Test NIFTY a diagnostyka prenatalna
Wynik tego badania pozwala odzyskać spokój, jest także pomocny w podjęciu decyzji o konieczności wykonywania badań inwazyjnych. Mowa oczywiście o teście NIFTY. Diagnostyka prenatalna z wykorzystaniem tego badania jest całkowicie bezpieczna, a wynik jest dostępny szybko.
Spis treści:
- Test NIFTY – diagnostyka prenatalna ma na celu wykluczenie lub stwierdzenie chorób u nienarodzonego dziecka
- Test NIFTY a diagnostyka prenatalna – czym to badanie różni się od testu PAPP-A?
- Test NIFTY a diagnostyka prenatalna – czym to badanie różni się amniopunkcji?
Test NIFTY – diagnostyka prenatalna ma na celu wykluczenie lub stwierdzenie chorób u nienarodzonego dziecka
Kiedy wykonuje się badania prenatalne, takie jak test PAPP-A lub test NIFTY? Diagnostyka prenatalna, która ma na celu wykluczenie lub stwierdzenie nieprawidłowości u dziecka, może zostać wykonana już po 10. tygodniu ciąży. Para może wykonać badania prenatalne przesiewowe oparte na ultrasonografii i testach biochemicznych oraz badania wolnego płodowego DNA, czyli nowoczesne badania prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA obecnego w krwi matki. To właśnie do tej grupy należy badanie NIFTY.
Test NIFTY a diagnostyka prenatalna – czym to badanie różni się od testu PAPP-A?
Test NIFTY to, podobnie jak test PAPP-A, nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych aberracji chromosomowych –zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Badanie NIFTY identyfikuje jednak, w przeciwieństwie do testu PAPP-A, także inne choroby – jest ich w sumie 94. Najszerszy zakres identyfikowanych chorób spośród wszystkich NIFTY ma test NIFTY pro.
Badanie NIFTY nie ma sobie równych także, jeśli chodzi o czułość – w NIFTY pro wynosi ona ponad 99% dla trisomii 21 (tymczasem w teście PAPP-A jest to 90%).
Test NIFTY a diagnostyka prenatalna z wykorzystaniem testu PAPP-A – inne różnice
- w badaniu NIFTY pro analizowane jest DNA, a nie czynniki, które mogą świadczyć o trisomii,
- test NIFTY pro jest dostępny od skończonego 10 tygodnia ciąży, PAPP-A wykonuje się tylko pomiędzy 11. i 14. tygodniem ciąży.
- w teście NIFTY pro na życzenie rodziców na wyniku podawana jest płeć dziecka.
Czytaj więcej:
Test NIFTY a diagnostyka prenatalna – czym to badanie różni się amniopunkcji?
Co zrobić, gdy uzyskano nieprawidłowy wynik testu NIFTY? Diagnostyka prenatalna przesiewowa wymaga wówczas rozszerzenia do postawienia ostatecznego rozpoznania, dlatego w dalszej kolejności wykonywane są badania rozstrzygające, które są inwazyjne. Opierają się one na analizie materiału z otoczenia płodu (np. wód płodowych). Przykładem prenatalnego badania inwazyjnego jest amniopunkcja.
Czym test NIFTY różni się od amniopunkcji? Badania te mają podobną czułość (ponad 99% dla trisomii 21.), ale korzystają one z różnych metod. Amniopunkcja polega na nakłuciu igłą pęcherza płodowego i pobraniu próbki płynu owodniowego. Następnie analizowany jest kariotyp dziecka. Tymczasem test NIFTY to badania nieinwazyjne, wykonywane z krwi matki. Prawidłowy wynik badania NIFTY pozwala odzyskać spokój i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji (mimo że test PAPP-A wskazywał na podwyższone ryzyko choroby). Dopiero w sytuacji, gdy test NIFTY da nieprawidłowy rezultat (wskazujący na podwyższone ryzyko), zalecane jest wykonanie badania diagnostycznego, np. amniopunkcji.
Czytaj więcej: Test NIFTY a amniopunkcja