Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – kiedy powinna się odbyć? Jak wygląda?
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży ma na celu potwierdzenie, czy doszło do poczęcia. Kiedy iść do ginekologa po pozytywnym teście ciążowym? Na co się przygotować? O co może zapytać lekarz? Jakie badania są wykonywane podczas wizyty? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści:
- W którym tygodniu ciąży iść pierwszy raz do ginekologa?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
- Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – jakie badania są wykonywane?
- Co po pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży? Jakie badania są wykonywane w dalszej kolejności?
W którym tygodniu ciąży iść pierwszy raz do ginekologa?
Kiedy iść do ginekologa po pozytywnym teście ciążowym? Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży ma zwykle miejsce pomiędzy 6 i 8 tygodniem ciąży. Jest to zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które mówią, że pierwsze badanie ultrasonograficzne w ciąży powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży [1].
Informacja na temat tego, w którym tygodniu ciąży iść pierwszy raz do ginekologa, jest istotna zarówno w kontekście prawidłowego przebiegu ciąży, jak i z punktu widzenia tzw. becikowego. Zapomoga jest przyznawana po pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży trwa przynajmniej 30 minut. Lekarz może zapytać kobietę ciężarną o:
● datę ostatniej miesiączki;
● przebyte choroby;
● przebyte zabiegi;
● przyjmowane leki;
● wcześniejsze ciąże;
● wyniki wykonywanych ostatnio badań.
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży zakłada się także kartę przebiegu ciąży.
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – jakie badania są wykonywane?
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży to nie tylko wywiad lekarski. Podczas wizyty wykonywane są także podstawowe badania, takie jak:
● badanie ginekologiczne;
● cytologia;
● badanie ultrasonograficzne dopochwowe.
Co w sytuacji, jeśli kobieta uda się na wizytę do ginekologa wcześniej? Czy w 5. tygodniu ciąży widać coś na USG? Na tak wczesnym etapie zarodek może być jeszcze niewidoczny podczas badania USG, ponieważ jest zbyt mały [2].
Co po pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży? Jakie badania są wykonywane w dalszej kolejności?
Zobacz w filmie, kiedy warto wykonać test Prenatal testDNA.
Nowoczesne testy NIPT cechuje wyższa wykrywalność oraz mniejszy odsetek wyników fałszywie dodatnich niż w przypadku przesiewowych badań biochemicznych [5]. Pozwalają one na wczesne wykrycie wielu różnych nieprawidłowości, takich jak np. zespół Downa. Dowiedz się więcej o NIPT >>
Bezpłatne konsultacje
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie badania prenatalne warto zaplanować? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.
Źródła:
- Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym (2020). Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 5 (20): 63–75
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/104936,kiedy-w-badaniu-usg-jest-widoczny-pecherzyk-z-zarodkiem [dostęp: 08.05.2023 r.]
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Dz.U. 2018 poz. 1756.
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (2009). Ginekologia Polska 80: 390-393.
- Lee D. E. et al. Clinical Validation of Non-Invasive Prenatal Testing for Fetal Common Aneuploidies in 1,055 Korean Pregnant Women: a Single Center Experience. J Korean Med Sci. 2019 Jun 24;34(24):e172.