Badania w kierunku zespołu Downa
Ciąża to niezwykle emocjonujący czas dla obojga rodziców. Tych dziewięć miesięcy kształtuje na nowo system wartości i przygotowuje na zmiany, które mają nastąpić. Jest to okres przygotowań i refleksji nad życiem. Ten piękny czas bywa jednak naznaczony piętnem stresu, co jest związane z niepokojem przyszłych rodziców o zdrowie dziecka. Obawy są naturalnym elementem całego procesu, ale zdarza się również, że nie są bez podstawne. Obciążenie jednego z partnerów chorobami genetycznymi może spędzić sen z powiek pary na długie miesiące. Dzięki testom dna można zredukować poziom stresu i cieszyć się w oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat.
Czy badanie na zespół Downa w ciąży daje 100% pewność?
Jak wygląda badanie w ciąży na zespół Downa?
Czy są różne rodzaje badań na zespół Downa w ciąży?
Kiedy można wykonać badanie na zespół Downa w ciąży?
Czy badanie na zespół Downa w ciąży daje 100% pewność?
Nie istnieje metoda badania dająca stuprocentową pewność, że dziecko nie urodzi się z zespołem Downa. Testy wykonywane w tym kierunku badają stopień prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby genetycznej, nie dają 100% gwarancji, że dziecko przyjdzie na świat zupełnie zdrowe. Wykonanie kompleksowych badań pozwala jednak z bardzo wysoką dokładnością oszacować topień ryzyka wystąpienia zespołu Downa i na wczesnym etapie pojąć decyzję co do dalszych kroków.
Jak wygląda badanie w ciąży na zespół Downa?
Badanie na zespół Downa w ciąży jest wykonywane w pierwszym trymestrze, jako że chorobę tę można wykryć już w 11 tygodniu rozwoju płodu. Pierwszym etapem jest wykonanie testu przesiewowego, czyli badania mającego na celu wykluczenie choroby, jeszcze zanim możliwa będzie obserwacja jej objawów. Test przesiewowy w kierunku zespołu Downa wykonywany jest przez pobranie krwi z żyły łokciowej oraz USG, które pozwala określić ilość płynu w fałdzie karkowym dziecka. Jeżeli w wyniku badania przesiewowego klasyfikacja wskaże na niskie ryzyko wystąpienia zmian genetycznych, badanie zakończy się na tym etapie. Jeżeli jednak ryzyko będzie duże, wówczas matka zostanie skierowana do dalszej diagnostyki.
Czy są różne rodzaje badań na zespół Downa w ciąży?
Istnieją różne metody badania w ciąży na zespół Downa. Pierwszym etapem jest wykonanie testu przesiewowego. Jeżeli jego wyniki wskazują na wysokie ryzyko, przyszła mama może zostać skierowana na biopsję kosmówki, czyli pobranie z łożyska próbki tkanki za pomocą cienkiej igły, a także na amniopunkcję (pobranie wód płodowych).
Kiedy można wykonać badanie na zespół Downa w ciąży?
Przesiewowe badanie w ciąży wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Wykonanie testu w tym czasie daje najlepsze wyniki. Jeżeli ciąża jest bardziej zaawansowana to pomiędzy 14. a 20. tygodniem można wykonać badanie krwi, które jednak może nie dostarczyć miarodajnych wyników.