Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – na czym polegają? Kiedy je wykonać? Testy prenatalne z krwi genetyczne i biochemiczne – na czym polegają?

Testy prenatalne z krwi genetyczne i biochemiczne – na czym polegają?

Testy prenatalne z krwi można podzielić na genetyczne i biochemiczne. Czym różnią się te dwie grupy badań? Na czym polegają i co wykrywają? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.testy prenatalne z krwi

Spis treści:

1. Testy prenatalne z krwi – na czym polegają?
2. Testy prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?
3. Testy prenatalne z krwi – co wykrywają badania biochemiczne?
4. Testy prenatalne z krwi – co wykrywają badania genetyczne?

Testy prenatalne z krwi – na czym polegają?

Testy prenatalne z krwi mają na celu wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka, jeszcze przed jego narodzinami. Są one nieinwazyjne, opierają się na analizie krwi ciężarnej. Wynik badań prenatalnych najczęściej przynosi cenny spokój, że dziecko rozwija się prawidłowo. Ich zaletą jest bezpieczeństwo, a zwykle dopiero w przypadku wykrycia ryzyka mamy kierowane są na badania diagnostyczne w celu potwierdzenia wyniku.

Testy prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?

Testy prenatalne z krwi dostępne w Polsce można podzielić genetyczne i biochemiczne. Przykładem badania genetycznego jest test NIFTY pro. Natomiast badania, które opierają się na analizie biochemicznej to test PAPP-A oraz test podwójny i test potrójny.

Testy prenatalne z krwi – co wykrywają badania biochemiczne?

Test PAPP-A polega na analizie parametrów biochemicznych krwi w celu oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Patau i Edwardsa. Dla badania istotny jest także wynik ultrasonografii. Czułość tej metody wynosi około 90%.

Test podwójny i test potrójny opierają się, podobnie jak test PAPPA na analizie biochemicznych właściwości krwi. Pozwalają one ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz wad ośrodkowego układu nerwowego, takich jak np. bezmózgowie lub rozszczep kręgosłupa. Czułość testu podwójnego wynosi około 90%, natomiast potrójnego – około 69%.

Testy prenatalne z krwi – co wykrywają badania genetyczne?

Testy prenatalne z krwi genetyczne polegają na analizie wolnego płodowego DNA obecnego w krwi ciężarnej. Ich zakres jest bardzo szeroki – dla przykładu test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym nie tylko najpowszechniejsze trisomie (zespół Downa, Edwardsa i Patau), ale także zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji oraz choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci. Czułość tego badania szacuje się na poziomie porównywanym do amniopunkcji – wynosi ona powyżej 99% dla trisomii 21.

NIFTY jest najczęściej wybieranym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym – do tej pory na całym świecie został wykonany ponad 9 000 000 razy. Dzięki wysokiej czułości badania prawidłowy wynik może pomóc odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji. Czytaj więcej o NIFTY pro >>

 

na czym polega test nifty pro

Dowiedz się więcej o NIFTY pro:

5/5 - (4 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin