Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru | Test NIFTY pro Przeskocz do treści
badanienifty.pl Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru

Test NIFTY pro a badania prenatalne I trymestru

Test NIFTY pro a badania prenatalne 1 trymestru

Niektóre mamy pytają o test NIFTY pro w sytuacji, gdy lekarz zalecił wykonanie badań prenatalnych I trymestru. Jakie badania powinny wtedy wykonać? Czy test NIFTY pro należy do badań prenatalnych I trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w poniższym artykule.

Uwaga. Artykuł nie jest konsultacją lekarską i ma charakter wyłącznie informacyjny. Jeżeli masz wątpliwości, jakie badania powinnaś wykonać, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Spis treści:

  1. Czym są badania prenatalne 1 trymestru?
  2. Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne 1 trymestru?
  3. Kiedy zrobić test NIFTY pro i dlaczego warto?

Czym są badania prenatalne I trymestru i w jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży to badania prenatalne przesiewowe, takie jak USG i test PAPP-a (test połączony – z badaniem przezierności karkowej i fbHCG). Wykonuje się je około 10. – 13. tygodnia ciąży.

Badanie USG w I trymestrze ciąży wykonuje się w celu wykluczenia u dziecka tzw. dużych anomalii, takich jak bezczaszkowie, defekty mózgu, defekty kręgosłupa lub nieprawidłowości w obrębie innych fragmentów ciała. Z kolei test PAPP- ma na celu określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Wynik badań prenatalnych przesiewowych, który wskazuje na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Jest on tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki. [1]

Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a – z kim skonsultować, jakie badania wykonać?

W I trymestrze ciąży (od 10 tygodnia) wykonuje się test NIFTY pro, który jest również przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wśród standardowych badań prenatalnych przesiewowych wyróżnia się wysoką czułością (ponad 99%) oraz szerokim zakresem (94 choroby). Test NIFTY pro jest badaniem genetycznym i swoim zakresem obejmuje nie tylko podstawowe trisomie (odpowiedzialne za zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwarsa), ale też inne nieprawidłowości obejmujące zmiany liczby chromosomów oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. Pozwala również określić płeć dziecka, która jest podawana na wyniku na życzenie rodziców.

porównanie badań prenatalnych

Czy test NIFTY pro zastępuje badania prenatalne I trymestru?

Zgodnie z Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, test NIFTY pro, podobnie jak inne badania wolnego płodowego DNA, nie zastępuje badań przesiewowych I trymestru. Powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. [2]

Badanie USG jest zupełnie innym badaniem, w którym ocenia się czy występują zaburzenia anatomii dziecka, które nie są zawsze są związane z zespołami genetycznymi.

Dowiedz się więcej: Czy test NIFTY pro zastępuje inne badania prenatalne?

Kiedy zrobić test NIFTY pro?

dla spokojnej ciążyTest NIFTY pro warto zrobić w następujących sytuacjach:

Przy złym wyniku testu PAPP-a i innych badań prenatalnych przesiewowych – jego wynik może pomóc podjąć decyzję o zrobieniu badań inwazyjnych. Czytaj więcej

Gdy wynik USG czy testu PAPP-a jest nieprawidłowy, jednak istnieją przeciwwskazania do badań inwazyjnych (ciąża zagrożona).

Pacjentka jest w ciąży po zapłodnieniu metodą in vitro (również w ciąży biorczyni komórki jajowej).

Pacjentka jest w grupie podwyższonego ryzyka, np. ukończyła 35 latCzytaj więcej

Matka chce sprawdzić zdrowie dziecka badaniem przesiewowym o wysokiej czułości i szerokim zakresie.

Więcej informacji: Wskazania do wykonania testu NIFTY pro

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

Źródła: [1] https://badaniaprenatalne.pl/badania-prenatalne-w-i-trymestrze-ciazy/, [2] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233

Aktualizacja: 28 maja 2020 r.


Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz