Gwarantujemy najniższą cenę NIFTY pro w Twoim mieście. Zadzwoń teraz i umów badanie w niższej cenie. Więcej >>x
badanienifty.pl Badanie wolnego płodowego DNA

Badanie wolnego płodowego DNA

Spośród wielu metod badań prenatalnych jedną z nich jest analiza wolno płodowego DNA (cffDNA). Jest to nieinwazyjna metoda badania, czyli taka, podczas której nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry i nie ma potrzeby zastosowania narzędzi umieszczanych wewnątrz ciała. Analiza wolno płodowego DNA wymaga jedynie pobrania krwi matki i jest metodą bardzo bezpieczną.

Czym jest wolne płodowe DNA?
Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?
Czego można się dowiedzieć, wykonując badanie wolnego płodowego DNA?
Gdzie wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Czym jest wolne płodowe DNA?

Nazwa – wolne płodowe DNA – może brzmieć nieco intrygująco, ale jest to nic innego, jak DNA nienarodzonego dziecka, krążące swobodnie w krwi matki. Nazywane jest również jako cffDNA (ang. cel free fetal DNA). Wolno płodowe DNA pochodzi z komórek łożyskowych, a jego fragmenty są znacznie mniejsze niż DNA matki, dzięki czemu jest możliwość odróżniania cffDNA od fragmentów DNA matki. Pojawia się po 5-7 tygodniach ciąży i jego ilość wzrasta wraz z jej postępem, natomiast po porodzie bardzo szybko spada. Po dwóch godzinach od porodu jest już niewykrywalne.

Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?

Wolno płodowe DNA znajduje się w krwi matki, dlatego pobranie materiału nie wiąże się z ryzykiem poronienia i jest zupełnie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Badanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest separacja cffDNA – osocze krwi jest oddzielane od próbki krwi matki za pomocą wirówki laboratoryjnej, następnie jest izolowane i oczyszczane. Później następuje jego stabilizacja. Drugim etapem jest analiza cffDNA podczas której przeprowadzania się test PCR.

Czego można się dowiedzieć, wykonując badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie pozwala na:
– określenie ryzyka trisomii (zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz trisomii 9., 16. i 22. chromosomu)
– wykryciu mikronieprawidłowości (np. mikrodelecje i mikroduplikacje) między innymi zespołu DiGorge;a, zespołów Angelmana/Pradera-Williego, czy zespołu chromosomu Xp21
– wykrycie chorób związanych z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci (zespołu Turnera (X), zespołu Klinefeltera (XXY), trisomii chromosomu X (XXX), zespołu Jacobsa (XYY))

Gdzie wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Badania np. test NIFTY pro można wykonywać w wielu miastach w całej Polsce w autoryzowanych laboratoriach. Dzięki wizycie domowej pielęgniarki, badania można wykonać również w domu.

 

Oceń

Mapa

Gdzie wykonać NIFTY pro w testDNA?
Punkty pobrań [CAŁA POLSKA]

Umów wizytę domową
CZĘSTY WYBÓR Pobranie próbki NIFTY pro z dojazdem do domu pacjentki Umów wizytę domową >>

Zarezerwuj termin