🌸Wiosenne promocje! Skorzystaj ze zniżki -407 zł na NIFTY pro tylko do 23.03.25 r. 📅 Umów teraz z rabatem >>x
badanienifty.pl Ciąża po 40 roku życia – czy jest bezpieczna?

Ciąża po 40 roku życia – czy jest bezpieczna?

Ciąża po 40 roku życia kiedyś była powodem do zdziwienia, dziś raczej nikogo nie zaskakuje. Jest coraz więcej matek, które w tym wieku rodzą pierwsze lub kolejne dziecko. Należy pamiętać, że w tym wieku niezbędne są dodatkowe badania prenatalne – matka musi mieć świadomość, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko wad genetycznych płodu.

Pierwsza ciąża po 40 roku życia
Ciąża w wieku 39 lat jakie badania prenatalne warto wykonać?
Czy badania po 40 roku życia w ciąży są bezpieczne?
Czy ciąża po 40 zwiększa ryzyko poronienia?

Pierwsza ciąża po 40 roku życia

Pierwsza ciąża po 40 roku życia może wiązać się z problemami z samym poczęciem. Kiedy kobieta zajdzie w ciążę musi przebywać pod stałą opieką lekarza – zalecane jest wykonanie dodatkowych badań prenatalnych mających na celu wykrywanie wad genetycznych płodu. Oczywiście kobieta może, jednak nie musi ich wykonywać – decyzja należy do niej.

Ciąża w wieku 39 lat jakie badania prenatalne warto wykonać?

Ciąża w wieku 39 lat jakie badania prenatalne – lekarz może zlecić ciężarnej w tym wieku badania w ciąży na NFZ – jest to test PAPP-A czy amniopunkcja. Warto podkreślić, że ciężarna może na własną rękę wykonać szereg badań prenatalnych opierających się na analizie cffDNA. Należy do nich np. popularny i wysoce wiarygodny test NIFTY, NIFTY PRO.

Czy badania po 40 roku życia w ciąży są bezpieczne?

Kiedy ciężarna wybierze badania nieinwazyjne prenatalne to może mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne dla niej i dla nienarodzonego dziecka. Ryzyko może wiązać się z badaniami prenatalnymi inwazyjnymi, do których należy amniopunkcja. Wówczas występuje niewielkie ryzyko poronienia, jednak badanie wykazuje wysoką skuteczność w wykrywaniu zaburzeń DNA płodu. Przyjmuje się, że badania inwazyjne są ostatecznością – zaleca się je wykonywać dopiero wówczas, kiedy badania prenatalne nieinwazyjne wskazują nieprawidłowości.

Czy ciąża po 40 zwiększa ryzyko poronienia?

Ciąża po 40 roku życia wiąże się z większym ryzykiem poronienia, szczególnie w I trymestrze. Po 40 roku życia ryzyko poronienia wynosi 40%, a po 45 roku życia wzrasta do 50%. Rośnie również ryzyko wad rozwojowych płodu, a także chorób genetycznych. Wiele dzieci matek po 40 roku życia rodzi się jednak całkiem zdrowych.

Oceń

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

Zarezerwuj termin