Późne macierzyństwo a ryzyko chorób genetycznych u dzieci
W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na dalszą, często nieokreśloną w czasie przyszłość. Swoją decyzję panie motywują zazwyczaj chęcią zdobycia wykształcenia, zrobienia kariery zawodowej czy trudną sytuacją materialną. Wszystkie te powody są jak najbardziej uzasadnione. Każda kobieta ma prawo do osobistego rozwoju i nikt nie powinien jej tego prawa odbierać. Dla wielu kobiet macierzyństwo oznacza niestety konieczność porzucenia dotychczasowych ambicji i życiowych planów.
Jak późne macierzyństwo wpływa na bezpieczeństwo ciąży i ryzyko chorób genetycznych u dzieci?
Spis treści:
- Późne macierzyństwo a bezpieczeństwo ciąży
- Późne macierzyństwo a ryzyko chorób genetycznych u dzieci
- Podsumowanie
Inną kwestią jest fakt, że chyba każdy odpowiedzialny człowiek przed podjęciem decyzji o rodzicielstwie pragnie się do niego odpowiednio przygotować, zarówno pod względem mentalnym, ale przede wszystkim finansowym. Żyjemy w trudnych, dość niestabilnych czasach – to nie ulega wątpliwości. Rynek pracy jest niepewny, a to że w danej chwili posiadamy zatrudnienie, nie oznacza, że tak będzie zawsze.
Wszystkie te czynniki powodują, że z roku na rok wzrasta liczba kobiet, które w pierwszą ciążę zaszły dopiero po 35., a nawet 40. roku życia.
Polecamy: Badania prenatalne po 35 roku życia. Jakie warto wykonać i dlaczego?
Późne macierzyństwo a bezpieczeństwo ciąży
Można by wymienić wiele zalet późnego macierzyństwa – większą dojrzałość emocjonalną, stabilizację życiową, itp. Niestety późne macierzyństwo niesie ze sobą również liczne niebezpieczeństwa. Starszej kobiecie znacznie trudniej donosić ciążę, a jest to związane z niższym poziomem hormonów. Ponadto obarczona jest ona także większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia tętniczego. Kobieta decydująca się na późne rodzicielstwo musi mieć też świadomość, że z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo wad chromosomowych, przyczyniających się do powstawania nieprawidłowości rozwojowych płodu.
Późne macierzyństwo a ryzyko chorób genetycznych u dzieci
W zaawansowanym wieku spada jakość komórek jajowych, przez co są one bardziej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz mutacje genetyczne. Wśród trzech najbardziej charakterystycznych zaburzeń wymienia się zespół Edwardsa, zespół Downa oraz zespół Patau. W odniesieniu do wszystkich tych chorób wykazano zależność pomiędzy wiekiem matki a częstością ich występowania. Nie oznacza to oczywiście, że kobieta rodząca w wieku lat 20 nie urodzi chorego dziecka, a matka wydająca na świat swoje pierwsze dziecko przed 40. jest na to skazana.
Jest to powód, dla którego każda przyszła, dojrzała mama powinna być pod stałą opieką lekarza. Na szczęście współczesna medycyna daje nam skuteczne metody pozwalające na wykrycie różnego rodzaju wad rozwojowych, a są nimi diagnostyczne i przesiewowe badania prenatalne. Badania te określają z dużym prawdopodobieństwem czy dziecko będzie chore czy też nie istnieje takie zagrożenie. Wiedza na temat stanu zdrowia potomstwa jeszcze przed narodzinami jest niezwykle ważna dla każdego rodzica. Pozwala bowiem lepiej przygotować się do przyszłej roli.
Podsumowanie
Czas, w którym kobieta decyduje się na dziecko jest sprawą indywidualną i niezwykle osobistą. Nie powinna ona więc podlegać ocenie. Większość lekarzy nie odradza ciąży po 35 roku życia, pod warunkiem, że kobieta jest całkowicie zdrowa. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba podejmująca decyzję o późniejszym macierzyństwie musi mieć świadomość wynikających z niego niebezpieczeństw.
Czytaj więcej o badaniach prenatalnych w serwisie badanienifty.pl: