Amniopunkcja – na czym polega? Czy jest bezpieczna?
Amniopunkcja jest wykonywana po 15 tygodniu ciąży i polega na pobraniu płynu owodniowego do dalszych analiz. Wskazaniem do wykonania amniopunkcji jest m. in. zwiększone ryzyko chorób genetycznych wyliczone w czasie badań prenatalnych I trymestru. Na czym polega? Czy jest bezpieczna? Jakie są możliwe powikłania? Czy istnieją alternatywy dla amniopunkcji?
Spis treści:
- Na czym polega amniopunkcja?
- Czy amniopunkcja jest ryzykowna? Możliwe powikłania
- Kiedy wykonać amniopunkcję?
- Dlaczego w przypadku zalecenia amniopunkcji warto wykonać test NIFTY pro?
Na czym polega amniopunkcja?
Amniopunkcja to badanie, którego nie należy wykonywać wcześniej niż w 15 tygodniu ciąży. Jest ono kontrolowane przez USG i polega na wprowadzeniu przez powłoki brzusznej specjalnej cienkiej igły i następnie pobranie płynu owodniowego do dalszych badań.
Czy amniopunkcja jest ryzykowna?
Ponieważ amniopunkcja należy do grupy badań inwazyjnych, wiele ciężarnych się jej obawia.
Ryzyko powikłań po amniopunkcji, takich jak np. uszkodzenie płodu lub utrata ciąży, wynosi 1 na 400 przypadków. Ryzyko utraty ciąży jest mniejsze, gdy osoba, która przeprowadza zabieg, ma w tym duże doświadczenie [1].
Kiedy wykonać amniopunkcję?
Kiedy wykonać amniopunkcję? Najczęściej wskazania do wykonania badania inwazyjnego stanowią [2]:
- choroby genetyczne i wady wrodzone w poprzedniej ciąży;
- choroby genetyczne i wady wrodzone w rodzinie;
- nieprawidłowy wynik podstawowych badań prenatalnych;
- wiek matki powyżej 35 lat lub wiek ojca powyżej 55 lat.
Dlaczego w przypadku zalecenia amniopunkcji warto wykonać test NIFTY pro?
Amniopunkcja często nie potwierdza nieprawidłowości wykrytych w badaniach przesiewowych – okazuje się, że dziecko było zdrowe i badanie było wykonywane niepotrzebnie – u matki zdrowego dziecka. Ponieważ ta metoda wiąże się z ryzykiem poronienia i innymi powikłaniami (wyzwolenie czynności skurczowej mięśnia macicy, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, zespół zakażenia owodni, oddzielenie się łożyska) przed jej wykonaniem warto rozważyć inne alternatywne opcje.
Czułość prenatalnych badań biochemicznych, takich jak np. test PAPP-a wynosi około 90% (dla zespołu Downa). Tymczasem czułość testu NIFTY pro wynosi powyżej 99% (dla trisomii 21.), a więc jest ona porównywalna z czułością amniopunkcji.
Badanie NIFTY pro należy do grupy badań przesiewowych i nie zastąpi metod diagnostycznych, ale może pomóc w podjęciu decyzji o wykonaniu badań inwazyjnych. Jeśli test nic nie wykryje, para może odetchnąć z ulgą, ponieważ nie ma wtedy konieczności, by wykonywać badanie inwazyjne.
Przeczytaj więcej na temat amniopunkcji i badań prenatalnych:
- Amniopunkcja a test NIFTY pro – porównanie
- Na czym polegają badania prenatalne?
- Badania prenatalne Katowice
- Badania prenatalne Warszawa
Dowiedz się więcej o NIFTY pro:
Źródła:
1. Wytyczne IUSOG: zabiegi inwazyjne w diagnostyce prenatalnej (2016). Wiley Online Library (wileyonlinelibrary.com). DOI: 10.1002/uog.15945
2. Sadłecki P., Walentowicz-Sadłecka M. i inni, 2014. Analiza wskazań do amniopunkcji genetycznej w zależności od wieku pacjentek na podstawie materiału Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK w Bydgoszczy. Ginekologia Polska: 85, 420-423.
3. https://sonomedico.pl/oferta/badania-prenatalne/mikromacierz
4. https://www.genesis.pl/akademia-wiedzy/badania-genetyczne-w-technologii-mikromacierzy/