnerem do szkoły rodzenia. Dzięki temu będzie ona przygotowana na nadejście dziecka zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niezbędne jest także kompletowanie wyprawki dla malucha.

Gdy wreszcie nadszedł ten wielki dzień, ciężarna może odczuwać regularne skurcze. Powinny one się pojawiać co 10 minut i trwać około pół godziny. Jeśli przyszła mama odczuwa kołatanie serca i nawracające bóle w okolicy krzyża oraz odpłynęły jej wody, to najwyższy czas, aby udać się do szpitala. Para musi zabrać ze sobą niezbędne dokumenty – kartę ciąży, wyniki badań, wypisy ze szpitala oraz dowód osobisty, a także wyprawkę – dla malucha i jego mamy. Już wkrótce dzieciątko przyjdzie na świat!

Dowiedz się więcej:

Aktualizacja: 12 marca 2021 r.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin