Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – na czym polegają? Kiedy je wykonać? Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka?

Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka?

Zastanawiasz się, czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka oraz w którym tygodniu ciąży jest to możliwe? Mamy często pytają, czy na prenatalnych widać płeć. W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury!czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka, czy na prenatalnych widać płeć

Spis treści:

  1. Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka?
  2. Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka szybciej niż w 18. tygodniu ciąży?
  3. Jak identyfikowana jest płeć dziecka w badaniu NIFTY
  4. Ile kosztuje identyfikacja płci dziecka podczas badania NIFTY?

Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka?

Odpowiedź na pytanie, czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka, brzmi: tak. Należy jednak mieć świadomość tego, że standardowe badanie USG umożliwia zidentyfikowanie płci dopiero około 18-22. tygodnia ciąży [1]. Niektórzy doświadczeni lekarze mogą się pokusić o oznaczenie płci nieco wcześniej, pod warunkiem że dziecko jest prawidłowo ułożone w brzuchu mamy i ma już rozwinięte zewnętrzne narządy płciowe [2].

Czy podczas badań prenatalnych można poznać płeć dziecka szybciej niż w 18. tygodniu ciąży?

Płeć dziecka można poznać szybciej, bo już po 10. tygodniu ciąży. Jest to możliwe dzięki badaniom wolnego płodowego DNA, tzw. NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing). To nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości, które analizują materiał genetyczny dziecka obecny w krwioobiegu ciężarnej kobiety [3]. Przykładem badania NIPT jest test NIFTY. Najszersza wersja NIFTY, test NIFTY pro bada dokładnie zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka (test wykrywa aż 94 różne choroby genetyczne), z jego pomocą można również sprawdzić na wczesnym etapie ciąży płeć malucha [3].

Jak identyfikowana jest płeć dziecka w badaniu NIFTY

Badanie NIFTY należy do grupy badań wolnego płodowego DNA. Podczas analizy materiału genetycznego wykrywane są nie tylko nieprawidłowości, ale także chromosom Y, który odpowiada za płeć męską. Jeśli zatem takie jest życzenie pary, na wyniku badania może się pojawić informacja o płci malucha. Adnotacja „wykryto” na wyniku badania NIFTY oznacza, że urodzi się chłopiec, natomiast informacja „nie wykryto” świadczy o tym, że urodzi się dziewczynka.

Pewność molekularnego testu genetycznego na obecność chromosomu Y wynosi prawie 100% (a dokładniej 99,53%) [4]. Na wiarygodność wyników nie wpływają czynniki takie jak: sposób ułożenia dziecka w brzuchu mamy ani też stopień rozwoju zewnętrznych narządów płciowych, tak jak to ma miejsce w badaniu USG.

Ile kosztuje identyfikacja płci dziecka podczas badania NIFTY?

Identyfikacja płci dziecka podczas badania wolnego płodowego DNA nic nie kosztuje, jest ona przeprowadzana w cenie badania. Jeśli para chce poznać płeć malucha, wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję na formularzu zlecenia badania.

Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka [dostęp: 06.03.2023 r.]

2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia [dostęp: 06.03.2023 r.]

3. https://nipt-geneplanet.com/ [dostęp: 06.03.2023 r.]

4. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/test-nifty-a-plec-dziecka/ [dostęp: 06.03.2023 r.]

 

Oceń

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

ostrzezenie nifty

Zarezerwuj termin