𝗕𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗲𝗻𝗮𝘁𝗮𝗹𝗻𝗲 nieinwazyjne i z krwi ❤ | Test NIFTY pro Przeskocz do treści
badanienifty.pl Badania prenatalne Badania prenatalne: nieinwazyjne i z krwi. Na czym polegają i kiedy je wykonać?
Badania prenatalne nieinwazyjne z krwi

Badania prenatalne: nieinwazyjne i z krwi. Na czym polegają i kiedy je wykonać?

Badania prenatalne pozwalają sprawdzić zdrowie dziecka już w pierwszym trymestrze ciąży. W większości przypadków przynoszą spokój, gdyż nie wykrywają nieprawidłowości i rodzice dowiadują się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Badania prenatalne nieinwazyjne (przesiewowe) opierają się na ultrasonografii oraz na testach biochemicznych. Obecnie dostępne jest także badanie genetyczne o wysokiej czułości, które wykonywane jest z krwi mamy w oparciu o analizę wolnego płodowego DNA – test NIFTY pro. Dowiedz się na czym polegają badania prenatalne i kiedy warto je zrobić.

Spis treści – najważniejsze informacje:

  1. Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?
  2. Czym są badania prenatalne nieinwazyjne (przesiewowe)?
  3. Kiedy zalecane są badania prenatalne nieinwazyjne?
  4. Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne?
  5. Badania prenatalne z krwi z wolnego płodowego DNA – o wysokiej czułości (NIPT)
  6. Test NIFTY pro jest szerokim  nieinwazyjnym badaniem prenatalnym i jedynym z ubezpieczeniem
  7. Badania prenatalne nieinwazyjne – porównanie badań 

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

dla spokojnej ciążyBadania prenatalne to badania, które mają na celu wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Najczęściej przynoszą rodzicom spokój dzięki informacji, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Spokój, jaką daje pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, jest bezcenny i ma pozytywny wpływ na przebieg ciąży.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości pozwalają rodzicom i lekarzom odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka, a w niektórych przypadkach rozpocząć leczenie jeszcze w czasie trwania ciąży. Daje to szanse dziecku na poprawę zdrowia i lepsze funkcjonowanie w przyszłości.

Czym są badania prenatalne nieinwazyjne?

Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się one na analizie krwi oraz ultrasonografii. Należą do nich między innymi USG, USG genetyczne, test-PAPP-a oraz nowoczesne badania wolnego DNA płodu, które mają wysoką czułość.

Badania prenatalne nieinwazyjne są badaniami przesiewowymi i określają ryzyko powstania choroby. Jeżeli ich wynik wskaże na podwyższone ryzyko choroby, wówczas zaleca się wykonanie badań diagnostycznych (inwazyjnych), takich jak np. amniopunkcja. Zły wynik testu PAPP-a – nie oznacza więc, że dziecko urodzi się chore, tylko wskazuje na konieczność wykonania dalszej diagnostyki. Najczęściej jest tak, że nawet, gdy badania przesiewowe wskażą na podwyższone ryzyko, często badania diagnostyczne nie potwierdzają choroby i ostatecznie dziecko rodzi się zdrowe.

W jakim celu wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne? Kiedy są zlecane?

Badania prenatalne nieinwazyjne zaleca się wykonać u każdej kobiety, która spodziewa się dziecka. Mają one na celu ocenić stan zdrowia oraz rozwoju dziecka w różnych okresach ciąży. Badania te pozwalają wykryć wady różnych narządów i układów, a także oszacować szanse wystąpienia u płodu poważnych chorób genetycznych.

“Wszystkie kobiety ciężarne w Polsce, bez względu na wiek, powinny mieć zaproponowane przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych.”  Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)

Jakie badania prenatalne z krwi są dostępne w Polsce?

Badania prenatalne z krwi

Dostępne w Polsce badania prenatalne z krwi to:

test podwójny i test potrójny – to badania prenatalne z krwi, które opierają się na analizie biochemicznej,

test PAPP-A – podobnie jak test podwójny i test potrójny, badanie to opiera się na analizie biochemicznej,

test zintegrowany – to badanie, które łączy w sobie test potrójny i test PAPP-A,

testy NIPT oparte na analizie wolnego DNA płodowego – badania prenatalne nieinwazyjne o wysokiej czułości (np. test NIFTY pro). Zobacz też: Testy NIPT – porównanie

Badania prenatalne z krwi z wolnego DNA płodowego – o wysokiej czułości

Spośród wymienionych powyżej badań prenatalnych z krwi najdokładniejsze są badania genetyczne. Mają one także największy zakres badanych chorób. Nowoczesne badania prenatalne z krwi o czułości na poziomie 99% polegają na analizie wolnego płodowego DNA izolowanego z krwi mamy. Dla porównania czułość testu PAPP-a szacuje się na poziomie około 90% (dla zespołu Downa).

Wolne płodowe DNA, zwane cffDNA (ang. cell free fental DNA) przedostaje się do krwi matki głównie poprzez łożysko. Jego stężenie rośnie wraz z wiekiem ciąży i w okolicach 10 tygodnia ciąży możliwe jest przeprowadzenie badania prenatalnego.

Czytaj więcej: Czym jest cffDNA? Badania wolnego płodowego DNA

Badania wolnego płodowego DNA nie zastępują badań ultrasonograficznych i innych badań prenatalnych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Test NIFTY pro jest szerokim nieinwazyjnym badaniem prenatalnym i jedynym z ubezpieczeniem

aż 94 chorobyNieinwazyjnym badaniem prenatalnym z krwi o szerokim zakresie jest test NIFTY pro. Sprawdza zdrowie dziecka pod kątem 3 trisomii (w tym zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau), nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci oraz 84 mikrodelecji / mikroduplikacji. Zobacz zakres testu NIFTY pro

Dodatkowe korzyści, jakie wynikają z testu NIFTY pro to ubezpieczenie w przypadku otrzymania wyniku fałszywie negatywnego oraz zwrot kosztów, jeśli badanie wskaże konieczność wykonania badań inwazyjnych (np. amniopunkcji, FISH, analizy mikromacierzy chromosomów i innych badań). Czytaj więcej o ubezpieczeniu NIFTY pro

test nifty

dr Katarzyna MikołajczykTest NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości. Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Kiedy warto wykonać test NIFTY pro?

W sytuacji otrzymania złego wyniku testu PAPP-a (wskazującego na podwyższone ryzyko choroby) i innych badań prenatalnych przesiewowych – wynik testu NIFTY pro może pomóc podjąć decyzję o zrobieniu badań inwazyjnych i w wielu sytuacjach pozwoli ich uniknąć. Czytaj więcej

Gdy wynik badań prenatalnych przesiewowych jest nieprawidłowy, jednak istnieją przeciwwskazania do badań inwazyjnych (ciąża zagrożona)

Pacjentka jest w ciąży po zapłodnieniu metodą in vitro (również w ciąży biorczyni komórki jajowej)

Pacjentka jest w grupie podwyższonego ryzyka, np. ukończyła 35 latCzytaj więcej

Matka chce sprawdzić zdrowie dziecka badaniem przesiewowym o wysokiej czułości i szerokim zakresie.

wykonaj test NIFTY pro w placówce lub w domu - rejestracja

Badania prenatalne nieinwazyjne – porównanie wskaźników wykrywania i porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych (FPR)

Badania prenatalne nieinwazyjne - porównanie wskaźników wykrywania

Badania prenatalne nieinwazyjne - porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych (FPR)

porównanie badań prenatalnych

W przypadku testu NIFTY opinie często podkreślają spokój, jaki dało rodzicom wykonanie badania. Jeśli występują wątpliwości i obawy dotyczące zdrowia dziecka spowodowane otrzymanymi wynikami testu PAPP-a, czy wiekiem ciężarnej, warto zrobić nieinwazyjny test prenatalny o wysokiej czułości i tak szerokim zakresie, aby odzyskać spokój w ciąży, tak ważny dla dziecka i mamy.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

Zobacz też:

Aktualizacja: 23 kwietnia 2020 r.


Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz