Kiedy test NIFTY trzeba będzie powtórzyć? Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Kiedy test NIFTY trzeba będzie powtórzyć?

Kiedy test NIFTY trzeba będzie powtórzyć?

Test NIFTY pro jest przesiewowym badaniem prenatalnym nowej generacji, które potrafi z bardzo dużym prawdopodobieństwem ocenić ryzyko rozwoju aberracji chromosomowych płodu. Bezpieczeństwo, łatwość poboru próbki oraz wysoka skuteczność testu sprawiają, że cieszy się on coraz większą popularnością wśród przyszłych matek. Czy mimo swojej niezawodności zdarzają się sytuacje, kiedy badanie to trzeba wykonać ponownie?

Test NIFTY opiera się na analizie płodowego DNA

Stworzenie testu NIFTY było możliwe dzięki odkryciu, że we krwi każdej ciężarnej kobiety krąży wolne, pozakomórkowe, płodowe DNA, które to przenika do niej poprzez ściany łożyska. Właśnie dlatego do badania wystarczy kilka ml krwi pobranej z żyły odłokciowej matki. Zabieg ten ma całkowicie nieinwazyjny charakter i wygląda niemal identycznie jak standardowa morfologia. Początkowo ilość cffDNA – bo o nim tutaj mowa – jest bardzo niewielka, rośnie jednak z każdym tygodniem ciąży. Obecne we krwi matki płodowe DNA jest niestety dość krótkie i niekompletne.

Wiek ciąży ma kluczowe znaczenie…

Aby analiza laboratoryjna mogła zakończyć się sukcesem, a więc wydaniem wiarygodnego wyniku, ilość płodowego DNA musi być odpowiednio wysoka. Specjaliści twierdzą, że badanie to najlepiej wykonać po 10 tygodniu ciąży. Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby przed zleceniem testu w miarę dokładnie ustalić datę poczęcia. Jeśli okaże się, że w dostarczonym do badania materiale płodowego DNA jest za mało, wówczas analiza nie powiedzie się, a pobór próbki trzeba będzie powtórzyć za ok. 2 tygodnie. Czy zatem zdarzają się przypadki, że badanie trzeba wykonać ponownie? TAK. Nie będzie to jednak miało związku z pomyłką czy zaniedbaniem ze strony pracowników laboratorium, a stanie się najprawdopodobniej rezultatem błędnej oceny wieku ciąży. W razie zaistnienia takiej sytuacji pacjentka zostanie oczywiście natychmiast o tym poinformowana oraz poproszona o ponowne stawienie się na pobranie krwi.


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.93 / 5.00 137 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz, tel. 533 090 626