Badania prenatalne 1 trymestr a test NIFTY pro
ZNIŻKA 100 zł na badanie NIFTY pro tylko do 11 kwietnia 2023 r. Odbierz zniżkę tutaj >>x
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru

Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru

Badania prenatalne 1 trymestr, Test NIFTY pro a badania prenatalne 1 trymestru

Niektóre mamy pytają o test NIFTY pro w sytuacji, gdy lekarz zalecił wykonanie badań prenatalnych I trymestru. Jakie badania powinny wtedy wykonać? Czy test NIFTY pro należy do badań prenatalnych I trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w poniższym artykule.

Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa, Centrum Zdrowia Medfemina

Uwaga. Artykuł nie jest konsultacją lekarską i ma charakter wyłącznie informacyjny. Jeżeli masz wątpliwości, jakie badania powinnaś wykonać, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Spis treści:

  1. Czym są badania prenatalne 1 trymestru?
  2. Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne 1 trymestru?
  3. Kiedy zrobić test NIFTY pro i dlaczego warto?

Badania prenatalne 1 trymestr. Czym są i w jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży to badania prenatalne przesiewowe, takie jak test PAPP-A (badania białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta HCG) a także USG obejmujące badanie przezierności karkowej, akcji serca płodu, a także wiek matki. Wykonuje się je około 11. – 14. tygodnia ciąży (od skończonego 10 tygodnia do 13 tygodnia i 6 dnia).

Badanie USG w I trymestrze ciąży wykonuje się w celu wykluczenia u dziecka tzw. dużych anomalii, takich jak bezczaszkowie, defekty mózgu, defekty kręgosłupa lub nieprawidłowości w obrębie innych fragmentów ciała.

Z kolei test PAPP-a ma na celu określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Wynik badań prenatalnych przesiewowych, który wskazuje na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Jest on tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki. [1] Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a – z kim skonsultować, jakie badania wykonać?

W I trymestrze ciąży (od 10 tygodnia) wykonuje się test NIFTY pro, który jest również przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wśród standardowych badań prenatalnych przesiewowych wyróżnia się wysoką czułością oraz szerokim zakresem (94 choroby). Test NIFTY pro jest badaniem genetycznym i swoim zakresem obejmuje nie tylko podstawowe trisomie (odpowiedzialne za zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwarsa), ale też inne nieprawidłowości obejmujące zmiany liczby chromosomów oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. Pozwala również określić płeć dziecka, która jest podawana na wyniku na życzenie rodziców. Dowiedz się się więcej: Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?

porównanie badań prenatalnych

Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne I trymestru?

Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, test NIFTY pro, podobnie jak inne badania wolnego płodowego DNA, nie zastępuje badań przesiewowych I trymestru. Powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. [2]

W badaniu USG ocenia się dodatkowo czy występują zaburzenia anatomii dziecka, które nie zawsze są związane z zespołami genetycznymi.

Kiedy zrobić test NIFTY pro?

dla spokojnej ciążyTest NIFTY pro warto zrobić w następujących sytuacjach:

Przy złym wyniku testu PAPP-a i innych badań prenatalnych przesiewowych – jego wynik może pomóc podjąć decyzję o zrobieniu badań inwazyjnych. Czytaj więcej

Gdy wynik USG czy testu PAPP-a jest nieprawidłowy, jednak istnieją przeciwwskazania do badań inwazyjnych (ciąża zagrożona).

Pacjentka jest w grupie podwyższonego ryzyka, np. ukończyła 35 latCzytaj więcej

Matka chce sprawdzić zdrowie dziecka badaniem przesiewowym o wysokiej czułości i szerokim zakresie.

Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa, Centrum Zdrowia Medfemina

Źródła: [1] https://badaniaprenatalne.pl/badania-prenatalne-w-i-trymestrze-ciazy/, [2] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

5/5 - (1 głosów / głosy)

Aktualizacja: 14 sierpnia 2020 r.


Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

Nifty pro

x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 246 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626