Test Harmony – na czym polega? Co pozwala wykryć? Cena testu Harmony
Test Harmony jest przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykorzystuje on metodę analizy wolnego płodowego DNA, aby zbadać trisomię 13., 18. i 21. u płodu już po 10 tygodniu ciąży. Na czym dokładnie polega ten test i jakie choroby pozwala wykryć? Warto przeczytać poniższe najważniejsze informacje odnośnie Harmony.
Spis treści:
- Test Harmony – na czym polega? Harmony test – co to jest?
- Test Harmony – oczekiwanie na wynik
- Test Harmony – jakie bada choroby? Zakres badania
- Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania
- Test Harmony – cena
- Test Harmony i test NIFTY pro oraz inne badania prenatalne
Test Harmony – na czym polega? Harmony test – co to jest?
Harmony test to nieinwazyjny test prenatalny wykonywany z krwi Matki.
Test Harmony należy do grupy nieinwazyjnych genetycznych testów prenatalnych przesiewowych – NIPT. Badanie wolnego płodowego DNA można przeprowadzić od 10 tygodnia ciąży. W tym celu należy pobrać próbkę krwi od ciężarnej, która następnie jest analizowana w laboratorium w USA, a stosowana metoda pozwala na analizę konkretnych chromosomów.
Harmony pozwala na ocenienie ryzyka ewentualnych nieprawidłowości znajdujących się w materiale genetycznym płodu. Dzięki temu badaniu można określić np. najczęściej występujące trisomie (21., 18., 13.), a także określić płeć na życzenie.
Kiedy test Harmony wykaże nieprawidłowości to zaleca się wykonać dalsze badania. Wtedy specjalista zwykle zleca przeprowadzenie inwazyjnych badań diagnostycznych, np. amniopunkcję w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia choroby.
Test Harmony – ile czeka się na wynik badania?
Na wyniki Harmony zwykle czeka się do ok. 8-17 dni roboczych (w zależności od placówki). Wynik badania prenatalnego powinien być zinterpretowany przez lekarza.
Test Harmony – jakie bada choroby? Zakres badania
Na podstawie testu Harmony (w zależności od wybranej opcji testu) można ocenić ryzyko:
- najczęstszych trisomii – 21 (zespół Downa) i 18 (zespół Edwardsa), a także 13 (Patau),
- nieprawidłowości występujących w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), trisomia chromosomu X, zespół Klinefertera (XXY) i zespół Jacobsa (XYY);
- test Harmony wykrywa też zespół delecji 22q11.2,
Czułość testu Harmony dla trisomii 21. wynosi ponad 99%. Na życzenie rodziców można także umieścić informację o płci dziecka.
Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania
Test Harmony zleca ginekolog. Wskazaniem jest sytuacja, kiedy już w rodzinie pary albo w poprzedniej ciąży wystąpiły choroby genetyczne. Test test warto wykonać, kiedy przyszła mama ma powyżej 35 lat lub niepokoi się o zdrowie dziecka. Przeciwwskazaniem do Harmony jest ciąża mnoga trojacza i wysoka krotność płodów.
Harmony test – cena. Ile kosztuje badanie Harmony?
Cena testu Harmony zależy od placówki, w której wykonuje się badanie (pobiera próbkę do badania w Polsce).
Analizy w teście Harmony wykonywane są w laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics. Jest ono certyfikowane przez CLIA i akredytowane przez CAP. Próbki do wykonania testu można pobrać w wybranych placówkach medycznych w Polsce. Cena testu Harmony mieści się w granicy 2200 – 2400 zł.
Test Harmony a test NIFTY pro oraz inne badania prenatalne
Mamy często pytają czym różni się test Harmony od NIFTY pro i innych badań prenatalnych z wolnego płodowego DNA. Test Harmony różni się od testu NIFTY pro przede wszystkim zakresem badanych chorób, miejscem wykonywanych analiz, metodą badania i ubezpieczeniem.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o różnicach w NIPT w bezpłatnym poradniku. Poradnik można zamówić wypełniając formularz:
Więcej o badaniach wolnego płodowego DNA:
- Testy NIPT cena
- Czym różnią się testy NIPT? Porównanie NIPT
- Test NIFTY pro – jedyny test nieinwazyjny z pełnym ubezpieczeniem wyniku u szerokim zakresem badanych chorób
Źródła: badaniaprenatalne.pl, harmonytest.roche.com