Test NIPT – diagnostyka prenatalna
Na rynku są już od kilku lat dostępne przesiewowe badania prenatalne z krwi, które pozwalają oszacować ryzyko obecności u nienarodzonego jeszcze dziecka najczęstszych chorób genetycznych. Taki cel ma test NIPT. Diagnostyka z pomocą tego badania pozwala rodzicom, odzyskać spokój, jest także pomocne w podjęciu decyzji o amniopunkcji. A co najważniejsze – jest nieinwazyjna i dzięki temu całkowicie bezpieczna.
Spis treści:
1. Test NIPT – diagnostyka prenatalna ma na celu oszacować ryzyko obecności najczęstszych chorób i wad genetycznych
2. Test NIPT diagnostyka prenatalna – jak interpretować wynik badania?
3. Test NIPT diagnostyka prenatalna – czym się różni od testu PAPP-A?
Test NIPT – diagnostyka prenatalna ma na celu oszacować ryzyko obecności najczęstszych chorób i wad genetycznych
Test NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA) obecnego w krwi ciężarnej. W jakim celu wykonuje się genetyczny test NIPT? Diagnostyka pozwala oszacować ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości u nienarodzonego jeszcze dziecka. Badanie można wykonać zwykle już po 10. tygodniu ciąży. Czytaj więcej: Czym są testy NIPT?
Test NIPT diagnostyka prenatalna – jak interpretować wynik badania?
Wynik każdego badania prenatalnego powinien być interpretowany przez lekarza.
Jak interpretować wyniki testu NIPT? Diagnostyka prenatalna opierająca się na analizie wolnego płodowego DNA może wskazać na niskie lub wysokie ryzyko wystąpienia danej choroby genetycznej (wynik prawidłowy, nieprawidłowy). W przypadku NIFTY pro jeśli badanie da prawidłowy wynik, rodzice zyskują informację, że u dziecka nie wykryto nieprawidłowości i jest najprawdopodobniej zdrowe. Natomiast gdy badanie da nieprawidłowy wynik, w celu potwierdzenia rezultatu wykonywane są dalsze badania diagnostyczne, które są inwazyjne.
Zobacz więcej: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro? Opis wyniku
NIFTY pro charakteryzuje się bardzo niskim prawdopodobieństwem (poniżej 0,05%) wyniku fałszywie pozytywnego tj. takiego, który wykrywa chorobę, której nie ma. Dzięki temu pozwalają zmniejszyć ilość amniopunkcji wykonywanych u mam zdrowych dzieci.
Test NIPT diagnostyka prenatalna – czym się różni od testu PAPP-A?
Testy NIPT należą, podobnie jak test PAPP-A, do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jednak w odróżnieniu od biochemicznego testu PAPP-A, korzystają one z bardziej nowoczesnej metody analizy genetycznej. Dowiedz się więcej w porównaniu: Test NIFTY pro a test PAPP-a
Przeczytaj więcej o NIFTY pro:
- Co bada test NIFTY pro? Zakres badania
- Wyniki testu NIFTY pro – co oznaczają?
- Ubezpieczenie NIFTY pro
- Cena badania NIFTY pro
- Gdzie zrobić test NIFTY pro?