Test Panorama – cena. Na czym polega badanie Panorama?  Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIPT: jaka jest cena i na czym polega badanie? Test Panorama – cena. Na czym polega i jakie choroby bada test Panorama?

Test Panorama – cena. Na czym polega i jakie choroby bada test Panorama?

Test Panorama to nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie badanie wolnego płodowego DNA. Jakie choroby bada test Panorama? Od czego zależy cena testu prenatalnego Panorama? Kto może wykonać badanie? Czym różni się test Panorama od innych badań prenatalnych? Podpowiadamy.

test panorama, test panorama cenaSpis treści:

 1. Test Panorama – na czym polega badanie?
 2. Ile czeka się na wynik testu Panorama?
 3. Test Panorama – zakres badanych chorób
 4. Test Panorama – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania
 5. Test Panorama – cena badania
 6. Test Panorama a test NIFTY pro i inne badania NIPT
Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Panorama.

Test Panorama – na czym polega badanie?

Test Panorama to nieinwazyjne badania prenatalne, które można wykonać już od 9. tygodnia ciąży. Polega on na pobraniu krwi matki (niewielkiej ilości – 20 ml) i wyizolowaniu z próbki materiału cffDNA, czyli wolnego pozakomórkowego DNA płodu. Następnie materiał genetyczny dziecka jest analizowany pod kątem najpopularniejszych chorób genetycznych z wykorzystaniem metody SNP.

Test Panorama jest wykonywany na zlecenie lekarza. Pobranie krwi do badania płodowego DNA nie wymaga specjalnych przygotowań, jest bezbolesne i nieinwazyjne. W dniu pobrania ciężarna nie musi być na czczo.

Badanie Panorama jest dostępne w trzech wersjach: podstawowej (Panorama Basic), rozszerzonej (Panorama Advanced) oraz pełnej (Panorama Extended). Od wybranej wersji zależy zakres badanych chorób oraz cena badania Panorama.

Test Panorama należy do grupy badań przesiewowych nieinwazyjnych. Jeśli badanie wskaże na obecność nieprawidłowości, wykonywane są dalsze badania prenatalne, które są inwazyjne. Lekarz może wtedy zalecić pacjentce wykonanie badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki. Najczęściej jednak badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości, a rodzice zyskują spokój o zdrowie dziecka.

Ile czeka się na wynik testu Panorama?

Wynik testu Panorama jest dostępny w ciągu około 14 dni roboczych, licząc od momentu, gdy próbka krwi ciężarnej dotrze do laboratorium genetycznego. Analizy odbywają się w USA.

Test Panorama – zakres badanych chorób

Test Panorama identyfikuje u dziecka nieprawidłowości takie jak:

 • najczęstsze trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau);
 • anomalie w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY).

Test Panorama w wersji rozszerzonej może analizować DNA dziecka także pod kątem zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji, takich jak:

 • delecja 22q11.2, czyli zespół DiGeorge’a;
 • delecja 1p36;
 • delecja 15q, czyli zespoły Angelmana/Pradera-Williego;
 • delecja 5q, czyli zespół Cri du Chat (zespół kociego krzyku).

Czułość testu Panorama wynosi powyżej 99% (dla nieprawidłowości chromosomowych takich jak trisomia 21, trisomia 13, trisomia chromosomów płci), szansa na uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku jest mniejsza niż 0,1%. Na życzenie rodziców na wyniku testu Panorama może się znaleźć także adnotacja o płci dziecka. Czułość badania dla określenia płci wynosi powyżej 99%.

Test Panorama – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Prenatalne badania przesiewowe, takie jak test Panorama, są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży, które chciałyby dokładnie przebadać zdrowie swojego dziecka. W szczególności warto je wykonać, gdy:

 • w rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych;
 • w poprzednich ciążach występowały choroby genetyczne i wady wrodzone;
 • wiek matki jest zaawansowany (powyżej 35. roku życia).

Najczęściej badania prenatalne nie wykazują żadnych nieprawidłowości i rodzice mogą ze spokojem cieszyć się ciążą.

Test Panorama – cena badania

Ile kosztuje test Panorama? Cena testu Panorama zależy od placówki i wersji testu, waha się ona od około 2200 do 2800 złotych.

O czym warto pamiętać przed wykonaniem testu Panorama? Cena nie obejmuje ubezpieczeniem wyniku fałszywie negatywnego. Po jego wykonaniu nie ma możliwości uzyskania rekompensaty z tego tytułu.

test nipt

Test Panorama a test NIFTY pro i inne badania prenatalne

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem testu Panorama i innych badań prenatalnych, sprawdź porównanie testu Panorama i NIFTY pro jest dostępne na stronie: badanienifty.pl/porownanie-testu-nifty-pro-i-panorama-basic-advanced-i-extended (znajdziesz tam również poradnik „Jak wybrać NIPT„).

Dowiedz się także więcej o badaniach wolnego płodowego DNA:

Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Panorama.

NIFTY pro

x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 157 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626