Fałszywie pozytywny wynik testu NIPT, fałszywie negatywny wynik badania NIPT – co oznaczają te pojęcia? - Test NIFTY pro Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega badanie? Fałszywie pozytywny wynik testu NIPT, fałszywie negatywny wynik badania NIPT – co oznaczają te pojęcia?

Fałszywie pozytywny wynik testu NIPT, fałszywie negatywny wynik badania NIPT – co oznaczają te pojęcia?

fałszywie pozytywny wynik testu NIPT, fałszywie pozytywny wynik badania NIPT, fałszywie negatywny wynik testu NIPT, fałszywie negatywny wynik badania NIPTFałszywie pozytywne i fałszywie negatywne wyniki testów dotyczą wszystkich NIPT, jednak są bardzo rzadkie. Co oznacza fałszywie pozytywny wynik testu NIPT oraz fałszywie pozytywny wynik badania NIPT? Czy taka sytuacja zdarza się często? Co wtedy robić? W którym teście NIPT wynik fałszywie negatywny jest ubezpieczony? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Fałszywie pozytywny wynik testu NIPT – co oznacza?
  2. Jak często występują wyniki fałszywie pozytywne w badaniach NIPT?
  3. Fałszywie negatywny wynik testu NIPT – co oznacza?
  4. Jak często otrzymuje się fałszywie negatywny wynik badania NIPT?
  5. Ubezpieczenie fałszywie negatywnego wyniku testu NIPT
  6. Jakie mogą być przyczyny fałszywie negatywnego i fałszywie pozytywnego wyniku badania NIPT?

Testy NIPT (z języka angielskiego – Non Invasive Prenatal Testing) wykonuje się w celu oszacowania ryzyka wystąpienia w ciąży najpopularniejszych chorób genetycznych, m. in. trisomii 21., trisomii 18. i trisomii 13. Próbką do badania jest krew matki więc testy te są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Zobacz też: O czym mówi wynik testu NIPT?

Fałszywie pozytywny wynik testu NIPT – co oznacza?

Zacznijmy od wyjaśnienia wyniku pozytywnego. Gdy test NIPT da pozytywny wynik, oznacza to, że ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób genetycznych, np. trisomii jest podwyższone lub wykryto np. mikrodelecję/mikroduplikację. W takiej sytuacji zalecane są badania prenatalne diagnostyczne takie jak amniopunkcja, w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. W niektórych testach NIPT wynik pozytywny jest ubezpieczony dzięki temu wykonanie dodatkowych badań jest refundowane (np. w NIFTY pro do kwoty ok. 2600 zł*).

Co oznacza fałszywie pozytywny wynik testu NIPT? Że test NIPT wykrył nieprawidłowość, której faktycznie nie ma.

Jak często występują wyniki fałszywie pozytywne w badaniach NIPT?

W badaniach NIPT wyniki fałszywie pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż w podstawowych badaniach prenatalnych (biochemicznych i USG) i dzięki temu znacznie mniej ciężarnych, których dzieci są zdrowe, jest kierowanych na niepotrzebną amniopunkcję.

W przypadku testu NIFTY pro prawdopodobieństwo otrzymania fałszywie pozytywnego wyniku testu NIPT jest mniejszy niż 0,05%.

porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Żródło [2]

Wykonanie testu NIFTY pro może pomóc w podjęciu decyzji, czy wykonać amniopunkcję. Jak to możliwe? Podstawowe badania prenatalne (takie jak test PAPP-A) charakteryzuje niższa czułość i wyższy odsetek wyników fałszywie pozytywnych niż testy NIPT – wykonując test NIFTY pro, pacjentka może więc odzyskać spokój i uniknąć niepotrzebnego zabiegu inwazyjnego. Dzięki badaniom takim jak NIFTY pro znacznie mniej mam jest kierowanych na niepotrzebną amniopunkcję. Czytaj więcej o NIFTY pro

Fałszywie negatywny wynik testu NIPT – co oznacza?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest wynik negatywny. Jeśli test NIPT dał negatywny wynik, oznacza niskie ryzyko, badanie nie wykryło nieprawidłowości. Niskie ryzyko wskazuje na minimalną szansę wystąpienia danej choroby.

Czym jest fałszywie negatywny wynik testu NIPT? Mianem tym określana jest sytuacja, kiedy test nie wykrył nieprawidłowości, mimo że występują one u badanego.

Jak często otrzymuje się fałszywie negatywny wynik badania NIPT?

W badaniach NIPT wyniki fałszywie negatywne zdarzają się bardzo rzadko. Dla testu NIFTY pro wynik fałszywie negatywny może pojawić się statystycznie w 1/10 000 przypadków.

WARTO WIEDZIEĆ: W Polsce wykonano już kilkadziesiąt tysięcy testów NIFTY pro z grupy badań NIPT. Do tej pory odnotowano tylko jeden przypadek wydania fałszywie negatywnego wyniku testu NIPT.

Wyniki fałszywie negatywne badań NIPT dotyczą wszystkich rodzajów testów, jednak tylko w NIFTY pro takie wyniki są ubezpieczone i rodzice mogą otrzymać wysokie odszkodowanie.

Ubezpieczenie fałszywie negatywnego wyniku testu NIPT

Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego w NIFTY pro obejmuje następujące sytuacje:

  • jeśli rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik badania NIPT i dziecko urodzi się z chorobą, której obecność badał test, otrzymują oni rekompensatę finansową w wysokości do około 210 000 zł (w zależności od kursu walut);
  • jeśli rodzice uzyskają fałszywie negatywny wynik testu NIPT przed urodzeniem dziecka i zdecydują się na terminację ciąży, przysługuje rekompensata finansowa w wysokości do około 11 000 zł (w zależności od kursu walut).

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Jakie mogą być przyczyny fałszywie negatywnego i fałszywie pozytywnego wyniku badania NIPT?

Do potencjalnych przyczyn wyników fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych w teście NIPT – NIFTY pro może należeć m. in. mozaikowatość łożyska, płodu i/lub matki (czyli mieszaniny chromosomalnie prawidłowych i nieprawidłowych komórek w ciąży), a także nieprawidłowości kariotypu matki.

jak wybrać test nipt

 

Zobacz też:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

* W zależności od kursu walut

Źródła:

[2] https://testnifty.eu/porownanie-badan-prenatalnych/, Non-Invasive Prenatal Testing For Trisomy 21, 18 and 13 – Clinical Experience from 146,958 Pregnancies, Wei Wang et al, Journal of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology


Zrób test NIFTY pro w domu z wynikiem ONLINE

x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 145 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626