Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badanie NIFTY – czym jest i kiedy warto je wykonać?

Badanie NIFTY – czym jest i kiedy warto je wykonać?

 Jakie choroby wykrywa badanie NIFTY, Czego nie wykrywa badanie NIFTY, Poznaj cenę badania NIFTY, Jakie są rodzaje badania NIFTY

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na maleństwo, ale jednocześnie czas, kiedy wiele kobiet zastanawia się, czy dziecko prawidłowo się rozwija i czy po przyjściu na świat będzie zdrowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było możliwości, aby sprawdzić, co dzieje się u maluszka w łonie matki. Z biegiem czasu pojawiły się jednak sposoby na to, aby jeszcze przed porodem sprawdzić, czy u dziecka wszystko w porządku. Jednym z nich jest badanie Nifty – nowa forma genetycznego badania prenatalnego.

Jakie choroby wykrywa badanie NIFTY?
Czego nie wykrywa badanie NIFTY?
Poznaj cenę badania NIFTY
Jakie są rodzaje badania NIFTY?

Jakie choroby wykrywa badanie NIFTY?

Najważniejszą kwestią jest, aby zdać sobie sprawę, że badanie Nifty Pro nie diagnozuje choroby genetycznej, ale jedynie określa ryzyko jej wystąpienia. Test ten pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia trisomii, czyli nieprawidłowej budowy chromosomów w DNA dziecka. Badanie pozwala na wykrycie:

  • trisomii chromosomu 21., która szerzej jest znana jako zespół Downa,
  • trisomii chromosomu 13., czyli zespół Patau,
  • trisomii chromosomu 18., znanej jako zespół Edwardsa.

Ponadto, przy pomocy opisywanego badania można ocenić ryzyko wystąpienia trisomii chromosom 9., 16. i 22, które wiążą się z licznymi nieprawidłowościami w rozwoju dziecka. Badanie pozwala również na dokładne określenie płci dziecka.

Czego nie wykrywa badanie NIFTY?

Badanie Nifty nie wykrywa konkretnego schorzenia, ale pozwala na określenie ryzyka jego wystąpienia. Jeśli jednak wyniki wskazują na wysokie ryzyko, jest niemal pewne, że wada występuje u płodu. Nie jest to jednak diagnoza i nie stanowi wskazania do terminacji ciąży. Przy pomocy tego badania nie wykryjemy również takich schorzeń jak wady serca i innych narządów, różnego rodzaju niedorozwinięcia czy choroby związane z zaniżoną odpornością.

Poznaj cenę badania NIFTY

Badanie Nifty niestety nie jest refundowane przez NFZ, co oznacza, że pacjentka sama pokrywa jego koszty. Cena NIFTY w dużej mierze uzależniona jest od placówki, którą wybierzemy. Najczęściej jednak mieści się ona w przedziale od 2 tys. zł do 2,5 tys. zł.

Jakie są rodzaje badania NIFTY?

Badanie to obejmuje dwie wersje: podstawową, czyli badanie Nifty oraz wersję rozszerzoną, która w Polsce jest dostępna od 2018 roku i funkcjonuje pod nazwą Nifty Pro. Druga, rozszerzona wersja obejmuje zakresem aż 94 choroby – nie tylko trisomie, ale też 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Ponadto, wersja Pro zakłada możliwość bezpłatnego ubezpieczenia wyniku, co oznacza, że jeśli wynik będzie fałszywie negatywny (co zdarza się niezwykle rzadko) rodzice będą mogli ubiegać się o odszkodowanie.

Oceń

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin