SANCO czy amniopunkcja? Jakie badanie wybrać?
Test SANCO czy amniopunkcja? To pytanie zadaje sobie wiele par, które otrzymały nieprawidłowy wynik podstawowych badań prenatalnych. Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy tymi badaniami? Mamy pytają „czy SANCO może się mylić?”. Sprawdźmy.
Spis treści:
1. Test SANCO czy amniopunkcja – na czym polegają te badania?
2. Test SANCO czy amniopunkcja – jakie są podobieństwa i różnice?
3. SANCO a amniopunkcja – wskazania do wykonania badań prenatalnych
4. Czy SANCO może się mylić? Czy testy NIPT mylą się?
Test SANCO czy amniopunkcja – na czym polegają te badania?
Kiedy test PAPP-A da nieprawidłowy wynik, wiele par zastanawia się, które badanie wykonać w następnej kolejności, test NIFTY, SANCO czy amniopunkcję. Tymczasem badania NIPT, w tym SANCO należą do zupełnie innej grupy niż amniopunkcja oraz korzystają z różnych metod.
Zobacz też: Amniopunkcja – na czym polega i czy jest bezpieczna?
Test SANCO czy amniopunkcja – jakie są podobieństwa i różnice?
Badanie SANCO to nieinwazyjny test przesiewowy, który polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi ciężarnej zawierającej wolne płodowe DNA. Testy NIPT takie jak SANCO są więc bezpieczne i nieinwazyjne.
Tymczasem amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane zwykle, gdy testy przesiewowe dadzą nieprawidłowy wynik.
Amniopunkcja polega na nakłuciu igłą pęcherza płodowego, pobraniu próbki płynu owodniowego i następnie analizie kariotypu (zestawu chromosomów) dziecka. Wiele par obawia się tego badania z uwagi na niewielkie (2%) ryzyko powikłań, w tym między innymi poronienia.
Podsumowując, testy NIPT takie jak SANCO są bezpieczne, nieinwazyjne i mimo wysokiej czułości – przesiewowe (czyli ich pozytywny wynik będzie wymagał potwierdzenia w teście diagnostycznym). Z kolei amniopunkcja jest badaniem prenatalnym diagnostycznym, inwazyjnym. Jednak dzięki wysokiej czułości i małemu prawdopodobieństwu wyniku fałszywie pozytywnego testy NIPT mogą ograniczyć ilość ciężarnych kierowanych na amniopunkcję w sytuacji gdy dziecko jest zdrowe i badanie inwazyjne jest niepotrzebne.
SANCO a amniopunkcja – wskazania do wykonania badań prenatalnych
Badania prenatalne, takie jak SANCO, NIPT są wykonywane, gdy ciężarna ma powyżej 35 lat, we wcześniejszych ciążach lub w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne czy badania prenatalne I trymestru wskazały na podwyższone ryzyko wystąpienia choroby genetycznej i istnieją wskazania do wykonania amniopunkcji. Amniopunkcja jest wskazana gdy istnieje podejrzenie choroby genetycznej np. po wykonaniu testu PAPP-a i USG w pierwszym trymestrze ciąży lub test NIPT taki jak SANCO dał wynik nieprawidłowy.
Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a
Czy SANCO może się mylić? Czy testy NIPT mylą się?
Badania prenatalne z grupy NIPT (do której należy zarówno SANCO, jak i test NIFTY), są o wiele dokładniejsze od badań takich jak test PAPP-A. Czy SANCO może się mylić tak jak inne NIPT? Czułość w badaniach NIPT wynosi powyżej 99% dla zespołu Downa (jest porównywalna do amniopunkcji). Zatem pomyłki w badaniach nieinwazyjnych NIPT są bardzo rzadkie. W przypadku wątpliwości względem wyniku testu PAPP-A warto najpierw wykonać badanie NIPT, a dopiero gdy ono da nieprawidłowy wynik. Dzięki temu jest możliwość uniknięcia niepotrzebnego badania inwazyjnego.
Czytaj więcej o nieinwazyjnych testach prenatalnych:
- Który test prenatalny wybrać?
- Czym różnią się testy NIPT? Porównanie badań
- Prywatne badania prenatalne
- Badania genetyczne w ciąży