Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru
Niektóre mamy pytają o test NIFTY pro w sytuacji, gdy lekarz zalecił wykonanie badań prenatalnych I trymestru. Jakie badania powinny wtedy wykonać? Czy test NIFTY pro należy do badań prenatalnych I trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w poniższym artykule.
Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa, Centrum Zdrowia Medfemina
Uwaga. Artykuł nie jest konsultacją lekarską i ma charakter wyłącznie informacyjny. Jeżeli masz wątpliwości, jakie badania powinnaś wykonać, skonsultuj się ze swoim lekarzem.Spis treści:
- Czym są badania prenatalne 1 trymestru?
- Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne 1 trymestru?
- Kiedy zrobić test NIFTY pro i dlaczego warto?
Badania prenatalne 1 trymestr. Czym są i w jakim celu się je wykonuje?
Badania prenatalne w I trymestrze ciąży to badania prenatalne przesiewowe, takie jak test PAPP-A (badania białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta HCG) a także USG obejmujące badanie przezierności karkowej, akcji serca płodu, a także wiek matki. Wykonuje się je około 11. – 14. tygodnia ciąży (od skończonego 10 tygodnia do 13 tygodnia i 6 dnia).
Badanie USG w I trymestrze ciąży wykonuje się w celu wykluczenia u dziecka tzw. dużych anomalii, takich jak bezczaszkowie, defekty mózgu, defekty kręgosłupa lub nieprawidłowości w obrębie innych fragmentów ciała.
Z kolei test PAPP-a ma na celu określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Wynik badań prenatalnych przesiewowych, który wskazuje na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Jest on tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki. [1] Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a – z kim skonsultować, jakie badania wykonać?
W I trymestrze ciąży (od 10 tygodnia) wykonuje się test NIFTY pro, który jest również przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wśród standardowych badań prenatalnych przesiewowych wyróżnia się wysoką czułością oraz szerokim zakresem (94 choroby). Test NIFTY pro jest badaniem genetycznym i swoim zakresem obejmuje nie tylko podstawowe trisomie (odpowiedzialne za zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwarsa), ale też inne nieprawidłowości obejmujące zmiany liczby chromosomów oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. Pozwala również określić płeć dziecka, która jest podawana na wyniku na życzenie rodziców. Dowiedz się się więcej: Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne I trymestru?
Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, test NIFTY pro, podobnie jak inne badania wolnego płodowego DNA, nie zastępuje badań przesiewowych I trymestru. Powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. [2]
W badaniu USG ocenia się dodatkowo czy występują zaburzenia anatomii dziecka, które nie zawsze są związane z zespołami genetycznymi.
Kiedy zrobić test NIFTY pro?
Test NIFTY pro warto zrobić w następujących sytuacjach:
Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa, Centrum Zdrowia Medfemina
Źródła: [1] https://badaniaprenatalne.pl/badania-prenatalne-w-i-trymestrze-ciazy/, [2] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
Aktualizacja: 14 sierpnia 2020 r.