Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe? Wyjaśniamy!
Badania prenatalne przesiewowe wyróżnia nieinwazyjny charakter (nie wymagają one pobrania próbki z otoczenia płodu) i co za tym idzie, bezpieczeństwo. Wykonuje się je w celu oceny ryzyka wystąpienia u dziecka różnych chorób i wad wrodzonych. Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe ultrasonograficzne, biochemiczne oraz genetyczne? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe ultrasonograficzne?
2. Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe biochemiczne?
3. Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe genetyczne?
Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe ultrasonograficzne?
Badania prenatalne przesiewowe ultrasonograficzne wykonuje się w celu oceny budowy różnych części ciała dziecka oraz jego narządów. Korzystające z fal ultradźwiękowych badania pozwala na wczesne wykrycie chorób genetycznych, które dają objawy już w życiu płodowym.
USG w ciąży jest wykonywane trzykrotnie: na początku, około 20 tygodnia ciąży oraz w okolicach 2 tygodni przed terminem porodu. Poza standardowym USG 2D para ma do wyboru także bardziej nowoczesne metody obrazowania: 3D, 4D, a nawet USG 3D/4D HD live (inaczej USG 5D).
Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe biochemiczne?
Badania prenatalne przesiewowe biochemiczne wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Polegają one na ocenie biochemicznych parametrów krwi. Wynik badań biochemicznych powinien być interpretowany razem z rezultatem badań ultrasonograficznych. Dzięki temu można oszacować na bardzo wczesnym etapie ciąży ryzyko wystąpienia takich nieprawidłowości jak np. zespół Downa. Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych biochemicznych wymaga potwierdzenia innymi, dokładniejszymi metodami.
Na czym polegają badania prenatalne przesiewowe genetyczne?
Badania prenatalne przesiewowe genetyczne można wykonać na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej, już od 10. tygodnia ciąży. Testy takie jak NIFTY wyróżnia wysokie bezpieczeństwo (dzięki nieinwazyjnej metodzie) oraz dokładność (czułość testu NIFTY kształtuje się na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21., co jest porównywalne z czułością amniopunkcji). Badania prenatalne genetyczne mogą pomóc w podjęciu decyzji o konieczności wykonania badań inwazyjnych.