Test Harmony - na czym polega? Co wykrywa? Cena testu Harmony Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega badanie? Test Harmony – na czym polega? Co pozwala wykryć? Cena testu Harmony

Test Harmony – na czym polega? Co pozwala wykryć? Cena testu Harmony

Test Harmony jest przesiewowym i nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykorzystuje on metodę analizy wolnego płodowego DNA, aby zbadać trisomię 13., 18. i 21. u płodu już po 10 tygodniu ciąży. Na czym dokładnie polega ten test i jakie choroby pozwala wykryć? Warto przeczytać poniższe najważniejsze informacje odnośnie Harmony.

test harmony, test harmony cena, harmonySpis treści:

  1. Test Harmony – na czym polega?
  2. Test Harmony – oczekiwanie na wynik
  3. Test Harmony – jakie bada choroby? Zakres badania
  4. Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania
  5. Test Harmony – cena
  6. Test Harmony i test NIFTY pro oraz inne badania prenatalne
Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Harmony.

Test Harmony – na czym polega?

Test Harmony należy do grupy nieinwazyjnych genetycznych testów prenatalnych przesiewowych – NIPT. Badanie wolnego płodowego DNA można przeprowadzić od 10 tygodnia ciąży. W tym celu należy pobrać próbkę krwi od ciężarnej i wyizolować z niej cfDNA – DNA dziecka i matki. Próbka krwi jest analizowana w laboratorium w USA, a stosowana metoda pozwala na analizę konkretnych chromosomów.

Harmony pozwala na ocenienie ryzyka ewentualnych nieprawidłowości znajdujących się w materiale genetycznym płodu. Dzięki temu badaniu można określić np. najczęściej występujące trisomie, a także określić płeć na życzenie.

Kiedy test Harmony wykaże nieprawidłowości to zaleca się wykonać dalsze badania. Wtedy specjalista zwykle zleca przeprowadzenie inwazyjnych badań diagnostycznych, np. amniopunkcję w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Najczęściej wyniki badań prenatalnych nie wykrywają choroby a dzięki temu rodzice zyskują spokój i mogą oczekiwać narodzin bez stresu o zdrowie.

Test Harmony – ile czeka się na wynik badania?

Na wyniki Harmony zwykle czeka się do ok. 8-17 dni roboczych (w zależności od placówki). Wynik badania prenatalnego powinien być zinterpretowany przez lekarza.

Test Harmony – jakie bada choroby? Zakres badania

Na podstawie testu Harmony (w zależności od wybranej opcji testu) można ocenić ryzyko:

  • najczęstszych trisomii – 21 (zespół Downa) i 18 (zespół Edwardsa), a także 13 (Patau),
  • nieprawidłowości występujących w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), trisomia chromosomu X, zespół Klinefertera (XXY) i zespół Jacobsa (XYY);
  • test Harmony wykrywa też zespół delecji 22q11.2,

Czułość testu Harmony dla trisomii 21. wynosi ponad 99%.  Na życzenie rodziców można także umieścić informację o płci dziecka.

Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania

Test Harmony zleca ginekolog. Wskazaniem jest sytuacja, kiedy już w rodzinie pary albo w poprzedniej ciąży wystąpiły choroby genetyczne. Test test warto wykonać, kiedy przyszła mama ma powyżej 35 lat lub niepokoi się o zdrowie dziecka. Przeciwwskazaniem do Harmony jest ciąża mnoga trojacza i wysoka krotność płodów.

Test Harmony – cena. Ile kosztuje badanie?

Cena testu Harmony zależy od placówki, w której wykonuje się badanie (pobiera próbkę do badania w Polsce).

Analizy w teście Harmony wykonywane są w laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics. Jest ono certyfikowane przez CLIA i akredytowane przez CAP. Próbki do wykonania testu można pobrać w wybranych placówkach medycznych w Polsce. Cena testu Harmony mieści się w granicy 2200 – 2400 zł.

Cena testu Harmony nie obejmuje ubezpieczenia wyniku fałszywie negatywnego.

test nipt

Test Harmony a test NIFTY pro oraz inne badania prenatalne

Mamy często pytają czym różni się test Harmony od NIFTY pro i innych badań prenatalnych z wolnego płodowego DNA. Test Harmony różni się od testu NIFTY pro przede wszystkim zakresem badanych chorób, miejscem wykonywanych analiz, metodą badania i ubezpieczeniem.

Zobacz szczegółowe porównanie HARMONY i NIFTY pro: Porównanie testu NIFTY pro i Harmony

Dowiedz się więcej o badaniach wolnego płodowego DNA:

Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny

Źródła: badaniaprenatalne.pl


NIFTY pro

x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 157 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626