Badanie NIFTY – czy trzeba być na czczo?
Do badania NIFTY pobiera się krew z żyły odłokciowej ciężarnej, podobnie jak do morfologii. Czy trzeba wykonać test NIFTY na czczo? Jak się przygotować? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
Spis treści:
- Badanie NIFTY – czy trzeba być na czczo? Jak się przygotować?
- Test NIFTY – na czczo czy nie? Jak wykonać badanie?
- Test NIFTY na czczo i bez nawodnienia – czy wyniki badania mogą zostać zaburzone?
- Ile trwa wykonanie testu NIFTY w testDNA?
Badanie NIFTY – czy trzeba być na czczo? Jak się przygotować?
Badanie NIFTY to nieinwazyjny i prosty w wykonaniu genetyczny test prenatalny, który nie wymaga od kobiety ciężarnej specjalnych przygotowań. Przed pobraniem próbki prosimy wypełnić ankietę na temat zdrowia i ciąży, zalecane jest także, aby zadbać o nawodnienie organizmu i pić płyny. Istotny jest również wiek ciąży — test NIFTY można wykonać po 10. tygodniu ciąży [1].
Test NIFTY – na czczo czy nie? Jak wykonać badanie?
Do wykonania testu NIFTY potrzebna jest niewielka próbka krwi z żyły odłokciowej ciężarnej. Zatem zwykła morfologia przypomina w pewnym stopniu badanie NIFTY. Czy trzeba być na czczo podczas pobrania próbki? Nie, w przeciwieństwie do badania morfologii przed wykonaniem testu NIFTY można zjeść posiłek i nie wpłynie to na wyniki badania.
Test NIFTY na czczo i bez nawodnienia – czy wyniki badania mogą zostać zaburzone?
O ile wykonanie testu NIFTY na czczo nie wpłynie na wyniki badania, o tyle niewystarczający stopień nawodnienia ma znaczenie, ponieważ nawodnienie organizmu wpływa na gęstość krwi w próbce. W konsekwencji jest szansa, że próbkę trzeba będzie ponownie pobrać i dostarczyć ją do badania, co opóźni czas oczekiwania na jego wyniki.
Ile trwa wykonanie testu NIFTY w testDNA?
W testDNA można wykonać test NIFTY pro, badanie, które wykrywa najwięcej nieprawidłowości spośród testów NIFTY [2]. Wizyta w placówce lub wizyta domowa trwa zazwyczaj do 20 minut.
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł w pełni rozwiał wątpliwości związane z przygotowaniami do badania NIFTY. Czy trzeba być na czczo, jak się przygotować, ile trwa pobranie próbki — tego typu pytania, mimo że wydają się proste, zadaje sobie wiele mam rozważających wykonanie testu NIFTY.
Źródła:
1. https://testnifty.eu/walidacja-i-wskazania/ [dostęp z dnia 25.07.2023 r.]
2. https://nipt-geneplanet.com/pl/pacjent/pakiety [dostęp z dnia 25.07.2023 r.]
*W zależności od kursu walutowego