Bezpieczny test wykrywający nieprawidłowości płodu
Badania wolnego płodowego DNA są coraz bardziej popularne wśród kobiet ciężarnych. Charakteryzuje je wysoka skuteczność, a także bezpieczeństwo, zarówno matki, jak i płodu. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje na temat badania wolnego płodowego DNA.
Co to jest cffdna?
Czy badanie wolnego płodowego DNA jest bezpieczne?
Jakie są wskazania do wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Jakie są korzyści z wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Co to jest cffdna?
Badania wolnego płodowego DNA, z języka angielskiego cell free fetal DNA – cffDNA wykorzystywane są w prenatalnych testach NIPT – z angielskiego Non Invasive Prenatal Testing. Charakteryzują się one niebywałą czułością oraz bezpieczeństwem.
Pierwszym tego rodzaju testem w Polsce był Test NIFTY. Teraz, jest już dostępna jego najnowsza i obszerna wersja wraz z ubezpieczeniem, a mianowicie NIFTY Pro. Test ten polega na pobraniu krwi od matki dziecka, w której to krwi jest obecne wolne płodowe DNA. Pozyskana próbka jest szczegółowo oraz dokładnie badana przez laboratorium, poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych metod. Test ten charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem czułości – jest to aż ponad 99 procent dla trisomii 21. Dzięki niemu można odzyskać spokój, a także uniknąć amniopunkcji. Minimalny wiek ciąży, jaki jest wymagany do wykonania tego badania to 10 tydzień ciąży.
Czy badanie wolnego płodowego DNA jest bezpieczne?
Badanie NIFTY pro jest jednocześnie bezpieczne oraz skuteczne. Nie stwarza ono ryzyka poronienia. Wykonuje się go na podstawie próbki krwi matki, która jest w pierwszym trymestrze ciąży. Test ten nie wymaga wcześniejszego, specjalnego przygotowania się do niego, ani skierowania formalnego od lekarza.
Jakie są wskazania do wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Badania wolnego płodowego DNA wykonywane są, gdy chce się wykryć ryzyko wystąpienia trisomii, takich jak, między innymi zespół Downa oraz innego rodzaju genetyczne choroby. Na życzenie rodziców, za pomocą tego testu można określić również płeć dziecka.
Badania wolnego płodowego DNA w szczególności są zalecane dla kobiet będących w ciąży, gdy:
– kobieta posiada skierowanie na inwazyjne badania prenatalne,
– przyszła mama otrzymała negatywne wyniki podstawowych prenatalnych badań.
Kolejnym wskazaniem do badania wolnego płodowego DNA jest wiek kobiety – powyżej 35 lat, a także genetyczne choroby w poprzednich ciążach lub w rodzinie ciężarnej.
Jakie są korzyści z wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Badania wolnego płodowego DNA mogą pozwolić na uniknięcie inwazyjnych badań. Gdy uzyskamy pozytywny, dobry wynik, badania inwazyjne staną się niepotrzebne.
Ten innowacyjny, nieinwazyjny test jest wysoce skuteczny. Dzięki niemu przyszła mama może zdiagnozować najczęstsze nieprawidłowości w prenatalnym rozwoju dziecka. Jest przy tym zapewnione maksymalne bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i matki.