Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – na czym polegają? Kiedy je wykonać? Wyniki badań prenatalnych – normy, jak je interpretować?

Wyniki badań prenatalnych – normy, jak je interpretować?

Wyniki badań prenatalnych normyZastanawiasz się jak interpretować wyniki badań prenatalnych? Normy mogą świadczyć o podwyższonym lub niskim ryzyku wystąpienia choroby. Pamiętaj, że wynik badania prenatalnego powinien być interpretowany przez lekarza specjalistę. Artykuł ma charakter informacyjny. 

Spis treści:

  1. Wyniki badań prenatalnych – normy wskazujące na większe ryzyko choroby w badaniach prenatalnych I trymestru
  2. Wyniki badań prenatalnych – normy powinien interpretować specjalista
  3. Wyniki badań prenatalnych – normy – co robić, gdy ich rezultat jest nieprawidłowy?

Wyniki badań prenatalnych – normy wskazujące na większe ryzyko choroby w badaniach prenatalnych I trymestru

Test PAPPA opiera się na założeniu, że o nieprawidłowym rozwoju dziecka świadczy nieprawidłowa ilość białka PAPP-a w surowicy ciężarnej. I faktycznie – kobiety, które urodziły dzieci z zespołem Downa mają obniżony poziom PAPP-a oraz podwyższone beta hCG i przezierność karkową. Natomiast w przypadku zespołu Edwardsa i Patau obserwuje się obniżone stężenie PAPP-a i beta-hCG oraz podwyższoną przezierność karkową.

Rezultat testu PAPP-A jest podawany w formie liczbowej. Jak interpretować wyniki badań prenatalnych? Normy, które mogą świadczyć o podwyższonym ryzyku choroby to:

  • wartość fb-HCG powyżej 2,52 MoM, wartość PAPP-A poniżej 0,5 MoM – taki wynik może świadczyć o zespole Downa;
  • wartość fb-HCG i PAPP-a poniżej 0,33 MoM – taki wynik może świadczyć o zespole Edwardsa lub zespole Patau.

Zobacz więcej:

Test PAPP-A wykonuje się pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży. Badanie zwykle łączy się z oceną przezierności karkowej (USG) oraz badaniem wolnego beta HCG. Wynik testu PAPP-a informuje o ryzyku wystąpienia u dziecka zespołu Downa (trisomia 21.), zespołu Edwardsa (trisomia 18.) i zespołu Patau (trisomia 13.).

Wyniki badań prenatalnych – normy powinien interpretować specjalista

Jak interpretować wyniki badań prenatalnych? Normy, które mogą świadczyć o niskim lub wysokim ryzyku choroby, powinien przeanalizować lekarz. Poza wynikiem badania przesiewowego bardzo ważny jest szczegółowy wywiad rodzinny oraz szczegóły dotyczące przebiegu ciąży. Tylko specjalista jest w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki badań prenatalnych i następnie dać zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki.

Czytaj więcej: Z kim skonsultować wynik testu PAPP-a?

Wyniki badań prenatalnych normy – co robić, gdy ich rezultat jest nieprawidłowy?

W sytuacji, gdy badanie PAPP-A da dodatni wynik, wskazujący na podwyższone ryzyko, zaleca się wykonanie dalszych badań. Lekarz może zalecić badania wolnego płodowego DNA i inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki).

Jeśli para chce uniknąć wykonywania inwazyjnych badań, może wybrać badanie wolnego płodowego DNA (NIPT), takie jak NIFTY pro. Test NIFTY pro cechuje wyższa czułość niż w przypadku podstawowych przesiewowych badań prenatalnych, dlatego też ich rezultat jest bardziej wiarygodny. W większości przypadków wynik z testu PAPP-a się nie potwierdza, a rodzice zyskują spokój i mogą uniknąć amniopunkcji.

Badania wolnego płodowego DNA takie jak np. NIFTY pro nie zastępują badań diagnostycznych, ale ich wykonanie może pomóc w podjęciu decyzji, czy badania inwazyjne są konieczne.

Czytaj więcej: Co oznacza zły wynik testu PAPP-a? Co dalej?

5/5 - (1 głosów / głosy)

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

nowa wersja Nifty pro

Zarezerwuj termin