Test NIFTY – pomyłki czy są możliwe i jak często? Przyczyny Przeskocz do treści
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
Autoryzowane placówki i wizyty domowe w całej PolsceAutoryzowane placówki i wizyty domowe w całej Polsce
testDNA
Ponad 200 punktów pobrań i wizyty w całej polsce
badanienifty.pl Test NIFTY pro – najczęściej zadawane pytania Test NIFTY pomyłki. Jak często się zdarzają? Jakie mogą być przyczyny?

Test NIFTY pomyłki. Jak często się zdarzają? Jakie mogą być przyczyny?

test nifty pomyłkiZastanawiasz się nad wykonaniem testu NIFTY? Pomyłki w badaniach nieinwazyjnych NIPT są niezwykle rzadkie, bo chociaż badania te mają wysoką czułość, to mają charakter przesiewowy. Test NIFTY pro jako jedyny NIPT umożliwia wypłatę wysokiego odszkodowania (do ok. 210 000 zł) w sytuacji wyniku fałszywie negatywnego.

Wynik fałszywie negatywny w NIFTY pro ma bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia, które wynosi 1:10 000. W przypadku wyniku fałszywie pozytywnego prawdopodobieństwo to wynosi poniżej 0,05%. Tak niskie wartości sprawiają, że NIFTY pro pozwala odzyskać spokój z zachowaniem bezpieczeństwa dla dziecka, a także uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji.

Spis treści:

  1. Test NIFTY  pomyłki – co oznacza fałszywie negatywny wynik testu NIFTY pro?
  2. Test NIFTY pomyłki – jak często się zdarzają?
  3. Test NIFTY pomyłki – możliwe przyczyny
  4. Test NIFTY pomyłki a ubezpieczenie
  5. Test NIFTY – pomyłki w oznaczaniu płci

Test NIFTY  pomyłki – co oznacza fałszywie negatywny wynik testu NIFTY pro?

Fałszywie negatywny wynik NIFTY pro oznacza, że test nie wskazał choroby, która faktyczne występuje. Może on dotyczyć sytuacji po narodzinach dziecka (kiedy choroba zostaje zdiagnozowana już po urodzeniu) lub przed narodzinami, kiedy choroba zostaje wykryta w badaniach prenatalnych diagnostycznych np. amniopunkcji. Oczywiście choroba ta musi pokrywać się z zakresem chorób badanych w NIFTY pro.

Wynik fałszywie negatywny w NIFTY pro jest ubezpieczony tzn. w przypadku jego wystąpienia rodzicom przysługuje rekompensata w wysokości do ok. 210 000 zł (po narodzinach) lub do ok. 11 000 zł (przed narodzinami, jeśli zdecydują się na terminację ciąży). Czytaj więcej o ubezpieczeniu wyniku NIFTY pro

Test NIFTY pomyłki – jak często się zdarzają?

Jak często może wystąpić wynik fałszywie negatywny i fałszywie pozytywny w NIFTY? Pomyłki zdarzają się niezmiernie rzadko (1:10 000 w przypadku wyniku fałszywie negatywnego i poniżej 0,05% w drugim).

Co oznacza wynik fałszywie pozytywny? Jest tu sytuacja, kiedy test wskazuje chorobę, której nie ma. Prawdopodobieństwo takiego wyniku w NIFTY pro jest niskie, dużo niższe niż w teście PAPP-a dzięki czemu mniej mam mających zdrowe dziecko ma zalecaną niepotrzebną amniopunkcję. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego, rodzice mają refundowane zalecane badania prenatalne diagnostyczne do kwoty ok. 2600 zł (w zależnościod kursu walutowego) w ramach ubezpieczenia NIFTY pro. Nasze pacjentki mogą też skorzystać wtedy z konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem w cenie badania NIFTY pro.

W naszym kraju wykonano już kilkadziesiąt tysięcy testów NIFTY pro i, jak do tej pory, odnotowano tylko jeden przypadek wydania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro.

Zobacz też porównanie skuteczności testu NIFTY pro i innych badań prenatalnych:

Pewność wyniku testu NIFTY pro - porównanie wskaźników wykrywania

Pewność wyniku testu NIFTY pro - porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych

Test NIFTY pro mimo wysokiej czułości jest przesiewowy, jednak warto podkreślić, że tylko takie badanie umożliwia zachowanie bezpieczeństwa (brak ryzyka poronienia) i jednocześnie wysoką skuteczność (czułość).

Test NIFTY pomyłki – możliwe przyczyny

Test NIFTY pro jest jednym z najdokładniejszych testów NIPT, jednak jego czułość wynosi ponad 99%, a nie 100% (w przypadku trisomii 21.). Statystycznie rzecz biorąc, wynik fałszywie negatywny może się pojawić u 1 na 10 000 osób, które wykonały badanie. Co mogło spowodować fałszywie negatywny wynik testu NIFTY? Pomyłki mogą wynikać np. z mozaikowatości łożyska.

Test NIFTY pomyłki a ubezpieczenie

ubezpieczenie NIFTY proTest NIFTY pro to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne objęte ubezpieczeniem wyniku. W przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku badania w zakresie 94 chorób para otrzymuje wysokie odszkodowanie:

  • jeśli test NIFTY pro da negatywny wynik, a dziecko urodzi się chore, rodzice otrzymują odszkodowanie w wysokości do około 210 000 złotych;
  • jeśli test NIFTY pro da wynik fałszywie negatywny przed urodzeniem dziecka, z terminacją ciąży, wysokość odszkodowania wynosi do około 11 000 złotych.

WARTO WIEDZIEĆ: ubezpieczenie wyniku testu NIFTY pro chroni także w sytuacji, gdy badanie da rezultat pozytywny, czyli wskaże na obecność nieprawidłowości. Wtedy rodzice mogą liczyć na pokrycie kosztów dalszej diagnostyki prenatalnej  inwazyjnej w kwocie do około 2600 złotych. Czytaj więcej o ubezpieczeniu wyniku NIFTY pro

Test NIFTY – pomyłki w oznaczaniu płci

Badanie NIFTY pro pozwala na ustalenie płci dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. W przypadku NIFTY pro wykrycie płci nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, analiza jest zawarta w cenie i może zostać wykonana na życzenie pary. Ile wynosi skuteczność wykrywalności chromosomu Y w teście NIFTY pro? Jest to 99,53%. Jakie są szanse, że test NIFTY pro się pomyli podczas oznaczania płci? Statystycznie płeć może zostać wskazana błędnie w 0,94 na 200 przypadków (0,47%). Należy jednak pamiętać, że NIFTY pro ma na celu przede wszystkim sprawdzenie zdrowia dziecka.

Czytaj więcej: Ustalenie płci dziecka w NIFTY pro


NIFTY pro

x
Opinie klientów
4.94 / 5.00 157 opinii
Poznaj opinie naszych Pacjentek
x
Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazTel. 533 090 626