Ciąża po 35 – jakie są badania oraz zagrożenia?
Ciąża zawsze jest ogromnym wydarzeniem w życiu przyszłych rodziców. Z reguły ciąża kojarzy się nam z dość młodym wiekiem matki, jednak nie zawsze tak jest. Bardzo często zdarza się, że przyszła matka jest w wieku, np. 35 lat, czyli z punktu widzenia fizycznego — jest osobą dość młodą, jednak z perspektywy biologicznej, a zwłaszcza prenatalnej — jest w wieku zaawansowanym. Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?
Jakie są zagrożenia ciąży po 35?
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 35 roku życia?
Ciąża po 35 – czy warto wybrać test NIFTY?
Czy warto wykonać badania po 35 roku życia w ciąży?
Jakie są zagrożenia ciąży po 35?
Pierwsza ciąża po 35 roku życia nazywana jest także tzw. późnym macierzyństwem. Jest to coraz częściej zauważalny trend, którego przyczyn należy się dopatrywać przede wszystkim we współczesnym trybie życia zawodowego kobiet, które odkładają w czasie macierzyństwo, skupiając się przy tym na rozwoju osobistym i zawodowym.
Ciąża w wieku 35 lat ma wiele zalet, ale nie można zapominać także o wadach, które się z nią łączą, a często są bagatelizowane i odstawiane na drugi plan, bądź przysłaniane są przez niewątpliwe pozytywne strony.
Mimo wielu niewątpliwych plusów ciąży po 35 roku życia, m.in. posiadanie ustabilizowanej sytuacji życiowej, należy mieć z tyłu głowy zagrożenia, które wiążą się z ciążą w takim wieku. Podstawowym niebezpieczeństwem, które może mieć miejsce przy ciąży w 35 roku życia, jest zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Stąd też konieczność u takich kobiet, aby wykonywały badania prenatalne.
Innym zagrożeniem jest znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia, a także wystąpienie tzw. cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia ciążowego.
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 35 roku życia?
Kobieta, która zachodzi w ciąże po 35 roku życia, koniecznie musi wykonywać badania prenatalne oraz inne badania poboczne, które konieczne są w przypadku ciąży w 35 roku życia. Związane jest to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. Należy pamiętać, że takie badania, dla kobiet w ciąży po 35 roku życia, są bezpłatne.
Badania takie można podzielić na badania inwazyjne, czyli wiążące się z ingerencją w organizm, oraz nieinwazyjne, czyli takie, które takiej ingerencji nie wymagają.
Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
– amniopunkcję – czyli badanie polegające na nakłuciu pęcherza płodowego i pobranie znajdującego się w nim płynu owodniowego, a następnie skierowanie go do szczegółowej analizy;
– kordocentezę – czyli badanie, które polega na pobraniu i wyizolowaniu kariotypu dziecka z próbki krwi, którą pobiera się ze sznura pępowiny;
– fetoskopię – badanie, którego głównym celem jest obserwacja dziecka w macicy;
– biopsję kosmówki – badanie, które skupia się na analizie materiału genetycznego dziecka pochodzącego z kosmówki.
Do badań nieinwazyjnych zaliczyć można:
– test PAPP-A – badanie, które pozwala na wczesne wykrycie zmian genowych poprzez ocenę stężenia białka PAPP-A
– test SANCO – badanie, które skupione jest na wykrywaniu mutacji genetycznych u dziecka
– test VERACITY – w badaniu tym analizowana jest krew matki, którą bada się pod kątem występowania nieprawidłowości u dziecka
– test VERAGENE – jest to rozszerzenie testu VERACITY, gdzie DNA przyszłych rodziców bada się pod kątem występowania mutacji genetycznych
– genetyczne badanie ultrasonograficzne – badanie, które polega na dokładnym oglądaniu i ocenie stanu organów wewnętrznych dziecka.
Ciąża po 35 – czy warto wybrać test NIFTY?
Wykonanie testu NIFTY w ciąży po 35 roku życia jest wręcz zalecane. Istnieje wiele badań pobocznych po 35 roku życia w ciąży, jednak jednym z najlepszych jest zdecydowanie test NIFTY. Pozwala on na niezwykle precyzyjne i wczesne wykrycie wielu zmian genetycznych, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza przy doborze odpowiedniego leczenia.
Czy warto wykonać badania po 35 roku życia w ciąży?
Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że warto! Co więcej, testy oraz inne poboczne badania po 35 roku życia w ciąży są wręcz zalecane, gdyż pozwalają na dość wczesne wykrycie ewentualnych wad wrodzonych płodu, których ryzyko wystąpienia przy ciąży po 35 roku życia jest podwyższone, bądź wykluczenie takiego podejrzenia, co ma niebagatelne znaczenie dla przyszłych rodziców.